چه وقت این حرف ها بود آقای گل محمدی؟

- نظرات : 5 اظهار نظر - بازدید [ 2503 ] - پنجشنبه, 6 شهریور 1399

چه وقت این حرف ها بود آقای گل محمدی؟

همیشه یحیی گل محمدی را تحسین کرده ایم، وقتی بازیکن پرسپولیس بود، وقتی به فولاد رفت، وقتی برای صبا بازی کرد، وقتی پیراهن تیم ملی را پوشید، وقتی بعد از گلزنی مق... 5 out of 5 based on 18 ratings.
چه وقت این حرف ها بود آقای گل محمدی؟

همیشه یحیی گل محمدی را تحسین کرده ایم، وقتی بازیکن پرسپولیس بود، وقتی به فولاد رفت، وقتی برای صبا بازی کرد، وقتی پیراهن تیم ملی را پوشید، وقتی بعد از گلزنی مق...

ارتش سرخ دات كام :

همیشه یحیی گل محمدی را تحسین کرده ایم، وقتی بازیکن پرسپولیس بود، وقتی به فولاد رفت، وقتی برای صبا بازی کرد، وقتی پیراهن تیم ملی را پوشید، وقتی بعد از گلزنی مقابل ایرلند اشک ریخت، حتی وقتی آن پنالتی نکبت را مقابل چین هدر داد و می گویند تا صبح نخوابید و گریه کرد ... به نظرمان یک فوتبالیست متفاوت می آمد، محجوب، باهوش، فروتن و فداکار. در دوران مربیگری هم همین طور. همیشه قابل تحسین بود. تنها و خلاق، کم حرف اما پر از ایده، نوگرا و سخت کوش. اما رفتار و گفتارش بعد از شکست مقابل استقلال نشان داد که برای برخی افراد «سکوت» طلاست. از دست دادن یک جام بعد از شکست مقابل حریف سنتی آن هم در ضربات پنالتی البته که تلخ و گزنده و بر هم زننده تمرکز است اما درست در این زمان است که تمایز مربیان مشخص می شود. زیر فشار سنگین پس از شکست یا سرمستی پس از پیروزی.

گفت که «نمی خواستند ما قهرمان شویم»، «داور علیه ما سوت زد»، «یک خبرنگار تمرکز ما را به هم زد» و ... بعد در اینستاگرام هم به جنگ سایه ها رفت. پستی که دقایقی بعد آن را حذف کرد. این حرف ها حتی به کام هواداران پرسپولیس هم تلخ آمد و بسیاری از آنها گفتند و نوشتند که این ادبیات بازتولید همان ادبیات رقیبان بود که قهرمانی های سریالی پرسپولیس در لیگ را به حمایت وزیر و داوران و دست های پنهان ربط می دادند و حالا فرق ما با آنها چیست که به جای نقد عملکرد خود، همان بهانه ها را ردیف کنیم؟

واقعاً تیمی که یک خبرنگار بتواند با یک شایعه آرامش و تمرکز آن را جوری به هم بزند که این همه سردرگم بازی کند، نباید به سست بودن پایه های خودش نگاه کند؟ اگر بازیکنان پرسپولیس 2 دقیقه مقاومت می کردند و 2-1 بازی را می بردند آن وقت همین بهانه ها بود؟ یادمان نرود که پرسپولیس  دقیقاً به همین شکل پیروزی 3-2 مقابل گل گهر سیرجان را در آخرین ثانیه ها از دست داد. یحیی بهتر نیست به پاشنه های آشیل تیم نگاه کند یا در مورد ترکیب عجیبش حرف بزند؟

همین 10 روز پیش وقتی منچسترسیتی در حالی که یک بازی برتر را به نمایش گذاشت 3-1 به لیون باخت و رحیم استرلینگ یک موقعیت باورنکردنی را هدر داد، گواردیولا وقتی با سوال خبرنگاران در مورد داور مواجه شد، گفت: «نمی خواهم در مورد داوری حرف بزنم چون این طور به نظر می رسد که دنبال بهانه جویی و فرار از مسئولیت درباره شکست مان هستیم.» همین! در حالی که می توانست به آمار بازی، درصد مالکیت، مصدومان و محرومان، بدشانسی و فرصت سوزی مهاجمان، عملکرد بد دروازه بان و ... اشاره کند.

این همه فوتبال خارجی از تلویزیون پخش می شود اگر امثال یحیی گل محمدی که «معلم» بوده اند از آن چیزی یاد نگیرند پس چه کسی یاد می گیرد؟ پپ گواردیولا شدن که فقط با بستن شال گردن و شلوار لوله تفنگی و زانو زدن کنار زمین نمی شود! گل محمدی زیر فشار است و همه این را درک می کنند، در فضای پر از توهین و متعصبانه هوادارای نمی شود کلمه ای در تحسین تیم مقابل گفت، این را هم می شود درک کرد ولی اگر جوان های خوشنامی مثل گل محمدی قدمی برای شکستن این فضای متعفن برندارند چه انتظاری از دیگران هست؟

یک نفر باید بزرگی کند، باید از این کُری خوانی ها و جرزنی های سخیف و مقاومت در مقابل پذیرش شکست یک قدم جلوتر بگذارد. فقط تصور کنید که گل محمدی بعد از شکست به جای آن حرف ها که حتی به هواداران پرسپولیس هم برخورد می گفت: «من به عنوان سرمربی مسئولیت شکست را بر عهده می گیرم. چند اشتباه تاکتیکی انجام دادیم وقتی متوجه آن شدیم سریع اصلاح کردیم و خوشبختانه به بازی برگشتیم. گل مهدی قائدی در نتیجه یک خلاقیت فردی به دست آمد، برای او آرزوی موفقیت می کنم و می تواند به تیم ملی کمک کند. درک می کنم که این شکست برای هواداران وفادار ما تلخ است، عذرخواهی می کنم، ما پرسپولیس هستیم و علیرغم همه مشکلاتی که پیش رویمان بود با تمام توان جنگیدیم اما نتیجه را واگذار کردیم. ما اهل بهانه جویی نیستیم این رفتار سبک من و فرهنگ باشگاه ما نیست، به عملکرد بد خودمان باختیم و درس های بزرگی گرفتیم. این پیروزی را به هواداران استقلال تبریک می گویم. امیدوارم آنها را در دیدار سوپرجام ملاقات کنیم؛ جایی که این اشتباهات را تکرار نمی کنیم.»

این رفتار و گفتار به نماد و نشانه ای برای بزرگی یک مربی و باشگاه بزرگی مثل پرسپولیس تبدیل نمی شد که بقیه هم از آن یاد بگیرند؟ ما جای یحیی گل محمدی نیستیم و زهر این شکست مثل هلاهل است اما یحیی گل محمدی هم یک مربی بی تجربه نیست، تحصیلکرده است، 75 بازی ملی دارد، در جام جهانی بازی کرده و گل زده، با سه تیم مختلف در ایران جام کسب کرده، روی نیمکت نزدیک به 10 تیم نشسته و روزهای خوب و بد بسیاری دیده است، اگر او پشت بهانه ها پنهان شود از دیگران چه انتظاری می رود؟

حمله کردن و تاختن به او بعد از یک شکست حتی با عملکرد بد، منصفانه نیست. او از کسانی است که آینده فوتبال ایران به شمار می روند، این شکست را می شود فراموش کرد و فوتبال فرصت جبران می دهد اما حرف ها و بهانه جویی ها را نه! چون ادامه یک روند باطل است. عدم پذیرش شکست و بهانه جویی و وصل کردن عدم نتیجه گیری به زمین و زمان و ... اتهاماتی که می شود ساده و غیر مسئولانه به زبان آورد اما نمی شود اثبات کرد.

تیتر برگرفته از جملۀ مشهور عادل فردوسی پور پس از هدر دادن پنالتی مقابل چین که گفت: چه وقت چیپ زدن بود آقای گل محمدی!


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • علی نوروزی
  علی نوروزی :
  مقصر اصلی این شکست آقای انصاری فر هست که کالدرون به این خوبی رو به عمد فراری داد تا یحیی رو بیاره ، خداییش کالدرون خیلی تیم یکدست و خوبی ساخته بود ، حیف شد رفت، اگه بودش پرسپولیس تو نود دقیقه پیروز میشد، انصاری فر عمدا پول کالدرون نداد و مسخره ش کرد، تاوانشو ما داریم پس میدیم، همین را دو زمان کالدرون چقدر عالی بود یادش بخیر، البته الان هم خوبه ولی زمان کالدرون بهتر بود
 • Amir Persepolis66
  Amir Persepolis66 :
  بسیار عالی بود مقاله.خسته نباشید.
  به نظرم درسته ضعف های عمده ای داشتیم تو دربی و همینطور نسبت به زمان کالدرون در بعضی نقاط افت داشتیم، اما به نظرم نباید دست از حمایت برداریم. نه به این زودی ها.فراموش نکنیم در کل تنها 17 بازی یحیی سرمربی مان بوده.کالدرون هم زمان خودش از این ازمون و خطا ها داشته و تنبیه هم شده.عین زمانی که به شجاع تو دفاع راست بازی داد برابر ماشین سازی که نبردیم یا زمان هایی که نادری رو وینگر می کرد یا...یحیی هم تو بازی دربی و بازی های قبل همین کارو داشت می کرد:آزمون و خطا. چه وقتی که به دفاع سه نفره روی اورد و چه وقتی که کمال رو کنار گذاشت تا تهاجمی تر بشیم.(ریسک بسیار بسیار بزرگی بود ولی احتمالا یه دلیل قانع کننده براش داشته.)باور دارم در ادامه بهتر خواهیم شد.
 • علی پرسپولیسی
  علی پرسپولیسی :
  کالدرون یه مربی خارجی بود کسی که با فرهنگ و فوتبال و بازیکنان ما آشنا نبود. از گل محمدی که سالهاست توی این فوتبال و لیگ بوده و توی بازی های مختلف به عنوان مربی حریف تیم پرسپولیس رو آنالیز کرده باید اندازه کالدورن انتظار آشنا نبودن رو داشت؟ برادر عزیز مقایسه خیلی اشتباهی کردی.
 • morteza morteza
  morteza morteza :
  آقای گل محمدی در بازی دربی اشتباهات زیادی داشت اشتباهات مهلکی که دیدید در آخر پرسپولیس به چه باختی تن داد که تا مدت ها این اشتباهات گل محمدی و کادر فنی از یاد هواداران بیرون نخواهد رفت... اشتباهات 1 - تعویض های عجیبی که انجام شد 2 - یارگیری نفرات زننده پنالتی ها.
  در تعویض ها بغیر از حضور نادری که تعویض بدی نبود و بعد از مصدومیت عجیب نادری حضور اوساگونا بجای نادری؟! که من و دوستانم رو شوکه کرد و یکی از مهمترین بازیکنی که عامل باخت پرسپولیس بود و دیگری حضور مهدی عبدی بجای علیپور؟! که یک پاس گل داد و یک گل زد عجیب بود و حضور عالیشاه بجای رسن ولی عالیشاه خوب بود در زمین تقریبا... به نظر من بعد از مصدومیت نادری گل محمدی می توانست با یک تعویض هوشمندانه ریتم بازی رو در دست بگیره و برنده بازی باشه اونم حضور عالیشاه بجای نادری بود که میتوانست اون رو بسمت چپ که بارها در بازی های دیگه دیدید که چه مهارتی در اون گوشه زمین داره که میتوانست جای امیری هم پر کنه و تیم با تک مهاجم علیپور بازی خیلی زیباتری بجای بگزاره ولی متاسفانه با حضور اوساگونا و عبدی که دیدید 1٪ موقعیت برای تیم به وجود نیاوردند و حتی نقش مؤثری در تیم نداشتند مخصوصا اوساگونا که نقش مهمی در باخت پرسپولیس هم داشت...
  در انتخاب یار در ضربات پنالتی که سرنوشت برنده بازی رو تعیین میکرد واقعا شوکه شدم اولین توپ که من و بقیه گفتیم حالا ترابی میاد پشت توپ که احمد نورالهی اومد که اون ضربه دروازه بان گرفت عالیشاه که کارش بنحو احسا انجام داد و در ضربه آخر که سرنوشت ساز بود که گفتم ترابی حتما پشت توپه که بهترین پنالتی زن پرسپولیسه که در این بازی مهم نیامد که نیامد و دیدیم که متاسفانه اوساگونا پشت توپ قرار گرفت؟! که بازم ما رو تعجب زده و شوکه کرد و در آخر با ضربه استثنائی او پرسپولیس و هواداران رو سرشکسته کرد اگر عالیشاه بجای اوساگونا به زمین میومد و دیگه تعویضی انجام نمیشد کار به پنالتی هم نمیکشید و اگر میکشید با یارگیری مناسب در ضربات مثل ترابی- عالیشاه - بشار - علیپور و غیره... میتونستیم برنده بازی بشیم ولی متاسفانه... ولی امیدوارم گل محمدی و کادر فنی از این عمل کردشون درس گرفته باشند خییییییییییلی برای تیم و گل محمدی متاسفم و خییییییلی هم ناراحتم مخصوصا بچه های زحمت کش پرسپولیس و هواداران عزیز.........
 • amir abedyan
  amir abedyan :
  در حال حاضر هیچ مربی بهتر از یحیی نیست..اشتباهش رو هم خودش فهمیده..
  مربی رو حفظ کنید و بازیکنای مدنظرش رو بگیرید.امیدوارم یک کمک بهتر بیاره کنار دستش..پانادیچ یا سرتن چوک یه تئوریسین..خداشاهده من تا ترکیب رو دیدم گفتم بازی رو دادیم..

نظرسنجی

پرسپولیس در مقابل الدحیل به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الدحیل
الدحیل
ورزشگاه : اجوکیشن سیتی
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 31 شهریور 1399 / ساعت : 18:30
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
التعاون عربستان
التعاون عربستان
ورزشگاه : اجوکیشن سیتی
داور مسابقه : مهند قاسم (عراق)
جمعه, 28 شهریور 1399 / ساعت : 22:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور12
2مهدی ترابی11
3وحید امیری6
4مهدی عبدی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن