ایستادگی روحی یحیی محل مناقشه و تردید

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 538 ] - چهارشنبه, 19 شهریور 1399

ایستادگی روحی یحیی محل مناقشه و تردید

تا به حال هرگز اتفاق نیفتاده که یحیی گل محمدی تیمی را که در ابتدای فصل تحویل گرفته، در پایان فصل به قهرمانی لیگ برساند و فصل پیش هم که او سرانجام به این عنوان... 5 out of 5 based on 3 ratings.
ایستادگی روحی یحیی محل مناقشه و تردید

تا به حال هرگز اتفاق نیفتاده که یحیی گل محمدی تیمی را که در ابتدای فصل تحویل گرفته، در پایان فصل به قهرمانی لیگ برساند و فصل پیش هم که او سرانجام به این عنوان...

ارتش سرخ دات كام :

تا به حال هرگز اتفاق نیفتاده که یحیی گل محمدی تیمی را که در ابتدای فصل تحویل گرفته، در پایان فصل به قهرمانی لیگ برساند و فصل پیش هم که او سرانجام به این عنوان دست یافت، تیم پرسپولیس را از شروع فصل در اختیار نداشت و تنها پس از پایان نیم فصل اول و از شروع نیم فصل دوم (و به واقع از هفته هفدهم) در دست گرفت. این هم نکته ای مهم و غیر قابل اغماض است که سرخ ها تیمی سامان یافته و قوی و دارای قابلیت های متعدد بودند. داشتن یک تیم آماده و پر مهره که با وجود تعطیلی کرونایی و چهار ماهه لیگ و خوردن ضربه های سنگین از این بابت همچنان مشتاق و قوی بود و وضعیت نامناسب سایر مدعیان قهرمانی و امتیازاتی که هر هفته از دست می دادند، سبب شد قرمزها فاصله را هر هفته با سایر تیم ها افزایش بدهند تا اینکه سرانجام چهار هفته به پایان رقابت ها کار را تمام و قهرمانی شان را حتمی کنند.

کلاه خوش رفتارها پس معرکه است!

امروز این سؤال بر سر زبان ها است که اگر یحیی از همان شروع فصل پرسپولیس را که هم پیش تر تیم بسیار خوبی بود و هم با جذب پنج مهره تازه قوی تر هم شده است، هدایت و وارد صحنه لیگ کند، آیا این توانایی را دارد که آنها را به یک قهرمانی تازه نائل سازد. منظور از توانایی نه لزوماً «قدرت فنی» بلکه «ایستادگی روحی» است و وقتی می گوییم مقاومت روحی، منظورمان داشتن استحکام درونی و قدرت ذاتی و باطنی ای است که اگر مربیان نداشته باشند، حتی در صورت بهره گیری از یک دنیا فن و مهارت فردی و گروهی قادر به کسب موفقیت های دیرپا نیستند. حتی در سایر کشورها نیز هرگز یک مربی، بزرگ و پایدار و درازمدت موفق نمی شود مگر اینکه قدرت روحی و استحکام فکری و ذهنی لازم را داشته باشد. روحش لطیف و درونش شکننده نباشد، با هر رویداد منفی و حرف دروغی مکدر نشود و آنقدر دنیا دیده و محکم و بدون لغزش باشد که حتی در سخت ترین روزها در مواجهه با قلدرترین حریفان و مقاوم ترین مربیان کم نیاورد و به اندازه آنان و حتی بیشتر از آنها نیرو و استقامت درونی داشته باشد و اگر حمل بر حرمت شکنی و تبلیغ امور بد نشود، چنان قلدر و مقتدر و آهنین باشد که از هیچ عامل بدکردار بازدارنده ای هم نهراسد و حتی از آن عامل هم بدکردارتر باشد و اینها بخصوص برای فوتبال ما صدق می کند که اگر مربیانش تندخو و بددهان و زورگو نباشند، کلاه شان پس معرکه است!

سلاح های ناکافی
استعفای دو روز پیش یحیی گل محمدی از هدایت پرسپولیس که البته به بعد از اتمام مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا موکول شده، نشانه و محصولی از همسو نبودن دو عامل فوق و شنا کردن یحیی در مسیری خلاف جریان آب در فوتبال ما است. او به جای قدرتمندتر کردن درونش و گرفتن یک موقعیت قوی تر و بی رحم تر در برخوردهای بیرونی اش، تصریح کرده است که چون سران باشگاه به زعم وی دروغ می گویند، قادر به ادامه حضور در این تیم نیست و قصد رفتن دارد. یحیی در تمامی این سال ها و هنگامی که هدایت صباباتری و ذوب آهن و نفت را هم برعهده داشت، از همین خصلت ها بهره می برد و در شهر خودرو نیز همین قدر شکننده ظاهر می شد. او البته این تیم مشهدی را هم در جمع پنج تیم نخست لیگ جای داده بود اما هرگز از سلاح قدرتمند روحی و ایستادگی درونی بهره مند نبود و کادر فنی اش و توانایی او در استفاده درست از قابلیت های فردی و توانایی گروهی تیمش بود که شهر خودرو را به جایگاهی رساند که آسیایی هم شد.

اینها فقط قهر و ناز است؟!
با این اوصاف، پرسپولیس می تواند از خود بپرسد که آیا یحیی با چنین روحیات شکننده ای گزینه ای مناسب برای هدایت این تیم در درازمدت است یا به نفع باشگاه هم هست که در نهایت به سرمربی ای فکر کند که از درون محکم و از بیرون هم پرقدرت باشد و اگر مثل برانکو ایوانکوویچ اضافه بر این خصلت ها به لحاظ فنی نیز عالی بود، چه بهتر. اینها سؤالات و مواردی است که در فاصله کمی تا شروع لیگ بیستم در برخی اذهان رژه می رود و هنوز هم اطمینانی در دست نیست که یحیی با این روحیه ظریف و سست و شکننده اش مردی باشد که بتواند یک تیم پر مسئولیت و پر حاشیه را از روز ابتدا تا شب انتهایی مسابقات از گردنه ها و تنگناهای متعدد عبور بدهد و بر تارک لیگ بنشاند و شاید خود او هم پاسخ این سؤال را نداند. هرچند محتمل ترین فرضیه و قابل باورترین اتفاق این است که یحیی قضیه استعفایش را با این هدف مطرح کرده باشد که امتیازات تازه ای را برای خود و تیمش بگیرد و قهر و ناز او نه برای یک رفتن واقعی بلکه وادار کردن سران سرخ به قبول هر چه بیشتر شرایط و درخواست ها و ارزش وجودی اش باشد و طبق این فرضیه، او تهدیدش را عملی نمی کند و هر نتیجه ای هم که در لیگ قهرمانان قاره حاصل آید، او در جمع سرخ ها ماندنی است.

*وصال روحانی

مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
  • مهدی شعبانی
    مهدی شعبانی :
    واقیت اینه که بعضی از مربیا برای تیمای کوچیک خوبن و با اونا نتیجه میگیرن ولی شخصیت و کاریزمای لازم برای تیمهای بزرگ رو ندارن بعضی از بازیکنا هم همینطورن
    ببینید مثلا یحیی تو ذوب آهن و پدیده خوب نتیجه گرفته که تیمهای به نسبت پرسپولیس کوچیکترین ولی تو پرسپولیس من به نتیجه گرفتنش تو لیگ جدید علی رغم گرفتن بازیکنای خوب زیاد خیلی خوشبین نیستم . رفتار الانش رو با رفتار برانکو وقتی طارمی ، امیری و احمد زاده رفتن مقایسه کنید .

نظرسنجی

به نظر شما شرایط پرسپولیس در مرحله مقدماتی چطور خواهد شد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الشارجه امارات
الشارجه امارات
ورزشگاه : اجوکیشن سیتی
داور مسابقه : ؟؟؟
پنجشنبه, 3 مهر 1399 / ساعت : 21:30
پرسپولیس
پرسپولیس
0 - 1
الدحیل
الدحیل
ورزشگاه : اجوکیشن سیتی
داور مسابقه : دیلان پررا
دوشنبه, 31 شهریور 1399 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور12
2مهدی ترابی11
3وحید امیری6
4مهدی عبدی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن