اشتباهی که یک نیمه را از پرسپولیس گرفت

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1357 ] - پنجشنبه, 6 شهریور 1399

اشتباهی که یک نیمه را از پرسپولیس گرفت

احمد نوراللهی، بشار رسن، سیامک نعمتی، مهدی ترابی. این ترکیب 4 نفره خط هافبک پرسپولیس برای دربی 93 بود. یک ترکیب قابل پیش بینی و جذاب اما با یک سورپرایز شگفت ا... 5 out of 5 based on 10 ratings.
اشتباهی که یک نیمه را از پرسپولیس گرفت

احمد نوراللهی، بشار رسن، سیامک نعمتی، مهدی ترابی. این ترکیب 4 نفره خط هافبک پرسپولیس برای دربی 93 بود. یک ترکیب قابل پیش بینی و جذاب اما با یک سورپرایز شگفت ا...

ارتش سرخ دات كام :

احمد نوراللهی، بشار رسن، سیامک نعمتی، مهدی ترابی. این ترکیب 4 نفره خط هافبک پرسپولیس برای دربی 93 بود. یک ترکیب قابل پیش بینی و جذاب اما با یک سورپرایز شگفت انگیز.

غیبت کمال کامیابی نیا هافبک دفاعی ثابت سرخ ها در 5 فصل اخیر سورپرایز یحیی گل محمدی برای این بازی به شمار می رفت. سرمربی جوان سرخ ها در حساس ترین بازی فصل ترجیح داده بود تا هافبک دفاعی ثابت و همیشگی تیمش را روی نیمکت و کنار دست خودش بنشاند و تیمش را با یک ترکیب تهاجمی تر در زمین ارنج کند. یک خط هافبک 4 نفره با آرایش فلت که قرار بود زوج خط حمله پرسپولیس یعنی علی علیپور و وحید امیری را تغذیه کرده و البته در فاز دفاعی در برابر خط هافبک چابک رقیب ایستادگی کند.

ایده یحیی اگر چه روی کاغذ جذاب به نظر می رسید اما در اجرا بسیار ریسکی بود. چه آنکه در این مدل خط هافبک پرسپولیس باید تنها با یک هافبک دفاعی تخصصی در برابر خط هافبک رونده و تهاجمی استقلال ایستادگی می کرد و این همان نکته ای بود که سبب شد تا استقلال از همان ثانیه نخست بر بازی استیلا یافته و پرسپولیس را به عقب براند.

خط هافبک استقلال با 4 بازیکن رونده، با طراوت و البته پا به توپ متشکل از ریگی، رضاوند، کریمی و اسماعیلی از همان دقیقه اول بازی را به زمین پرسپولیس برد و سرخ ها را تحت فشار قرار داد. فشاری که پرسپولیس با یک هافبک دفاعی تنها چون احمد نور نمی توانست مقابل آن ایستادگی کند و همین دست بالا را در بازی به استقلال داد. تاخت و تاز استقلال با این خط هافبک انرژیک، دونده و فانتزیست پرسپولیس را در منگنه قرار داد تا آبی ها برتری مطلق در 20 دقیقه نخست داشته باشند. یک گل، 2 موقعیت صددرصدی و مالکیت توپ بالای 60 درصد نتیجه اشتباه تاکتیکی یحیی و برتری خط هافبک استقلال بود تا بازی یکطرفه ای را در 20 دقیقه نخست شاهد باشیم. ایده شکست خورده یحیی تبعات دیگری هم داشت. با غیبت کمال که ذاتاً در میانه زمین به سمت راست شیفت می کند و تمایل دارد، عملاً سمت راست پرسپولیس را هم دچار خلأ کرد تا با نفوذهای میلیچ، شیف شدن اسماعیلی به چپ و البته حرکات قایدی، کانال راست پرسپولیس بدل به یک اتوبان دوطرفه شود. صحنه گل نخست استقلال در دقیقه 3 آینه تمام نمای کاملی از اتوبان بی دفاع پرسپولیس در این بازی بود و آبی ها هرگاه در 20 دقیقه ابتدایی اراده کردند، از این اتوبان بدون مزاحم وارد باکس 18 قدم پرسپولیس شدند و دروازه پرسپولیس را تهدید کردند.

از سوی دیگر احمد نور به عنوان تنها هافبک دفاعی تخصصی پرسپولیس، با میل شدید به حضور در زمین حریف و مشارکت دائم در حملات، بیشتر از آنکه در زمین خودی حضور داشته باشد، در زمین استقلال رؤیت می شد و همین سبب شده بود تا مدافعان پرسپولیس عملاً بدون سیم خاردار و هافبک دفاعی در برابر خط هافبک و مهاجمان استقلال تنها باشند و برای مهار آنها به زحمت بیفتند.

گل محمدی اما خیلی زود به اشتباه خود پی برد تا دست به ترمیم ترکیب بزند. او بعد از تماشای انفعال و از هم پاشیدگی تیمش در دقایق ابتدایی خیلی زود کمال را از روی نیمکت بلندکرد و او را به زمین فرستاد تا یکی از سریع ترین تعویض های تاریخ دربی را شاهد باشیم.

نشان زد. ابتدا کمال در جای همیشگی خود قرار گرفت تا پیشانی خط دفاعی بدون دفاع پرسپولیس را ترمیم کرده و حفره بزرگ میانه میدان را پر کند و از طرفی با تغییر پست نعمتی و قرار دادن او در دفاع راست، اتوبان دوطرفه سمت راست را ببندد. اتفاقی که سبب شد تا سرخ ها آرام آرام از تشتت و به هم ریختگی فاصله گرفته و فرم تیمی همیشگی آنها در زمین شکل بگیرد تا بازی متعادل شود. آنچه سبب شد تا پرسپولیس در زمین ریتم همیشگی خود را پیدا کرده و نظم بگیرد.

ریسک یحیی در این بازی بدترین تصمیم ممکن در حساس ترین بازی فصل بود. تصمیمی که تقریباً یک نیمه را از پرسپولیس گرفت تا 45 دقیقه پرسپولیس را در زمین نبینیم. اشتباه بزرگی که اگر رخ نمی داد، شاید اتفاقات متفاوت تری رخ می داد و نتیجه بازی به گونه ای دیگر رقم می خورد.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر التعاون کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الدحیل
الدحیل
ورزشگاه : قطر
داور مسابقه : اجوکیشن سیتی
دوشنبه, 31 شهریور 1399 / ساعت : 19:30
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
التعاون عربستان
التعاون عربستان
ورزشگاه : اجوکیشن سیتی
داور مسابقه : مهند قاسم (عراق)
جمعه, 28 شهریور 1399 / ساعت : 22:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور12
2مهدی ترابی11
3وحید امیری6
4مهدی عبدی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن