اکسید هد

نیک سیرت: درباره وینکو همه چیز را می نوشتم برایش بد می شد

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1107 ] - چهارشنبه, 14 آبان 1399

نیک سیرت: درباره وینکو همه چیز را می نوشتم برایش بد می شد

اصغر نیک سیرت را حتماً خیلی از هواداران پرسپولیس می شناسند چرا که در بیشتر دوران حضور برانکو او را به عنوان مترجم کنار سرمربی محبوب شان دیده بودند و با چهره و... 3 out of 5 based on 2 ratings.
نیک سیرت: درباره وینکو همه چیز را می نوشتم برایش بد می شد

اصغر نیک سیرت را حتماً خیلی از هواداران پرسپولیس می شناسند چرا که در بیشتر دوران حضور برانکو او را به عنوان مترجم کنار سرمربی محبوب شان دیده بودند و با چهره و...

ارتش سرخ دات كام :

اصغر نیک سیرت را حتماً خیلی از هواداران پرسپولیس می شناسند چرا که در بیشتر دوران حضور برانکو او را به عنوان مترجم کنار سرمربی محبوب شان دیده بودند و با چهره و صدایش آشنایی دارند. نیک سیرت که مدت ها در یوگسلاوی سابق زندگی کرده به زبان و فرهنگ کروات ها آشنایی دارد و از این جهت حدود یک سال بعد از جدایی پر صدای ایوانکوویچ از پرسپولیس و فوتبال ایران ناگفته هایش در آن دوران را در قالب کتابی روانه بازار کرده که بعد از یک هفته از فروش اینترنتی این کتاب به چاپ چهارهم رسیده و به نظر می رسد این استقبال با عرضه فیزیکی آن شدیدتر و گسترده تر مواجه شود.
نیک سیرت اهل ورزش های رزمی است و کوهنورد قابلی هم به حساب می آید. می گوید اخیراً دوباره به دماوند رفته اما موفق به فتح قله نشده چون کولاک شده و در گروهش یکی دو نفر گم شده اند. دو سالی می شود که او به کشورهای یوگسلاوی سابق نرفته اما می گوید شاید 22 آذر به عنوان مترجم تیم ملی کشتی برای مسابقات جهانی راهی صربستان شود. به بهانه انتشار کتاب «آقای پروفسور، ناگفته های اصغر نیک سیرت» و حاشیه هایش با او صحبت کردیم که خواندنی شد:
 
*آقای نیک سیرت چه اتفاقی افتاد تصمیم گرفتید این کتاب منتشر کنید؟
 ببینید برای نوشتن این کتاب من از قبل با خود آقای برانکو موضوع را در میان گذاشته بودم و ایشان هم خیلی حمایت و استقبال کردند. خودشان هم گفتند دارند کتاب شان را می نویسند که فقط به حضورشان در ایران محدود نمی شود و کل دوران کاری شان را می نویسند. با تشویق ایشان بود که کار را انجام دادم.

*کتاب درباره اتفاقات و حواشی دوران حضور برانکو در پرسپولیس است؟
 اگر می خواستم کل آن وقایع را بنویسم شاید 5 تا کتاب می شد اما مهمترین اتفاقی که افتاده بود را نوشتم.

*حدود یک هفته است که کتاب رونمایی شده. استقبال چطور بوده؟
 رونمایی که هنوز نشده و فقط فروش اینترنتی داشته و تقریباً یک هفته است که فروش اینترنتی اش آغاز شده و استقبال وحشتناک بوده. الان چاپ چهارم به پایان رسیده و فعلا تصمیم گرفته ایم تا چاپ ششم برویم. این در حالی است که اگر کتاب در مغازه ها و کتابفروشی ها عرضه شود حتماً استقبال بسیار بیشتری خواهد شد.

*به نظر می رسد کتاب قطوری هم نیست. چقدر طول کشید بنویسیدش؟
 178 صفحه شده. فکرش از دو سال پیش بود که آن را بنویسم و طی دو ماه آماده شد.

*قبل از اینکه چاپ شود دادید برانکو بخواند؟ ویراستاری اش چگونه بوده؟
 نه چون برانکو فارسی بلد نبود. من خودم نویسنده هستم و ویراستاری اش هم کردم. هر ناشری هم که می خواهد کتابی چاپ کند خودش می خواند و یک ویراستاری انجام می دهد.

*منظورم این بود ترجمه کتاب را قبل از چاپ در اختیار برانکو نگذاشتید؟
 نه چون نمی شد 178 صفحه را از فارسی به کروات ترجمه کنم ولی خب ایشان روی اعتمادی که داشت پذیرفتند و در صفحه اینستاگرام خودشان هم تبلیغ کردند و خودشان هم یک متنی را برای کتاب نوشتند. موضوع کتاب خاطرات و حوادث روزهایی است که ما با هم بودیم و این را به رشته تحریر درآوردم و آقای برانکو هم به من لطف کردند.

*آیا محتوای کتاب چیزی در خود دارد که برای من اهل رسانه یا هوادار دقیق و حساس پرسپولیس که در تمام آن سال ها اتفاقات را رصد کرده داشته باشد؟ یعنی چیزهایی هست که ما از آن خبر نداشته باشیم و خواندنش برایمان جالب باشد؟
 بله من نیامده ام به مسائل کلیشه ای بپردازم و فقط بگویم برانکو پروفسور فوتبال بود یا هر چی برانکو بگوید. همان صحبت هایی که هواداران عزیزمان مطرح کردند. یعنی نیامدم به آن روی شخصیت برانکو بپردازم و فقط از برانکو تعریف و تمجید کنم چون هیچ انسانی معصوم نیست و بالاخره اشتباه دارد.

*پس چیزهایی در کتاب وجود دارد که هیچ کسی خبر نداشت و باید کتاب را خواند.
 بله. البته من یک گله ای از همکاران تان در رسانه ها دارم چون بعضی رسانه ها به مسائلی دامن می زنند و مسائل را به اشتباه مطرح می کنند. مثلاً یک چیزی که اتفاق افتاد مربوط به حضور آن دو بازیکن اوکراینی بود که گفتند برانکو دلالی کرده و توده مردم که از جزئیات خبر ندارند تحت تاثیر قرار می گیرند.

*البته الان هواداران بیشتر تحت تأثیر فضای مجازی هستند تا رسانه های رسمی.
 حالا دیگر رسانه ها مجازی شده اند به نوعی اما واقعیت چیز دیگری بوده. من از صفر تا صد ماجرای بازیکنان اوکراینی و کلید خوردن انتقال آن بازیکنان در جریان بودم و در کتاب آورده ام.

*درباره جدایی بازیکنانی مثل طارمی، رضاییان و مسلمان که در مقاطعی با برانکو به مشکل خورده بودند هم چیزی نوشته اید؟
آنها را هم آورده ام اما واقعیت را نوشته ام نه آن چیزهایی که شایعه شده بود و ارتباط می دادند به دروغ به این و آن. من گول رسانه ها را هم نخوردم که به نفع اینور و آنور مسائل را ارتباط  می دادند و به دقت همه چیز را نوشته ام. البته شاید برداشت من اشنباه بوده اما چیزی که حس کرده ام را نوشتم.

*من کتاب را نخواندم اما شنیدم شما به عملکرد مارکو استیلینوویچ بدنساز پرسپولیس در دوره برانکو انتقاد کرده اید.
 بله دقیقاً. عرض کردم من خودم ورزشکار بودم و مربی ورزش هستم. من دان 4 رزمی را دارم و از سال 58  یعنی بیش از چهل سال است که دارم ورزش می کنم  و بدنسازی را می شناسم.

*اما بحث بدنسازی فوتبال شاید یک بحث تخصصی باشد و هر کسی نتواند وارد جزئیاتش شود و انتقاد کند.
 نه، ببینید بدنسازی برای چه انجام می شود؟ برای اینکه بدن ها آماده شود برای حرکت در فشار. درست است که فوتبال با رزمی متفاوت است اما من بدنسازی را می شناسم و انتقاد می کنم. خدای نکرده نمی گویم مارکو چیزی بلد نبود. او مربی بادانشی بود و دقیقاً می دانست چه کار می کند اما همان تمرینات را برانکو می گفت. یعنی آقای برانکو تعیین می کرد امروز به کار سرعتی نیاز داریم و فردا انفجاری. یعنی مدیریتش با آقای برانکو بود و جزئیاتش را مارکو انجام می داد که طبیعتاً در این کار استاد بود و آیتم ها را انتخاب می کرد. یعنی مارکو به انتخاب خودش نمی آمد تمرین بگذارد و فقط اجرا می کرد. حالا یک جوری بین هواداران شایعه افتاده بود که ما در ایران بدنساز به این خوبی نداریم و همه بیسواد هستند و ایشان از مریخ آمده. من نمی خواهم از مارکو انتقاد کنم. اگر نگوییم همتراز آقای برانکو کمتر از او هم دوستش نداشتند اما تمام تمریناتش را الان می توانید به سادگی در اینترنت پیدا کنید. ما خودمان الان مربی بدنساز در سطح جهانی داریم که مردم نمی شناسند. همه می گفتند مارکو مربی جهانی است منتهی ما در کشور خودمان هم مربی بدنساز جهانی داریم. مارکو بسیار با اخلاق و حرفه ای بود اما همان طور که گفتم چارچوب تمرین را برانکو تعیین می کرد و ایشان حرکات را انتخاب می کرد و در اجرای آن بخش واقعاً استاد بود چون درسش را خوانده بود.

*نوشته های شما در این کتاب در خصوص وینکو بگوویچ هم خیلی سر و صدا کرده. ظاهراً شما نوشته اید از او متنفرید.
من ننوشتم متنفرم و فقط واقعیات را نوشتم. اتفاقات ناجوانمردانه ای در مدت همکاری با ایشان رخ داد. نگفتم متنفرم. حالا بنده خدا ایشان در کرواسی است و اگر بشنود این را فکر می کند که چقدر از او بد نوشته ام و چه ها گفته ام. ایشان یک عملکردی داشت که ورزشکارانه نبود. هر چند خیلی چیزها را ننوشته ام و اگر می نوشتم خیلی بد می شد.

*حالا چه شد که به وینکو پرداختید چون کتاب مربوط به برانکو و دوران حضورش در پرسپولیس است.
 من خاطراتم را از سال 83 و زمانی که وارد فوتبال شده ام و مترجم میودراگ یشیچ بودم نوشتم. درباره همکاری با مربیان کروات نوشتم البته به طور گذرا و بعد به برانکو رسیدم. از سال 84،85،86 همین طور آمدم جلو تا رسیدم به سال 89 و 90 و زمان پاس همدان در لیگ یک که متأسفانه آن دوران حضور آقای بگوویچ بود. چطور بگویم. نمی خواستم به آن شکل روی همه چیز مارک خارجی بخورد. کالا،اشخاص و همه چیز. آقای بگوویچ خدمات زیادی کردند اما نخواستم ایشان را با آقای برانکو مقایسه کنم. نخواستم توهین کنم و خدای نکرده نمی خواستم در حق شان اجحاف کنم.

*درباره سایر مربیان کروات هم چیزی نوشته اید؟
 بله، مربیان کروات عموماً از یک مکتب فوتبالی می آیند و سوادشان عموماً در یک سطح است. یعنی آنهایی که دوره پرولایسنس را گذرانده اند. آنها در دانشگاه تربیت بدنی شان با گرایش فوتبال دو سال آموزش می بینند. برانکو و بقیه مربیان کرواتی که به ایران آمده اند همین طورهستند اما تفاوت کیفیت اینها مربوط به تجارب شان است. آقای برانکو تجربه بالایی دارد اما هیچ کدام از این مربیان خلاقیت و پیگیری او را نداشتند و ندارند.

*برانکو خیلی هم اهل سازش و تعامل بود و به شکل عجیبی با مشکلات باشگاه و فدراسیون کنار می آمد.
 اینها یک طرف، من بحث دانش فنی شان را می گویم. ایشان دوره آکادمیک را گذرانده اند ولی مربیان دیگر هیچ اقدامی نکرده اند. در کتاب و مصاحبه ام هم گفته ام من همیشه به خانه اش می رفتم و گپ می زدیم و قهوه می خوردیم که من می دیدم پای اینترنت است و دارد یا آیتم تمرینی درمی آورد یا مطلب می خواند. می گفتم ول کن بیا بنشین اما می گفت اگر یک مربی روزی فکر کند مربی کاملی شده آن روز آغاز پایان اوست. فرق ایشان با بقیه مربیان همین است. الان خیلی از مربیان کروات می گویند مربی کاملی هستند و به ایران می آیند تا فقط پول دربیاورند اما برانکو واقعا کار می کرد.

*محتوای کتاب درباره برانکو غالباً مثبت است یا به نکات منفی هم اشاره دارد؟
 ببینید کارنامه آقای برانکو در آن دوران چهارساله کاملاً مشخص است اما اگر بخواهم درصدبندی کنم باید بگویم درصد موارد مثبت به منفی 80 به 20 یا 90 به 10 است. مواردی هم که آورده ام چندان به چشم نمی آید.

*درباره آخرین دیدارتان با برانکو قبل از ترک ایران هم نوشته اید؟
 بله مربوط به همان دیداری است که با آقای عرب داشتند؛ شبی که می خواستند بروند.

*اگر به کتاب لطمه نمی زند یک مقدار تعریف کنید.
 چرا لطمه می زند اما بگویم در هتل آزادی این جلسه برگزار شد و دو سه ساعت حرف های نهایی شان را درباره پرداخت مطالبات برانکو مطرح کردند. دقیقاً یادم هست که آقای برانکو گفت 21 روز دیگر برمی گردم و حتی برنامه اردو را هم گفت  که کجا برویم. آقای عرب هم گفتند باشد، در خلال این مدت پول تان را پرداخت می کنیم اما همه می دانیم که اینطور نشد.

*درباره لایوی که با محسن مسلمان داشتید و خیلی حاشیه ساز شد هم نوشته اید؟
 نه در کتاب به آن نپرداختم چون یک مساله شخصی و مسخره ای بیش نبود.انسان ها دوست دارند در حریم خصوصی یکدیگر سرک بکشند اما آن داستان اصلاً ربطی به برانکو نداشت. ما منتظریم یکی سوتی بدهد تا در بوق و کرنایش کنیم. انگار دیگران حرف بدی تا حالا نزده اند و ناسزایی نگفته اند. یعنی همه معصوم هستند؟ ما قرار گذاشتیم با آقای برانکو در این باره حرفی نزنیم و نه من نه ایشان مصاحبه ای نکردیم.

*اما یادم هست آن زمان شایعه اخراج شما مطرح شد.
 نه نشد. چنین چیزی نبود. من رفتم پیش برانکو و صحبت کردم. ایشان هم پذیرفتند. یکی دو روز اول به هر حال هجمه زیاد بود اما دیگر نخواستیم ماجرا را به کمیته انضباطی و جریمه بکشانیم.

*اما محسن مسلمان گفته بعد از آن لایو برانکو دیگر او را نخواسته.
 به خدا من خبر ندارم چون تمرینات تمام شده بود ما همدیگر را ندیدیم و نمی دانم داستان مسلمان چه بوده اما مسلمان بچه بدی نیست. حالا یک اتفاقی است که افتاده و شما هم اصطلاحاً دنبال زیربغل مار نباشید  و پی اتفاقی که چند سال قبل افتاده را نگیرید.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس در نیم فصل اول؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سایپا
سایپا
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : ؟؟؟؟
دوشنبه, 11 اسفند 1399 / ساعت : 17:25
گل گهر سیرجان
گل گهر سیرجان
0 - 5
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : قاسم سلیمانی
داور مسابقه : پیام حیدری
جمعه, 1 اسفند 1399 / ساعت : 15:40

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی3
3وحید امیری2
4مهدی عبدی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن