پرسپولیس برای قهرمانی چه چیزی کم داشت؟

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 536 ] - یکشنبه, 30 آذر 1399

پرسپولیس برای قهرمانی چه چیزی کم داشت؟

پرسپولیس بدون زهردارترین بازیکنش، آل کثیر که به دلیل محرومیت در استودیوی تلویزیون در تهران نشسته بود، حریف اولسان نشد و برای دومین بار در سه سال اخیر جام قهرم... 4 out of 5 based on 4 ratings.
پرسپولیس برای قهرمانی چه چیزی کم داشت؟

پرسپولیس بدون زهردارترین بازیکنش، آل کثیر که به دلیل محرومیت در استودیوی تلویزیون در تهران نشسته بود، حریف اولسان نشد و برای دومین بار در سه سال اخیر جام قهرم...

ارتش سرخ دات كام :

پرسپولیس بدون زهردارترین بازیکنش، آل کثیر که به دلیل محرومیت در استودیوی تلویزیون در تهران نشسته بود، حریف اولسان نشد و برای دومین بار در سه سال اخیر جام قهرمانی آسیا را از دست داد.
یحیی گل محمدی در غیاب آل کثیر، امیری و پهلوان تلاش کرده بود با انتخاب ترکیبی متفاوت مسیری به سوی موفقیت باز کند، ولی وزن خط حمله پرسپولیس پایین تر از آن بود که برای بردن بازی سختی مثل فینال آسیا کافی باشد.
پرسپولیس مطابق انتظار با چیدمان 1-3-2-4 به زمین رفت و اولویتش در شروع کنترل اولسان بود. مدافعان و هافبک ها با بازی فشرده تلاش می کردند فضایی به مهره های تهاجمی حریف ندهند و پرسپولس به هیچ وجه دوست نداشت گل اول بازی را بخورد. این احتیاط در زمان حملات هم آشکار بود و آنها به ندرت با بیش از سه بازیکن در حمله شرکت می کردند. این تدبیر تا حدودی کارساز بود و کمی از ضرب اولسان را گرفت، با این حال تیم کره ای در نیم ساعت اول توانست دو بار دروازه لک را به طور جدی تهدید کند. در ادامه به تدریج از شدت بازی اولسان کاسته شد و پرسپولیس توانست پیش از پایان نیمه کمی حریف را تحت فشار بگذارد.

بهترین سناریو برای پرسپولیس
خط دفاع اولسان در بازی نیمه نهایی حین بازیسازی اشتباهات مهلکی داشت و پرسپولیس امیدوار بود این اتفاق در فینال هم تکرار شود. در دقیقه 45 سرانجام این هدیه از راه رسید و پارک جو هو تحت فشار دو بازیکن پرسپولیس توپ را پشت محوطه جریمه به عبدی سپرد. دو مدافع میانی اولسان که کاملاً غافلگیر شده بودند فرصتی برای واکنش مناسب نداشتند و عبدی پس از چند قدم پیشروی توپ را به گوشه دروازه فرستاد. این بهترین سناریوی ممکن برای پرسپولیس بود؛ اگر آنها می توانستند در فاصله کوتاه تا پایان نیمه اول مقاومت کنند. ولی این برتری چند دقیقه بیشتر دوام نداشت و با اولین حمله اولسان، نوراللهی مرتکب خطای پنالتی شد تا دو تیم با تساوی به رختکن بروند.

رمضانی، تعویض بی اثر
اولسان نیمه دوم را هم مثل نیمه اول تهاجمی شروع کرد و این بار توانست بدون دردسر زیادی خط دفاع پرسپولیس را باز کند. خطای هند شیری، درست مثل پاس غلط نیمه اول پارک جو هو، اشتباهی نبود که بتوانید در مسابقه ای در سطح فینال لیگ قهرمانان آسیا مرتکب شوید و بهای آن پیش افتادن اولسان بود. از این لحظه بازی کنترلی پرسپولیس توجیهی نداشت و این تیم مجبور بود جلو بکشد. گل محمدی لحظاتی بعد آرمان رمضانی، تنها مهاجم روی نیمکت را هم به زمین فرستاد، ولی او نتوانست روی توپ های بلند چندان اثرگذار باشد و گره بازی را باز کند.
اولسان که پس از طی مسیری فرسایشی به فینال رسیده بود در نیمه دوم تحلیل رفت و سرمربی این تیم تلاش کرد با اضافه کردن هافبک های جدید از فشار پرسپولیس بکاهد. در طرف دیگر هافبک های پرسپولیس تلاش می کردند در زمان حملات خودشان را به محوطه جریمه اولسان برسانند و جور مهاجمان را بکشند. با این حال حملات پرسپولیس به خطرات زیادی ختم نشد و دروازه بان اولسان تنها روی شوت نوراللهی به دردسر افتاد.

آمار چه می گوید؟
بر اساس آماری که سایت AFC منتشر کرد، پرسپولیس با مالکیت 57/3 درصد بیشتری از اولسان صاحب توپ بود. به نظر می رسد این برتری نتیجه تلاش پرسپولیس در نیمه دوم برای جبران گل دوم اولسان باشد، ولی آنها کلیدی که بتواند دفاع حریف را باز کند در اختیار نداشتند. در عوض اولسان در آیتم های تهاجمی برتری آشکاری نسبت به پرسپولیس ثبت کرد. تیم کره ای 12 شوت داشت که 5 تا از آنها در چارچوب بود، ولی پرسپولیس با وجود 9 شوت تنها دو ضربه به چارچوب داشت.
در آمار این بازی نکته دیگری که به چشم می خورد سانترهای پرشمار پرسپولیس است. در برابر 9 سانتر اولسان که یکی از آنها به پنالتی دوم ختم شد، پرسپولیس 26 سانتر داشت که تنها 11/5 درصد آنها دقت داشته و به مقصد رسیده است. آمار بالای سانترهای پرسپولیس بیشتر به اواخر بازی برمی گردد که آنها امیدی به کارهای ترکیبی نداشتند و می خواستند رمضانی و عبدی را با توپ های بلند تغذیه کنند، ولی این ترفند با هوشیاری مدافعان اولسان و خروج های دروازه بان این تیم بی نتیجه ماند.

آنچه پرسپولیس کم داشت
برای بردن یک فینال مهم نیاز به توانایی یا ویژگی خاصی دارید که پرسپولیس آن را در اختیار نداشت. پرسپولیس نه مهاجم فرصت طلبی داشت که بتواند برخلاف جریان بازی دروازه حریف را باز کند، نه در فاز دفاع بدون اشتباه بود که جور وزن پایین خط حمله اش را بکشد. برخلاف اولسان که تیم متوازنی بود و روی نیمکت هم مهره های خوبی داشت، یحیی با تیم ناقصی به دوحه رفته بود. در چنین شرایطی تنها در صورتی می توانید برنده باشید که بی نقص بازی کنید یا اتفاقات به نفع شما رقم بخورد که هیچکدام از آنها رخ نداد. تقدیم دو پنالتی به حریف، پرسپولیس را در شرایط سختی قرار داد و در ادامه بازی هم حریف هیچ اشتباهی مرتکب نشد تا جام به اولسان برسد.

ادامه برتری شرق آسیا
در نگاه کلی تر قهرمانی اولسان یک بار دیگر برتری فوتبال باشگاهی شرق آسیا را به غرب قاره یادآوری کرد. از سال 2006 تنها دو تیم السد و الهلال از غرب آسیا موفق به فتح لیگ قهرمانان شده اند و اولسان سیزدهمین تیم شرق آسیا بود که در این مدت به قهرمانی می رسد. البته کنفدراسیون فوتبال آسیا با جدا کردن مسابقات شرق و غرب تا پیش از بازی فینال تلاش کرده به هر دو منطقه فرصت یکسانی بدهد و اگر این مسابقات به طور مجزا برگزار نمی شد، تیم های منطقه غرب برای رسیدن به فینال هم کار سختی داشتند.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
  • ادهم احمدی هرمزی
    ادهم احمدی هرمزی :
    پرسپولیس هیچ کم نداشت جز یه ذره محبت وحمایت که آقای رسول پناه هردو را ازپرسپولیس گرفت ترابی را فراری داد علیپوروشجاع به همین صورت فراری داد ایشون بجای تقویت تیم تیم تضعیف نمود اگه تا اینجا هم تیم رسیده همه ازغیرت بازیکنان وحمایت هواداران بوده وبس

نظرسنجی

پرسپولیس برابر آلومینیوم به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
آلومینیوم اراک
آلومینیوم اراک
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : امام خمینی اراک
داور مسابقه : وحید کاظمی
دوشنبه, 6 بهمن 1399 / ساعت : 15:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 1
فولاد
فولاد
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : محمد حسین زاهدی فرد
دوشنبه, 29 دی 1399 / ساعت : 16:40

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی3
2مهدی عبدی2
3میلاد سرلک1
4وحید امیری1

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن