اکسید هد

چرا نمی توان به بخشش آل کثیر در CAS امیدوار بود؟

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 1560 ] - چهارشنبه, 21 آبان 1399

چرا نمی توان به بخشش آل کثیر در CAS امیدوار بود؟

در شرایطی که مسئولان باشگاه پرسپولیس با شکایت به دادگاه بین المللی ورزش قصد دارند محرومیت آل کثیر را کاهش دهند، یک پژوهشگر حقوقی اعتقاد دارد خیلی نمی تواند به... 5 out of 5 based on 2 ratings.
چرا نمی توان به بخشش آل کثیر در CAS امیدوار بود؟

در شرایطی که مسئولان باشگاه پرسپولیس با شکایت به دادگاه بین المللی ورزش قصد دارند محرومیت آل کثیر را کاهش دهند، یک پژوهشگر حقوقی اعتقاد دارد خیلی نمی تواند به...

ارتش سرخ دات كام :

در شرایطی که مسئولان باشگاه پرسپولیس با شکایت به دادگاه بین المللی ورزش قصد دارند محرومیت آل کثیر را کاهش دهند، یک پژوهشگر حقوقی اعتقاد دارد خیلی نمی تواند به آینده این شکایت خوشبین بود.

پس از آنکه کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا رای کمیته انضباطی را تایید و بر محرومیت 6 ماهه عیسی آل کثیر تاکید کرد، مسئولان باشگاه پرسپولیس قصد دارند با تکمیل پرونده این شکایت و ارسال آن به دادگاه بین المللی ورزش میزان محرومیت مهاجم خود را کاهش دهند.

دکتر سید محمدعلی عبداللهی مشاور حقوقی و پژوهشگر حقوق ورزشی در یادداشتی این موضوع را از زاویه دیگری بررسی کرده است. در این یادداشت آمده است:

«روز پنج شنبه مورخ 15 آبان 1399 (5 نوامبر 2020) کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) تصمیم خود در خصوص اعتراض باشگاه پرسپولیس به رأی صادره از سوی کمیته انضباطی و اخلاق AFC علیه عیسی آل کثیر را صادر نمود و به طور کامل تصمیم بدوی را تأیید کرد.

تصمیم صادره از سوی کمیته انضباطی و اخلاق AFC به شادی پس از گل عیسی آل کثیر در مسابقه یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا میان تیم های پرسپولیس و تیم پاختاکور ازبکستان مربوط می شود که به ادعای AFC حرکت عیسی آل کثیر در کشیدن گوشه چشم هایش مصداق نقض بند 1 از ماده 58 مقررات انضباطی AFC، یا همان منع رفتارهای تبعیض آمیز، ترذیلی و موهن بوده است. به موجب این تصمیم، عیسی آل کثیر به شش ماه محرومیت از شرکت در مسابقات و پرداخت 10،000 دلار جریمه محکوم گردید.

مطابق مقررات AFC، تصمیمات صادره از کمیته استیناف این کنفدراسیون ظرف 21 روز نزد دیوان داوری ورزش (CAS) قابل تجدیدنظرخواهی است و بنا بر اخبار منتشره، به نظر می رسد باشگاه پرسپولیس قصد دارد از حق تجدیدنظرخواهی خود استفاده نموده و دعوایی را مبنی بر ابطال تصمیم کمیته استیناف AFC نزد دیوان داوری ورزش اقامه نماید.

در همین فاصله، اظهار نظرهای متعدد و مختلفی از سوی حقوق دانان و غیرحقوق دانان در خصوص موضوعات این پرونده و به ویژه رجوع به دیوان داوری ورزش مطرح شده است. در همین راستا، در این یادداشت تلاش شده است با نگاه به رویه دیوان داوری ورزش در خصوص نقض ماده 58 مقررات انضباطی AFC به برخی نکات مرتبط با دعوای آتی به منظور ابطال تصمیم AFC اشاره شود که می تواند مورد توجه تیم حقوقی پرونده و مسئولین ذی ربط قرار گیرد.

ضرورت توجه به رویه دیوان داوری ورزش از آن جهت است که این دیوان در گذشته و در آرای متعددی نشان داده است که اگرچه به لحاظ حقوقی الزامی به پیروی از یافته های مندرج در آرای پیشین خود ندارد، به عنوان یک رویه عملی، داوران CAS همواره آرا و نظرات همتایان خود در پرونده های پیشین را مورد توجه قرار می دهند و جز در مواردی که دلیل قانع کننده ای بر خلاف آن وجود داشته باشد، از یافته های پیشین پیروی خواهند کرد.

بر همین اساس، یکی از مرتبط ترین آرایی که در سال های اخیر از سوی دیوان داوری ورزش در موضوعاتی مشابه با موضوع پرونده عیسی آل کثیر صادر شده، رأی مربوط به «پروند جاسیپ شیمونیچ علیه فیفا» (رأی شماره 3562 مورخ 29 ژوئیه 2014) است. همان طور که از نام پرونده پیداست، این اختلاف میان آقای «جاسیپ شیمونیچ، بازیکن وقت تیم ملی فوتبال کرواسی به عنوان خواهان و فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به عنوان خوانده بوده است.

زمینه اختلاف از این قرار است که در 19 نوامبر 2013 در جریان مسابقه حذفی دور مقدماتی بازی های انتخابی جام جهانی فوتبال 2014 (برزیل) میان تیم های ملی کرواسی و ایسلند در شهر زاگرب کرواسی برگزار شد و تیم کرواسی موفق شد با نتیجه 2 بر صفر تیم ایسلند را شکست دهد و در نتیجه به جام جهانی 2014 راه پیدا کند.

حدود 40 دقیقه پس از پایان مسابقه، آقای شیمونیچ با پیراهنی در یک دست و میکروفونی در دست دیگر به سمت جایگاه تماشاچیان می رود و با صدای بلند به زبان کروات کلماتی را بیان می کند که معنای آن «برای مبارزه» بوده است و تماشاچیان نیز بلافاصله پاسخ می دهند «برای ملت، برای وطن، ما آماده ایم!».

در 20 نوامبر 2013، مؤسسه FARE طی گزارشی به فیفا اعلام می کند که عبارت به کار رفته از سوی آقای شیمونیچ در واقع شعاری به زبان کروات است که در جریان جنگ جهانی دوم توسط رژیم فاشیست اوستاشه (Ustaša) به کار می رفته است؛ رژیمی که مسئولیت کشتار صرب ها و یهودی ها و بسیاری جنایات دیگر در نیمه نخست قرن بیستم را بر عهده دارد.

بر اساس گزارش یادشده، در 22 نوامبر 2013، کمیته انضباطی فیفا پرونده ای را علیه آقای شیمونیچ اقامه می کند و علی رغم انکار این بازیکن و فدراسیون فوتبال کرواسی، در 12 دسامبر 2013 آقای شیمونیچ را به دلیل توهین به کرامت یک گروه انسانی از طریق کاربرد الفاظ تبعیض آمیز راجع به نژاد، دین یا اصالت آن گروه به نقض بند 1 از ماده 58 مقررات انضباطی فیفا محکوم می سازد. به موجب این رأی آقای شیمونیچ از شرکت در 10 مسابقه رسمی محروم و به پرداخت 30،000 فرانک سوئیس جریمه نقدی محکوم می شود.

آقای شیمونیچ در 31 ژانویه 2014 نسبت به تصمیم یادشده به کمیته استیناف فیفا شکایت می کند، لکن در 19 فوریه 2014، کمیته استیناف به طور کامل رأی کمیته انضباطی را تأیید می کند. در نتیجه، در 9 آوریل 2014، آقای شیمونیچ درخواست تجدیدنظر خود را از تصمیم کمیته استیناف فیفا نزد دیوان داوری ورزش (CAS) ثبت می کند.

با توجه به اینکه موضوع اصلی این پرونده به نقض ماده 58 مقررات انضباطی فیفا که کاملاً مشابه با ماده 58 مقررات انضباطی AFC است اختصاص دارد و نکات بسیاری مهمی در رأی دیوان داوری ورزش در این خصوص ذکر شده، در ادامه به بررسی مختصر محتوای رأی صادره از دیوان پرداخته می شود.

موارد فوق الذکر که البته به نحو کاملاً مختصر بیان گردید، تا حدودی پیچیدگی های حقوقی پرونده عیسی آل کثیر را آشکار می سازد و در نتیجه مستلزم دقت و توجه ویژه تیم حقوقی پرونده به ابعاد و زوایای مختلف امر، به ویژه در پرتو رویه دیوان داوری ورزش است. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که پرونده شیمونیچ به لحاظ واقعیات پرونده و اعمال ارتکابی تفاوت های مهمی با پرونده عیسی آل کثیر دارد و چه بسا همین تفاوت های موضوعی بتواند نقطه قوت پرونده عیسی آل کثیر به شمار آید.

به هر حال، قدر متیقن آن است که رویه دیوان در پرونده شیمونیچ از همین ابتدا نافرجام بودن برخی از دفاعیات احتمالی در پرونده عیسی آل کثیر را آشکار می سازد و لذا تیم حقوقی را ناگزیر می سازد به دفاعیات و ادله ای متوسل شوند که در ادبیات حقوقی دیوان داوری ورزش شناخته و پذیرفته شده است.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز
چيدمان به ترتيب :
  • amir abedyan
    amir abedyan :
    اصلا این دو پرونده هیچ شباهتی نداره..الفاظ فاشیستی با یک حرکت خوشحالی که ازش سوبرداشت شده تفاوت زیادی داره..به نظرم قاضی اگه فیلم های خوشحالی لیگ رو نگاه کنه و تاریخ های قبلی این خوشحالی ها رو قشنگ توضیح بدن که برای اولین بار و منظور ی به ازبکها نداشته و حتی دربازیهایی یک یکطرفش تیم های ایرانی هستند انجام داده حداقل باید تفکیک کنن کسی که عمد اینکارو میکنه مثلا 7ماه محرومیت با کسی که بدون نیت و از روی ناآگاهی بوده..عیسی هم باید توضیح بده از روی ناآگاهی و عدم اطلاع از ممنوع بودن انجام داده.

نظرسنجی

نتیجه دربی نود و پنجم؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
استقلال
استقلال
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : محمد رضا اکبریان
جمعه, 24 اردیبهشت 1400 / ساعت : 19:30
سپاهان
سپاهان
1 - 1
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : نقش جهان
داور مسابقه : بیژن حیدری
یکشنبه, 19 اردیبهشت 1400 / ساعت : 20:25

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4میلاد سرلک2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن