معاونت حقوقی پرسپولیس؛ پست معمولا بازنده!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 404 ] - چهارشنبه, 10 دی 1399
معاونت حقوقی پرسپولیس؛ پست معمولا بازنده!

روزی که مهدی رسول پناه تصمیم گرفت به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل باشگاه پرسپولیس ساختار سازمانی باشگاه را اصلاح کند خیلی ناخواسته به سمت حذف معاونت حقوقی...

ارتش سرخ دات كام :

روزی که مهدی رسول پناه تصمیم گرفت به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل باشگاه پرسپولیس ساختار سازمانی باشگاه را اصلاح کند خیلی ناخواسته به سمت حذف معاونت حقوقی باشگاه سرخ رفت و این سوال به وجود آمد که اصلا نقش این معاونت در آن همه پرونده شکایت چه بوده و چقدر توانسته به نفع باشگاه پرطرفدار ایرانی کار انجام دهد. قطعا وکلا، مشاوران و معاونان حقوقی این باشگاه افراد کاربلدی در حوزه فعالیت خود بودند اما اینکه چقدر در امور حقوقی باشگاه پرسپولیس موفق عمل کردند، بحث دیگری است که باید به آن نگاهی تازه داشت. شاید کمتر باشگاهی در دنیا مثل پرسپولیس باشد که تعداد زیادی پرونده شکایت در فیفا یا دادگاه عالی ورزش داشته باشد. همین موضوع باعث شده نقش این افراد حقوقدان در پرسپولیس بیشتر موردتوجه قرار گیرد. سعی کرده ایم نگاهی به نام چند نفر از این افراد بیندازد و در مورد برخی وقایع در زمان حضور آنها در پرسپولیس گزارشی ارائه دهد.

 از کسر 6 امتیاز تا شکست آلفا و پرسپولیس شدن پرسپولیس
زمانی نام مصطفی شکری را در بخش حقوقی باشگاه پرسپولیس زیاد می شنیدیم. وکیلی که زمان مدیریت حبیب کاشانی به باشگاه آمد و خیلی ها می گویند وکیل معقولی بود و توانسته بود برخی پرونده ها را به سرانجام برساند. خیلی ها می گویند تخصص او در کش دادن زمان رسیدگی به پرونده ها بود تا به این شکل باشگاه پرسپولیس زمان لازم را برای تهیه پول در اختیار داشته باشد. تا جایی که اطلاعات موجود نشان می دهد، در زمان او پرسپولیس بابت یکی از پرونده های شکایت مربوط به بازیکنی به اسم رافائل، با کسر 6 امتیاز روبه رو شد. البته این پرونده از زمان مدیریت محمدحسن انصاری فرد در فیفا گشوده شده بود و این مدیر طی نامه ای به مدیریت جدید وجود چنین شکایتی را اطلاع داد. در زمان مدیریت حبیب کاشانی فیفا رای خود را صادر کرد و باشگاه موظف شد در تاریخی مشخص این پول را بپردازد اما باشگاه این پول را نپرداخت و فیفا پرسپولیس را با کسر 6 امتیاز روبه رو کرد. همان زمان گفته شد پولی را که باشگاه می توانست به این بازیکن بدهد، به بازیکنان خود پرداخت کرده است. البته واحد حقوقی باشگاه در همان زمان به CAS شکایت و در این شکایت به مورد زمان پرداخت اشاره کرد و گفت باشگاه باید در مدت کاری تعیین شده پول را می پرداخت اما برخی روزها تعطیل بوده و فیفا بدون درنظر گرفتن این موضوع رای خود را صادر کرده است. البته وقتی پرسپولیس به مقام قهرمانی رسید این پرونده هم به مصالحه ختم شد. اما اتفاق خوبی که در زمان این وکیل افتاد پیروزی پرسپولیس در پرونده شکایت شرکت آلفا بود. شرکتی که قصد داشت پرسپولیس را برای انجام چند بازی دوستانه به کشورهای آمریکا و کانادا ببرد اما به دلایل مختلف این سفر انجام نشد و مدیریت شرکت آلفا از باشگاه پرسپولیس شکایت کرد. ظاهرا شکایتی بود که در سال 83 مطرح شده بود و سرانجامش به سال 89 کشید. پرسپولیس در این پرونده تلاش بسیار کرد و درنهایت دادگاه عالی ورزش شکایت مدیر شرکت آلفا را رد کرد و پرونده مختومه اعلام شد. نکته جالب این پرونده گرفتن حکم خسارت به نفع باشگاه پرسپولیس بود. قرار بود شرکت آلفا خسارت باشگاه پرسپولیس را نیز بپردازد که بعدا به علت اعلام ورشکستگی این شرکت باشگاه هم پیگیر این خسارت نشد.
اتفاق خوب دیگر نهایی شدن نام پرسپولیس از طریق حکم دادگاه برای باشگاه پرسپولیس بود. فشار زیادی بود که نام پرسپولیس به این باشگاه تعلق نداشته باشد. فردی به نام اسماعیل وفایی مدعی بود که برند پرسپولیس به نامش است و نام پیروزی به همین تیمی مربوط می شود که در لیگ حضور دارد. البته بررسی این ماجرا خودش یک مطلب بلندبالا نیاز دارد اما درنهایت در زمان مدیریت حبیب کاشانی تلاش ها برای گرفتن حق استفاده از نام پرسپولیس آغاز شد و در زمان این مدیرعامل برند پرسپولیس با حکم دادگاه به این باشگاه بازگشت. بعدا به این حکم اعتراض و حکم بدوی پرونده در زمان مدیریت محمد رویانیان و البته مدیریت حقوقی شکری از سوی دادگاه صادر شد و نام پرسپولیس به شکل رسمی جایگزین نام پیروزی شد که یک اتفاق خوب برای هواداران پرسپولیس محسوب می شد.
گفته می شود شکری در پرونده شکایت ژوزه هم حاضر بوده است. شکایتی که بعدها در دوره مدیران دیگر و البته با حضور وکلای دیگر به فاجعه ای برای پرسپولیس ختم شد. بد نیست بدانید 4 گروه حقوقی رسما درگیر این پرونده شکایت شدند!

 دلخور از نحوه قطع همکاری!
آرش نجفی دیگر وکیلی بود که مدتی در باشگاه پرسپولیس فعال بود. البته خاطره خوشی از این همکاری ندارد و می گوید نحوه قطع همکاری باشگاه با این وکیل اصلا خوب نبوده و به شکل نامناسب این اتفاق افتاده است. نجفی ظاهرا در زمان مدیریت محمدحسین نژادفلاح در تنظیم قرارداد پرسپولیس با برانکو و در بسته شدن پرونده روبرتو دسوزا بازیکن برزیلی این باشگاه و ممدوتال نقش داشته است. خیلی از رسانه ها در آن زمان نوشتند که دسوزا قراردادی 500 هزار دلاری داشته ولی به خاطر پاره شدن رباط صلیبی مجبور به ترک باشگاه شده است اما باشگاه موفق شده از طریق وکیلش با این بازیکن توافق کند و پرونده با پرداخت 40 هزار دلار بسته شود.
نجفی هم مثل شکری درگیر پرونده شکایت ژوزه و دستیارانش شد اما این پرونده در زمان مدیران بعدی شرایط حاد پیدا کرد.

 پرونده های عجیب در زمان اوج پرسپولیس
پرسپولیس وقتی در اوج بود باز هم درگیر پرونده هایی شد که تشکیل شدنش عجیب بود. در زمان مدیریت علی اکبر طاهری نام علی جمشیدی به عنوان معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس مطرح شد. فردی که از حراست وزارت ورزش به پرسپولیس آمد و بعدها به شکل همزمان به عنوان مدیر حراست باشگاه و معاون حقوقی باشگاه فعالیت می کرد. در این زمان یک وکیل به نام مهدی ذاکر هم با باشگاه پرسپولیس همکاری خود را آغاز کرد. در این مقطع زمانی شاهد شکایت باشگاه ریزه اسپور ترکیه علیه پرسپولیس بابت ماجرای بازگشت مهدی طارمی بودیم. مهاجم پرسپولیس بدون توافق با پرسپولیس به همراه رامین رضاییان به تیم ریزه اسپور رفت اما به دلایلی خواستار بازگشت به پرسپولیس شد. او به پرسپولیس برگشت اما باشگاه ریزه اسپور که ظاهرا برای رضایتنامه این بازیکن مبلغ بالایی درنظر گرفته بود از باشگاه پرسپولیس و این بازیکن شکایت کرد. تلاش برای حل این موضوع آغاز شد و پرسپولیس اعلام کرد طارمی قبل از عقد قرارداد با ریزه اسپور با این باشگاه قرارداد بسته است. اما این موضوع از سوی فیفا پذیرفته نشد و طارمی دچار محرومیت 4ماهه شد و پرسپولیس هم باید مبلغ زیادی را پرداخت می کرد که با وساطت افراد سیاسی این موضوع ختم به خیر شد و طارمی هم بعد از پایان محرومیت پرسپولیس را ترک کرد.
موضوع شکایت علی دایی از پرسپولیس هم در این زمان رخ داد. دایی وقتی دید پرداخت طلب او که ظاهرا مربوط به مالیاتش به مبلغ 112 میلیون تومان بود توسط باشگاه پرسپولیس به تاخیر می افتد، شکایت کرد و درنهایت باشگاه پرسپولیس مکلف به پرداخت 3 میلیاردتومان مالیات و جریمه تاخیر در پرداختش شد. البته آن زمان گفته می شد دایی وقتی دید مصالحه اش با پرسپولیس جواب نداده شکایتش را معطوف به کل قراردادی کرد که با پرسپولیس داشت. درنهایت پرسپولیس مجبور شد طلب این چهره مطرح را بپردازد تا مشکلی برای حضورش در بازی های آسیایی نباشد. در این میان شایعاتی مبنی بر تحریک مدیریت باشگاه برای عدم پرداخت بدهی دایی به گوش رسید که البته بعد از مدتی این شایعه هم به دست فراموشی سپرده شد.
زندانی شدن عباس انصاری فرد مدیرعامل پیشین پرسپولیس هم در این زمان رخ داد. باشگاه از قائم مقام انصاری فرد یعنی حسین منتظرموعود بابت به نام زدن آکادمی باشگاه پرسپولیس در دبی شکایت کرد و منتظرموعود هم طی شکایتی خواستار دریافت مبلغ 15 میلیاردتومان بابت هزینه هایی شد که کرده بود. درنهایت منتظرموعود بازداشت شد و انصاری فرد به دادگاه رفت تا پاسخگو باشد. ظاهرا به دلیل آنچه تناقض گفتار عنوان شده بود، انصاری فرد راهی زندان می شود و البته بعدا از زندان بیرون آمد و مشخص هم نشد سرانجام این پرونده چه بوده است.
در زمان حضور ذاکر در باشگاه شکایت برانکو هم مطرح شد و البته آنقدر کش پیدا کرد تا درنهایت پرسپولیس در زمان رسول پناه مجبور شد بدهی سنگینش را به این مربی موفق بپردازد. بلایی که قبلا سر شکایت مانوئل ژوزه رخ داد و از اواخر دوران مدیریت طاهری باشگاه مجبور به پرداخت آن شد و در زمان مدیریت حمید گرشاسبی این پرونده کلا بسته شد!
اما ماجرای رفتن گولچ از پرسپولیس هم در همین زمان رخ داد. او برای پرسپولیس بازی نکرد و به خاطر عدم دریافت طلبش تمرین و البته ایران را ترک کرد. گفته می شود به موقع نامه مربوط به ترک تمرین این بازیکن نوشته نشد و درنهایت گولچ شکایتش را به سرانجام رساند تا پرسپولیس مجبور شود به بازیکنی پول بدهد که برایش بازی نکرده بود. یک اتفاق خوب هم البته در این دوران افتاد. ذاکر در ترکیه مقابل برانکو و وکیلش نشست و توانست 50درصد مبلغ درخواستی از مربی کروات را تخفیف بگیرد. اما این تلاش از سوی هیات مدیره درنهایت ناکام ماند و کار به جاهای باریک کشید.

 اولین دستگیری!
مهدی خواجوند اولین بار به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره به پرسپولیس آمد اما در زمان مدیریت دوم محمدحسن انصاری فرد به عنوان معاون حقوقی به پرسپولیس بازگشت. در زمان او ماجرای لایحه ای که برای شکایت از برانکو تهیه کرده بود، خبرساز شد اما شوک اصلی زمانی بود که رسانه ها از بازداشت او توسط نیروهای امنیتی خبر دادند! گفته شد خواجوند را به باشگاه راه نداده اند و بعد هم خبر بازداشتش منتشر شد. بعد از رفتن او از پرسپولیس دیگر خبری از خواجوند در رسانه ها نشد تا اولین خبر دستگیری معاونت حقوقی باشگاه پرسپولیس به نام او ثبت شود. هوز هم کسی از سرنوشت او خبر ندارد کسی که برخی گزارش ها بازداشتش را به پرونده هدایتی ربط داده اند.

 و حالا پسر مدیرعامل پیشین
نام امیرساعد وکیل را این روزها در پرونده های مختلف پرسپولیس زیاد می شنویم. ظاهرا او فرزند مرحوم عباس وکیل اولین مدیرعامل باشگاه پرسپولیس پس از انقلاب اسلامی است. مردی که توسط بنیاد مستضعفان به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد و در زمان او نام پرسپولیس اول به آزادی و سپس به پیروزی تغییر کرد و البته حذف علی پروین و انتخاب مسعود معینی استقلالی به عنوان سرمربی هم در زمان او رخ داد.
این وکیل مودب و خوش صحبت تا اینجای کار توانسته پرونده شکایت بی مورد باشگاه النصر از پرسپولیس درمورد عقد قرارداد غیرقانونی با چند بازیکن در زمان بسته بودن پنجره نقل وانتقالاتی را هم در ای اف سی و هم در CAS به نفع پرسپولیس ببندد. تلاش او برای لغو محرومیت آل کثیر بی نتیجه ماند و البته فعلا پرونده بدهی به بودیمیر در زمان او به حکم رسیده که مربوط به گذشته است و کاری از دست این وکیل برنمی آمده است. ضمن اینکه پرونده شکایت کالدرون به زودی به حکم خواهد رسید. باید دید در زمان این وکیل چه اتفاقات دیگری رخ خواهد داد.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر فولاد کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
آلومینیوم اراک
آلومینیوم اراک
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : امام خمینی اراک
داور مسابقه : وحید کاظمی
دوشنبه, 6 بهمن 1399 / ساعت : 15:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 1
فولاد
فولاد
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : محمد حسین زاهدی فرد
دوشنبه, 29 دی 1399 / ساعت : 16:40

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی3
2مهدی عبدی2
3میلاد سرلک1
4وحید امیری1

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن