اکسید هد

پرسپولیس دنبال دستور موقت رفع محرومیت

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 1462 ] - دوشنبه, 19 آبان 1399

پرسپولیس دنبال دستور موقت رفع محرومیت

موضوع محرومیت آل کثیر همچنان یک دغدغه جدی برای باشگاه، کادر فنی و هواداران پرسپولیس به حساب می آید و یا اینکه کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا هم این محرو... 5 out of 5 based on 2 ratings.
پرسپولیس دنبال دستور موقت رفع محرومیت

موضوع محرومیت آل کثیر همچنان یک دغدغه جدی برای باشگاه، کادر فنی و هواداران پرسپولیس به حساب می آید و یا اینکه کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا هم این محرو...

ارتش سرخ دات كام :

موضوع محرومیت آل کثیر همچنان یک دغدغه جدی برای باشگاه، کادر فنی و هواداران پرسپولیس به حساب می آید و یا اینکه کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا هم این محرومیت را تأیید کرده اما باشگاه پرسپولیس نمی خواهد کوتاه بیاید و این مسأله را در بالاترین مرجع حقوقی ورزشی دنبال خواهد کرد. حالا تنها راه باشگاه برای نتیجه گرفتن از پیگیری هایش ارجاع پرونده به دادگاه عالی ورزش است تا بلکه بتواند از آل کثیر در بازی فینال لیگ قهرمانان استفاده کند. فعلا باشگاه منتظر شرح تفصیلی رأی است تا بلافاصله لایحه دفاعیه خود را CAS بفرستد. با این وجود پرسش هایی در خصوص ارجاع پرونده به CAS وجود دارد. از جمله اینکه با توجه به اینکه معمولا بررسی پرونده ها در این مرجع زمانبر است آیا پرسپولیس می تواند امیدوار باشد که قبل از فینال آسیا عیسی را در تیم داشته باشد یا نه؟ هومن هدایتی وکیل دادگستری و متخصص در حقوق ورزشی در این خصوص می گوید: «CAS را سامارانش رئیس سابق کمیته بین المللی المپیک پایه گذاری کرد و هدف اولیه این مرجع تسریع در تصمیم گیری های ورزشی بوده. اگر دقت کنید در حاشیه المپیک ها هم CAS حضور دارد و از آنجایی که قصد دارند مانع از اطاله بررسی موضوعات حقوقی ورزشی شوند یک فرمولی دارند که بررسی می کنند و رأی می دهند. درست است که مسابقات لیگ قهرمانان به صورت متمرکز برگزار نمی شود اما یک تورنمنت در حال برگزاری است و بازی فینال هم چیزی حدود 40 روز دیگر برگزار خواهد شد اما CAS تا آن موقع می تواند تصمیم گیری کند و رأی بدهد. البته این بدان معنی نیست که ما حتماً برای تغییر رأی اولیه شانس داریم و این را فقط از حیث زمان تصمیم گیری گفتم.»

وی در پاسخ به این سؤال که مثلاً چرا پرونده رسیدگی به شکایت پرسپولیس علیه مانوئل ژوزه و متقابلاً این مربی از پرسپولیس مدت ها از سوی CAS طول کشید، می گوید: «خب آن مسأله در یک تورنمنت نبود. از آنجایی که تورنمنت لیگ قهرمانان آسیا تا بازی فینال ادامه دارد CAS می تواند ورود کند و رأی بدهد. حتی خیلی از مواقع خیلی فوری رأی می دهند. دقیقا خاطرم نیست در مسابقات تکواندو یا کاراته المپیک سیدنی بود که همان شب اعتراض CAS تصمیم گرفت.»

شایعه ای در اردوی پرسپولیس به گوش می رسید که CAS می تواند رأی استیناف ای اف سی را موقتاً لغو کند و بعد از چند ماه رأی نهایی خودش را اعلام کند که همین باعث خواهد شد عیسی تا آن زمان بتواند برای پرسپولیس در لیگ و لیگ قهرمانان آسیا بازی کند. هدایتی در این خصوص می گوید: «CAS از قانون کوانتوم 12 کشور سوییس تبعیت می کند که در آن قانون نوشته شده این مرجع نمی تواند از اجرای حکم به صورت موقت جلوگیری کند اما قادر است به صورت ماهیتی حکم را لغو کند.» حالا که قرار است پرسپولیس این پرونده را در مرجعی فراتر از آسیا پیگیری کند برخی امیدوارند که شاید اتفاق خوبی بیفتد. تا کنون اعتراض و دفاعیات باشگاه پرسپولیس دو بار در مراجع انضباطی و استیناف ای ف سی رد شده که در کشورمان این برخورد ظالمانه تلقی شده اما حالا که قرار است یک نهاد جهانی به پرونده رسیدگی کند امیدواری ایجاد شده که رأی تغییر کند و آل کثیر بخشیده شود. هدایتی در این خصوص می گوید :«در این گونه موارد خوشبختانه یا متأسفانه متن منطوق قانون و نه مفهوم قانون در نظر گرفته می شود و نص صریح قانون این حرکت را مصداق نژادپرستی تلقی کرده. البته نمی گویم خدای نکرده این بازیکن حرکت نژادپرستانه داشته بلکه معتقدم حرکتش مصداق نژادپرستی بوده. این منطوق قانون است و CAS هم سراغ مفهوم نمی رود چرا که اساساً کشف مفهوم کار سختی است و استناد به سابقه هم توجیه کننده نیست اما متأسفانه تا جایی که من می دانم باشگاه پرسپولیس دنبال اثبات این بوده که در شادی پس از گل این بازیکن قبلاً هم چنین اتفاقی افتاده بوده.» اما با توجه به دفاعیات اولیه باشگاه پرسپولیس و توضیحات وکیل باشگاه و آل کثیر در جلسه استماع که رد شد، آیا در لایحه ارسالی به CAS باید موارد متفاوتی به عنوان دفاعیه مطرح شود تا شانس برنده شدن در این پرونده را داشته باشیم؟

به این سؤال امیر ساعد وکیل مشاور حقوقی باشگاه پرسپولیس و وکیل این پرونده اینگونه جواب می دهد: «دو تا پاسخ وجود دارد. یکی اینکه برخی معتقدند ای اف سی تحت نفوذ برخی کشورها آرایی صادر می کند که به نوعی غرض ورزانه است پس بردن پرونده به CAS این امید را ایجاد می کند که نفوذ کمتری در رأی داشته باشند و شانس موفقیت بالاتر برود اما از آن طرف بر اساس رویه ای که آرای CAS به رسمیت شناخته می شود تغییر احکام انضباطی و شکستن آرایی که فدراسیون ها کنفدراسیون ها صادر می کنند به شرطی اتفاق می افتد که به صورت بسیار آشکاری این حکم انضباطی غیر متناسب تشخیص داده شود. بنابراین اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم همان گونه که رفتن به CAS می تواند امیدوار کنند باشد به همان اندازه امکان نقض رأی بالاتر هم وجود دارد. با این حال من به عنوان مدیرمشاور حقوقی و مدیران باشگاه همان روزی که کمیته استیناف رأی را اعلام کرد درخواست گراند رأی را مطرح کردیم تا پرونده وارد فاز حقوقی شود چون باشگاه در جایی که باور دارد محکومیت انضباطی بازیکنانش واقعیت ندارد از او حمایت خواهد کرد. این از یک طرف به بحث حمایت از بازیکن تحت اختیار باشگاه برمی گردد اما بخشی از آن هم به خاطر نیاز فنی پرسپولیس از نظر فنی و روحی به اقای آل کثیر است پس ما از تمام ظرفیت هایمان استفاده می کنیم.» امیرساعد وکیل همچنین درباره لایحه ارسالی به CAS و تفاوت آن با دفاعیه های قبلی می گوید: «اصولاً بنیان استدلال ها شاید خیلی متفاوت نباشد اما شکل استدلال از نظر استناد به مقررات باید متفاوت باشد. وقتی یک وکیل ورزشی پرونده را به CAS می برد با استناد به رویه قضایی CAS استدلال های خودش را تقویت می کند. استدلال های ما با دفعات قبل خیلی تفاوت نمی کند اما در بیان و پردازشش اتکای بیشتری روی رویه CAS خواهد بود و این رویه ها ملاک قرار می گیرد.»

مشاور حقوقی باشگاه پرسپولیس می گوید: «تأکید می کنم آنچه الان در CAS دنبالش خواهیم بود این نیست که همان استدلال ها را برای رفع محرومیت به کار بگیریم به خاطر اینکه ممکن است صدور رأی اصلی چندین ماه زمان ببرد اما برای گرفتن دستور موقت باید استدلال های متفاوتی ارائه دهیم و یک سلسله استنادات کاملاً متفاوت ارائه بدهیم و به فرض اینکه دستور موقت دادند و خواستیم به دعوای اصلی بپردازیم شاید چارچوب بحث برای ما شبیه به همان چیزی باشد که در کمیته استیناف ای اف سی مطرح کردیم.» وی بر خلاف حقوقدان قبلی می گوید رأی اصلی توسط CAS فوری صادر نمی شود: «آن مسأله به سلسله مقرراتی مربوط می شود که در تورنمنت هایی مثل جام جهانی یا المپیک وجود دارد و در مورد این رأی، صدور رأی نهایی زمانبر خواهد بود. ما باید برای گرفتن دستور موقت سه عنصر را ثابت کنیم که قبلاً به آن نپرداخته بودیم. مثلاً در یک مورد باید ثابت کنیم با از دست دادن این بازیکن خسارت جبران ناپذیری به باشگاه وارد شده. این می تواند یک مورد باشد و از نظر شکل چارچوب استدلالی متفاوت خواهد بود.»

 

مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز
چيدمان به ترتيب :
  • amir abedyan
    amir abedyan :
    باید در این موضوع علاوه برعذرخواهی اولیه یعنی قبل از هر دفاعی.لایحه.پرونده با عذر خواهی شروع بشه و در موارد بعد موارد مشابه رو دلیل بیاره و عرف و رویه بین المللی و در آخرم شوهادی دال بر بی اطلاعی بازیکن و سایر موارد فرعی..منظور از خوشحالی..اول بیای بگی منظوری نداشته و به خاطر برادرزاده ش بوده دهنیت قضات رد میکنه موضوع رو و این یک دفاع روانی هست.

نظرسنجی

پرسپولیس برابر پدیده به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
شهرخودرو
شهرخودرو
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : رضا کرمانشاهی
دوشنبه, 10 آذر 1399 / ساعت : 16:15
نفت م.س
نفت م.س
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : بهنام محمدی
داور مسابقه : اشکان خورشیدی
پنجشنبه, 6 آذر 1399 / ساعت : 16:35

گلزنان برتر پرسپولیس

سیامک نعمتی
# نام بازیکن تعداد گل
1سیامک نعمتی1

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن