بدهی پرسپولیس بالاخره صفر می شود

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1277 ] - چهارشنبه, 3 دی 1399

بدهی پرسپولیس بالاخره صفر می شود

پرسپولیس پرونده بازی های لیگ قهرمانان آسیا 2020 را با عنوان نایب قهرمانی بست تا حالا همه به این موضوع بیندیشند که آیا جایزه این نایب قهرمانی می تواند چاله های... 5 out of 5 based on 4 ratings.
بدهی پرسپولیس بالاخره صفر می شود

پرسپولیس پرونده بازی های لیگ قهرمانان آسیا 2020 را با عنوان نایب قهرمانی بست تا حالا همه به این موضوع بیندیشند که آیا جایزه این نایب قهرمانی می تواند چاله های...

ارتش سرخ دات كام :

پرسپولیس پرونده بازی های لیگ قهرمانان آسیا 2020 را با عنوان نایب قهرمانی بست تا حالا همه به این موضوع بیندیشند که آیا جایزه این نایب قهرمانی می تواند چاله های مالی زیاد این باشگاه پرطرفدار را پر کند و پرسپولیس را از شر این بدهی ها خلاص کند یا نه. به نظر می رسد پرسپولیس برای حل این مشکل بزرگ هنوز کار زیادی دارد و به نظر نمی رسد این باشگاه پرطرفدار اما دولتی توان لازم برای رهایی از بحران مالی را داشته باشد. هرچه بر رقم قرارداد اسپانسرها افزوده شد هم تورم و هزینه ها بالا رفت هم مدیریت قرض و وام در پرسپولیس جای یک مدیریت تجاری قوی را گرفت. خبری از خصوصی شدن این باشگاه هم نیست و دولت هم دستانش برای انتخاب ردیف بودجه، به واسطه قانون مجلس بسته شده و رسما شاهد بحرانی در باشگاه داری هستیم که ظاهرا فقط به چشم مسئولان ورزش و دولت و مجلس نمی آید. «فرهیختگان» سعی کرده نگاهی اجمالی به وضعیت دخل و خرج باشگاه سرخ انداخته و نگاهی داشته باشد به شرایط مالی که پیش روی باشگاه پرطرفدار پرسپولیس قرار دارد.

درآمد 72 میلیاردی برای چاله های زیاد
مسئولان باشگاه پرسپولیس با خوشحالی از دریافت پاداش 2 میلیون دلاری خود از نایب قهرمانی در آسیا می گویند. رقمی که با دلار 25500  تومانی به عدد 51 میلیارد تومان می رسد. اما باید به این رقم پاداش های بازی های گروهی تا حضور در فینال را هم محاسبه کنیم که جمعا با پاداش نایب قهرمانی رقمی در حدود 2 میلیون و هشتصد و 10 هزار دلار خواهد بود که به تومان این مبلغ به حدود 72 میلیارد تومان خواهد رسید. این درآمدزایی جدا از اسپانسرهایی است که باشگاه مجبور شده برای پر کردن چاله های زیاد مالی اش خارج از تایم پرداخت از منابع مالی آنها استفاده کند. کلا برای باشگاه مردمی پرسپولیس راه های درآمدزایی به همین جذب اسپانسر ختم می شود و درآمدزایی در آسیا که در دو فصل این درآمدزایی حسابی به کمک پرسپولیس آمده است. البته درمورد پاداش نایب قهرمانی اول خیلی ها این سوال را مطرح کردند که آن پول چگونه خرج شده که طلب برانکو و دستیارانش پرداخت نشده و حاشیه های زیادی را به وجود آورد و حالا هم خیلی ها نگرانند و امیدوارند که ماجراهای قبلی تکرار نشود. البته پرسپولیس این دغدغه را دارد که در شرایط تحریم این پاداش را چطور به سرعت وارد حساب خود کند. با این وضعیت باز هم این دلخوشی وجود دارد که با این پول می توانند بخشی از بدهی های باشگاه را صاف کنند.

 طلب کالدرون مهم ترین بدهی پرسپولیس
رفتن کالدرون و حضور یحیی گل محمدی یکی از اتفاقاتی بود که هزینه زیادی برای پرسپولیس داشت. رفتن این مربی آرژانتینی اتفاقی بود که در زمان مدیریت محمدحسن انصاری فرد رخ داد و هیات مدیره که گفته می شد کالدرون با اعضایش ارتباط بهتری دارد مانع این جدایی نشدند. درنهایت هم جذب یحیی و به خصوص رضایتنامه اش برای پرسپولیس هزینه داشت هم شکایت کالدرون. این مربی آرژانتینی طلبی معادل 580 هزار دلار دارد که با دلار25500 تومانی چیزی نزدیک 15 میلیارد تومان می شود. باشگاه تصمیم گرفته این رقم را از همین پاداش قهرمانی پرداخت کند. اگر این اتفاق رخ دهد باقیمانده پاداش برای پرسپولیس رقمی حدود 57 میلیارد تومان خواهد بود.

 مرد 15 میلیارد تومانی
پرونده شکایت ماریو بودیمیر در فیفا و cas همچنان باز است. مهاجی که گل قهرمانی پرسپولیس را زده بود وقتی دید در باشگاه سرخ هیچ کس سراغش را نمی گیرد از پرسپولیس رفت و سریعا شکایت کرد. با رفتن برانکو هیچ کس در پرسپولیس درمورد باقیمانده قرارداد این بازیکن صحبتی نکرد و او هم از پرسپولیس رفت. حالا می گویند این بازیکن 475 هزار یورو و 5 درصد سود سالیانه اش را از پرسپولیس طلب کرده و فیفا هم رای به نفع این بازیکن داده است. البته واحد حقوقی باشگاه در تلاش است تا توافق مناسبی با این بازیکن داشته باشد اما اگر بدون احتساب 5 درصد سود رقم را به ریال تبدیل کنیم با یورو 30 هزار تومانی به عددی حدود 14 میلیارد و 300 میلیون تومان می رسیم. اگر باشگاه این پول را هم کامل بپردازد (می گویند احتمال توافق هست) باقیمانده پاداش به عدد حدودی 42 میلیارد تومان خواهد رسید.

 همه امیدوار به توافق با اپراتور مخابراتی
چندی قبل سمیعی، مدیرعامل جوان باشگاه پرسپولیس مبلغی را فراهم کرد تا مشکلات تیمش را به حداقل برساند. رقمی حدود 20 میلیارد تومان که هنوز مشخص نیست این رقم قرض است یا متعلق به پرسپولیس بوده است. ماجرا از این قرار است که سمیعی بعد از بررسی های لازم به این نتیجه رسیده که پرسپولیس بابت سامانه های هواداری 20 میلیارد از این اپراتور طلبکار است. طلبی که این اپراتور قبولش ندارد. سمیعی به کمک یک وزیر به سراغ این اپراتور می رود و البته با ضمانت این وزیر موفق می شود این رقم را از این اپراتور دریافت کند. وزیر ضمانت کرده اگر در مذاکرات آتی باشگاه پرسپولیس متقاعد شد که چنین طلبی ندارد باشگاه پرسپولیس این 20 میلیارد را به اپراتور بازگرداند. حالا قرمزها امیدوارند اپراتور متقاعد شود که این بدهی را به پرسپولیس باید پرداخت می کرده وگرنه این رقم بیشتر از باقیمانده پاداش آسیایی پرسپولیس است!

 تبعات پرداخت دیرهنگام طلب برانکو
درمورد پرداخت طلب برانکو فقط همه می دانند که باشگاه 784 هزار یورو پرداخت کرده است. آن هم با ارز گران. در چند نوبت این پول پرداخت شد و البته نفس هواداران پرسپولیس را هم گرفت. پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس بسته شد ولی درنهایت با باز شدن این پنجره مشخص شد که پرسپولیس واقعا طلب برانکو را پرداخت کرده است. در این میان اخبار مختلفی درمورد تامین منابع مالی به گوش رسید. کارگزار اعلام کرد بخشی از تعهداتش را زودتر اجرایی کرده تا پول لازم برای پرداخت در اختیار باشگاه قرار بگیرد. بانک گردشگری که پرسپولیس با آنها قرارداد اسپانسری به مدت سه سال و جهت عرضه کارت هواداری بست در آن زمان 7 میلیارد به باشگاه پرداختی داشت و ظاهرا این پول در پرداخت این بدهی کمک کرده و البته طبق اعلام روابط عمومی قرار است تا دو هفته دیگر بابت صدور 5000 کارت هواداری مبلغ دیگری را به حساب باشگاه پرسپولیس واریز کند.
گفته می شود یکی از اعضای هیات مدیره باشگاه پرسپولیس رقمی حدود 3 میلیارد تومان پرداختی داشته که مشخص نیست این پول برگردانده شده یا هنوز جز بدهی های پرسپولیس محسوب می شود اما این وسط خبری هم منتشر شد مبنی بر قرض گرفتن مبلغ 13 میلیارد تومان توسط رسول پناه از شخصی که هویتش معلوم نیست. هنوز هیچ توضیحی داده نشده که این شخص کیست و اصلا اصل ماجرا درست بوده یا نه. با این حساب 13 میلیارد به بدهی های پرسپولیس اضافه می شود.

 بدهی بانکی بابت سرمایه چیذر
تا جایی که در اخبار خوانده ایم می دانیم باشگاه پرسپولیس دارای یک ساختمان اصلی در میدان پیروزان است که در زمان ریاست محمد دادکان در فدراسیون فوتبال به پرسپولیس داده شد. از طرفی در اخبار خوانده ایم که باشگاه در منطقه چیتگر یک ساختمان 5 طبقه تهیه کرده و به زودی به آنجا نقل مکان می کند تا ساختمان فعلی در اختیار دانشگاه پرسپولیس قرار بگیرد. اما شنیدیم باشگاه ساختمانی هم در چیذر دارد که سندش در رهن بانک است و تا بدهی اش را با بانک تسویه نکند قادر به فروش این ساختمان نیست. گفته می شود رقمی حدود 4 میلیارد هم به بانک بدهکار هستند.

 درآمدزایی 6 میلیاردی از جدایی بشار
باشگاه پرسپولیس خوب می داند که برای جذب بازیکن از تیم های دیگر همیشه دچار مشکل می شود. با این وجود راه فرار را برای بازیکنانش باز می گذارد تا بدون هیچ درآمدزایی بازیکن را روانه تیم های دیگر کند. مهدی ترابی نمونه این اتفاق است. بازیکنی که به رغم داشتن قرارداد با باشگاه به راحتی توانست قراردادش را فسخ کند تا باشگاه حتی یک ریال هم از جدایی این بازیکن عایدش نشود. از همه بدتر جدایی شجاع خلیل زاده بود که به راحتی باشگاه را نادیده گرفت و رفت و باشگاه هم تا الان نتوانسته این بازیکن را محکوم کند. حال خبر می رسد از جدایی بشار رسن (که او هم تقریبا به سادگی مجوز خروج گرفت) یک عایدی 240 هزار دلاری نقد قرار است دست باشگاه پرسپولیس را بگیرد. یعنی رقمی حدود 6.2 میلیارد تومان. بد نیست، البته فقط از خودمان نپرسیدیم آیا قرمزها می توانستند برای رضایتنامه این بازیکن رقمی بالاتر از 240 هزار دلار دریافت کنند یا نه!

 و باز هم بدهی، از ریحان فیلم تا استوکس!
از همه بدهی های اصلی نوشتیم اما یادمان نرفته که باشگاه پرسپولیس باید به اوساگونا 100 هزار دلار و البته مبلغ آپشن های قراردادش را بپردازد. ظاهرا می گویند باشگاه به یک آژانس مسافرتی 2 میلیارد تومان بدهی دارد. همچنان درگیری حقوقی میان باشگاه پرسپولیس و شرکت ریحان فیلم ادامه دارد. شرکتی که بابت گرفتن حق بلیت فروشی 8 میلیارد تومان به پرسپولیس داد اما شرکت توسعه اماکن ورزشی بلیت فروشی را در اختیار گرفت تا جدال حقوقی این شرکت با پرسپولیس آغاز شود و این احتمال وجود دارد که رای شکایت این شرکت صادر شود.
 در این میان شکایت آنتونی استوکس از باشگاه پرسپولیس را هم نباید نادیده گرفت. بازیکنی که تیم مدیریت انصاری فرد اصرار ویژه ای داشت که قرارداد سفت و محکمی دارد اما به واسطه کرونا از ایران رفت و دیگر برنگشت و حالا می شنویم در کنار شکایت پرسپولیس از این بازیکن، استوکس هم شکایتی را با محوریت کرونا تنظیم کرده است. این بازیکن 100 هزار دلار از پرسپولیس گرفت و 160 هزار دلار دیگر از قرارداد نیم فصلش باقی مانده بود که به خاطر کرونا از ایران رفت.
در این وادی بگردیم باز هم از این بدهی های ریز پیدا می کنیم. بررسی دریافتی های بازیکنان از این فصل هم بماند برای بعد که جزء بدهی های جاری باشگاه محسوب می شود.

 نتیجه نهایی؛ خوشبختی سرخ ها!
اگر فرض کنیم باشگاه پرسپولیس موفق نشود همراه اول را قانع کند که 20 میلیارد تومان از آنها طلب داشته و استوکس هم موفق شود باشگاه را به پرداخت رقم 160 هزار دلار محکوم کند، پرسپولیس با احتساب بدهی هایی که برشمردیم رقمی حدود 54 میلیارد تومان بدهکار است که البته در صندوقش 43 میلیارد تومان (بدون احتساب بدهی به کالدرون و بودیمیر) از پاداش نایب قهرمانی و 6 میلیارد تومان از انتقال بشار وجود دارد و برای پرداخت این بدهی ها 5 میلیارد کم می آورد که در برابر این همه مبالغ رقم زیادی نیست. البته در این محاسبات رقم پرداختی به بازیکنان لحاظ نشده است. گفته می شود اسپانسر هم قرار است تا بهمن ماه مبلغی در حدود 10 میلیارد تومان به حساب باشگاه واریز کند که به این شکل علاوه بر پرداخت همه بدهی های ذکر شده مبلغی هم در صندوق پرسپولیس باقی خواهد ماند. البته اگر پرسپولیس موفق شود اپراتور مخابراتی را قانع کند که آن 20 میلیارد طلبش بوده، رقم باقیمانده در صندوق قابل توجه می شود و پرداختی به بازیکنان هم آسان تر خواهد شد. هرچند نباید فراموش کرد که دریافت پاداش آسیا خودش یک معضل جدی برای باشگاه به شمار می رود و شاید به این زودی ها این پول قابل استفاده نباشد. ضمن اینکه زمان دریافت پاداش با تغییر قیمت دلار ممکن است حساب و کتاب ها به خاطر بدهی های ریالی تغییر کند.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

پرسپولیس برابر آلومینیوم به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
آلومینیوم اراک
آلومینیوم اراک
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : امام خمینی اراک
داور مسابقه : وحید کاظمی
دوشنبه, 6 بهمن 1399 / ساعت : 15:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 1
فولاد
فولاد
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : محمد حسین زاهدی فرد
دوشنبه, 29 دی 1399 / ساعت : 16:40

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی3
2مهدی عبدی2
3میلاد سرلک1
4وحید امیری1

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن