پنجعلی: رفت وآمدها در پرسپولیس اجتناب ناپذیر است

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 327 ] - شنبه, 15 شهریور 1399
پنجعلی: رفت وآمدها در پرسپولیس اجتناب ناپذیر است

 16 سال حضور در پرسپولیس و بیش از 13 سال عضو تیم ملی بودن از محمد پنجعلی کارشناس بزرگی ساخته که تحلیل هایش بر مبنای واقعیت فوتبال باشد. او مرد بزرگی است....

ارتش سرخ دات كام :

 16 سال حضور در پرسپولیس و بیش از 13 سال عضو تیم ملی بودن از محمد پنجعلی کارشناس بزرگی ساخته که تحلیل هایش بر مبنای واقعیت فوتبال باشد.
او مرد بزرگی است. بزرگی بدون حاشیه و بااخلاق که همه دوستش دارند. در مورد دربی و اتفاقات این روزهای پیرامون باشگاه پرسپولیس با پنجعلی تماس گرفتیم. خوب است گفت وگوی ما با کاپیتان سابق تیم ملی و پرسپولیس را در زیر بخوانید:

*دربی آن چیزی نشد که انتظارش را داشتیم.
طبیعت فوتبال همین است. برد و باخت دارد. بچه ها زحمت خودشان را کشیدند، به آن ها خسته نباشید می گویم. بازی را در واقع برده بودیم، اما جذابیت فوتبال به همین اتفاقاتی است که رخ می دهد و بازی هم به پنالتی کشیده شد.

*اینکه نتوانستیم چند دقیقه از گل پیروزی محافظت کنیم، اتفاق تلخی بود.
همین است دیگر. همیشه از این اتفاقات در فوتبال رخ می دهد. می شد حفظش کرد، اما خب در این بازی این اتفاق رخ نداد. فوتبال همیشه غیرقابل پیش بینی است.

*البته تدبیر خوبی هم برای لحظات پنالتی اندیشیده نشد. یعنی این انتقاد وجود دارد که چرا پنالتی زن ها بیرون کشیده شدند.
یک مساله وجود دارد و آن هم اینکه سرمربی از وضعیت تیم خبر دارد. آن تمریناتی که بچه ها در یک هفته منتهی به دربی انجام داده اند، موثر است. مهم این بود که برداشت کادرفنی از میزان آمادگی بچه ها چطور بود. پنالتی زن به این شکل انتخاب می شود. به هرحال ممکن است اصلا پنالتی زن ها تغییر کرده بودند، شاید اصلا تدبیر دیگری مد نظر بود.

*پنالتی ها را خیلی بد زدیم. از همان شروعش با احمد نوراللهی.
بد زدیم، اما چه کسی بد نزده؟ کسی هست که چنین خاطره تلخی از پنالتی زدن نداشته باشد؟ در بازی با تیم ملی عربستان، پنالتی من را الدوعایه گرفت.

*اما آنجا حریف تیم ملی ایران، عربستان بود و حریف شما هم الدوعایه که واقعا گلر بسیار خوبی بود.
من آن وقت کاپیتان تیم ملی و پنالتی زن اول تیم بودم. پایم اصلا جان نداشت. استرس عجیبی داشتم. انگار اصلا به توپم در مسیر، گلوله زده بودند! آنقدر که بی جان بود.

*الدوعایه با آن دست های بلندش واقعا درون دروازه ترسناک بود.
یادم هست وقتی می خواستم پشت توپ بروم، با خودم گفتم چرا دروازه این قدر کوچک شده؟ الدوعایه برایم غول شده بود. من فیلم گزارش عربی آن بازی را دیدم. گزارشگر وقتی داشتم پشت توپ می رفتم، گفت این که بازیکن خبره ای است، صددرصد توپش گل می شود. عرب ها به من به جای پنجعلی، بنگلی می گفتند! اما من آن توپ را آنقدر بد زدم که الدوعایه با یک شیرجه راحت توانست توپ را بگیرد. فشار روحی زیادی را تحمل می کردم. سر من هم این بلا آمده.

*وقتی توقع از یک بازیکن در زمین زیاد باشد، امکان خراب کردن پنالتی اش هم زیاد می شود.
دقیقا همین است. شاید اگر یک آدم معمولی پشت پنالتی قرار بگیرد، خیلی راحت تر آن توپ را گل کند. چون از او انتظاری نیست و استرس هم نمی گیرد. اما از بازیکنی که توقع گل وجود دارد، این مسوولیت ایجاد می کند و مسوولیت هم استرس آور است. من خودم این بلا سرم آمده. چون می دانم پنالتی زدن در این مواقع چقدر سخت است، منِ پیشکسوت باید از تیم حمایت کنم. خیلی مواقع دیده ایم که بازیکنان بزرگ پنالتی خراب کرده اند. همه ما این تجربه را داشتیم. اصلا مگر بیرانوند توپ رونالدو را در جام جهانی نگرفت؟ یا مسی پنالتی خراب نکرده؟ من باز هم به بچه ها و تیم خسته نباشید می گویم. تلاش شان را کردند اما نشد. ضمن اینکه تیم 4 سال است که قهرمان لیگ برتر می شود. سال گذشته جام حذفی را هم گرفت. بالاخره شکست هم این وسط وجود دارد.

*جدایی مهدی ترابی خیلی ناراحت کننده بود.
ترابی با آمدن به پرسپولیس ترابی شد. همانطور که من هم با آمدن به پرسپولیس پنجعلی شدم. این شرایط برای همه ما وجود دارد. امیدوارم بچه هایی که جای این ها به تیم می آیند هم بتوانند جای خالی امثال ترابی را پر کنند و زود با تیم مَچ شوند. این رفت و آمدها اجتناب ناپذیر است. رفتن خود بیرانوند هم برای پرسپولیس لطمه بود اما به هرحال بازیکن دوست دارد پیشرفت کند و جای بهتر برود. وقتی این تیم 4 جام با پرسپولیس آورده، باید به آن ها کمک کرد که پیشرفته تر شوند.

*البته هوادار مدل جدایی ترابی را دوست نداشت.
بله می دانم. باید به آینده این بچه ها هم فکر کرد.

*چند نفر هم در این دو، سه روز به پرسپولیس اضافه شدند.
به نظر من مهم این است که نفرات جدید بتوانند در پرسپولیس هم خوب باشند. در تیمی مثل پرسپولیس که اینهمه طرفدار وجود دارد، بازی کردن سخت است. خیلی ها دوست دارند به پرسپولیس بیایند. مطمئنم هر کسی که اینجا آمد از تیم های دیگر پول بیشتری می گرفت اما می دانست داستان پرسپولیس با بقیه تیم ها فرق می کند. هر کسی اینجا بیاید فوتبالش نمود پیدا می کند و زودتر به تیم ملی می رسد. هر بازی خانگی پرسپولیس را 30-20 میلیون نفر تماشا می کنند.

*یک مقدار کار پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا سخت به نظر می رسد.
این یک واقعیت است که کار واقعا سخت باشد اما من فکر می کنم این کادرفنی و این بچه ها می توانند و این پتانسیل را دارند که در لیگ قهرمانان هم خوب کار کنند. امیدوارم آرامش به تیم برگردد. کادرفنی تیم همه سابقه ملی دارند. ما که آرزو داریم یک روزی در آسیا قهرمان شویم. بازی های این دوره متمرکز در قطر است و آنجا هم ایرانی زیاد است و تیم احساس غربت نخواهد کرد.

*قرارداد مهدی طارمی با پورتو یکی از قراردادهای خوب فوتبال ایران بود.
عالی بود، به مهدی طارمی تبریک می گویم. این باعث افتخار فوتبال ایران است، خصوصا برای باشگاه پرسپولیس. واقعیت این است که پرسپولیس هم کمک زیادی به رشد این بازیکن کرد. جا دارد از برانکو هم تشکر کنم، خیلی ها در رشد طارمی دخیل بودند، حالا مهم این است که افتخارش برای ایران و خصوصا پرسپولیسی هاست.

*با این ممنوعیت استفاده از مربیان و بازیکنان خارجی موافقید؟
حقیقتا مشکل فوتبال ما، مربی نیست. مشکل ما زیرساخت هاست که همیشه اشکال دارد. امکانات آماتور است. این ها هم باید ریشه ای حل شود. هیچ مربی ای اینجا و در این وضعیت نمی تواند معجزه کند. کیروش یک مربی در سطح بین المللی بود اما نتوانست اینجا نتیجه بگیرد. این یعنی اینکه مشکلاتی وجود دارد.

* کاش مدیر از خارج می آوردیم.
به نظر من، تا زیرساخت ها درست نشود، مدیر هم از خارج بیاوریم مشکل داریم. چون اینجا مدیریت هزینه است، درآمدزایی نداریم و با این شیوه به مشکل خواهیم خورد.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر التعاون کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الدحیل
الدحیل
ورزشگاه : قطر
داور مسابقه : اجوکیشن سیتی
دوشنبه, 31 شهریور 1399 / ساعت : 19:30
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
التعاون عربستان
التعاون عربستان
ورزشگاه : اجوکیشن سیتی
داور مسابقه : مهند قاسم (عراق)
جمعه, 28 شهریور 1399 / ساعت : 22:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور12
2مهدی ترابی11
3وحید امیری6
4مهدی عبدی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن