چرا کاوانی 3 جلسه محروم شد و آل کثیر شش ماه؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1302 ] - جمعه, 12 دی 1399
چرا کاوانی 3 جلسه محروم شد و آل کثیر شش ماه؟

هواداران پرسپولیس اعتقاد دارند که در ماجرای محرومیت عیسی آل کثیر نسبت به او نوعی ظلم صورت گرفته چرا که وی شایسته محرومیت شش ماه نبوده است. روز گذشته ادینسون ک...

ارتش سرخ دات كام :

هواداران پرسپولیس اعتقاد دارند که در ماجرای محرومیت عیسی آل کثیر نسبت به او نوعی ظلم صورت گرفته چرا که وی شایسته محرومیت شش ماه نبوده است.

روز گذشته ادینسون کاوانی مهاجم اروگوئه ای منچستریونایتد از سوی فدراسیون فوتبال انگلستان محروم و جریمه شد. او پس از بازی با ساوتهمپتون که با دبل او خاتمه یافت، در یک استوری اینستاگرامی برای تشکر از دوستش نوشته بود: «Gracias negrito - ممنون [دوست] سیاه». این عبارت از نظر کاوانی و باشگاه منچستریونایتد یک «پیام دوستانه» بود که در آمریکای جنوبی رایج است اما فدراسیون فوتبال انگلستان آن را نژادپرستانه خواند.

محرومیت ادینسون کاوانی به دلایل نژادپرستانه، در فضای فوتبال ایران نیز بازتاب گسترده ای داشت. دو ماه عیسی آل کثیر مهاجم جدید سرخپوشان به دلیل خوشحالی گل جنجالی اش پس از بازی با پاختاکور ازبکستان، از سوی کمیته انضباطی و اخلاق کنفدراسیون فوتبال آسیا به محرومیت شش ماهه از حضور در میادین ورزشی و پرداخت 10 هزار دلار آمریکا به عنوان جریمه محکوم شد.

استوری ادینسون کاوانی که منجر به محرومیت او شد؛ رسانه های رسمی انگلستان از بازنشر آن امتناع ورزیده اند.

حالا پرسش اصلی طرفداران پرسپولیس این است که چرا ادینسون کاوانی تنها سه جلسه محروم شده و عیسی آل کثیر شش ماه (حدود 20 بازی)؟ ابتدا باید توجه کرد که ادینسون کاوانی به پرداخت 100 هزار پوند جریمه مالی نیز محکوم شده که این رقم 11 برابر جریمه ای است که مهاجم تیم فوتبال پرسپولیس باید بپردازد؛ هرچند که این رقم تنها نیمی از حقوق هفتگی این مهاجم است و جریمه مهاجم پرسپولیس نیمی از حقوق ماهانه او.

با این حال علت تفاوت تعداد جلسات محرومیت کاوانی با آل کثیر در تفاوت اساسنامه انضباطی فدراسیون فوتبال انگلیس با کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) است. از نظر هر دو، حرکات این دو بازیکن نژادپرستانه بود اما حداقل محرومیت برای انجام چنین اقدامی از نظر AFC شش ماه محرومیت است اما فدراسیون فوتبال انگلیس ممکن است برای پیام های نژادپرستانه یا اقدامات این چنینی را محرومیت یک جلسه ای یا جریمه مالی در نظر بگیرد.

بنابراین آنچه که سبب شده تا آل کثیر تقریبا شش برابر ادینسون کاوانی محروم شود، بند 58.1 قانون انضباطی و اخلاقی ای اف سی است که اولا حرکت او را نژادپرستانه دانسته و دوما جزئی ترین محرومیت (شش ماه) را برایش در نظر گرفته. چه بسا مهاجم پرسپولیس خوش شانس بوده که با محرومیت سنگین تری مواجه نشده است. همچنین احتمالا اگر کاوانی به جای پیام اینستاگرامی، این حرکت را در زمین مسابقه انجام می داد، با حکم به مراتب شدیدتری مواجه می شد.

نکته دیگر از ماجرای پرونده محرومیت ادینسون کاوانی این است که او و باشگاه منچستریونایتد باوجود رد اتهام اقدام نژادپرستانه و انجام تعمدی آن، به خاطر «احترام به فدراسیون فوتبال و مبارزه با نژادپرستی» حتی به حکم اعتراض هم نکردند و آن را پذیرفتند. اما در ایران، علاوه بر اعتراض پرسپولیس در کمیته استیناف ای اف سی و دادگاه عالی ورزش، بسیاری از رسانه ها و افراد نیز با اتهام های مختلف به ای اف سی حمله کردند.

اگر ای اف سی حرکت آل کثیر را «عمدی یا همراه با نیت» می دانست، او احتمالا محرومیت بسیار سنگینی را متحمل می شد.

منچستریونایتد تنها خواهان آن شده که مهاجمش به عنوان «بازیکنی نژادپرست» خوانده نشود و در واقع فدراسیون فوتبال در توضیح حکم خود، بگوید که ادینسون کاوانی قصدی در انجام حرکت نژادپرستانه نداشته است.

آنچه که فدراسیون فوتبال انگلستان می گوید، شاید یک پیام صریح برای تمام ورزشکاران دنیا باشد: «ارجاع صریح یا ضمنی به رنگ، نژاد یا قومیت مصداق بارز نژادپرستی است» حال آنکه اگر قرار باشد با همین گزاره کیس های موجود در فوتبال ایران بررسی شوند، بعید است که کار با محرومیت سه جلسه ای تنها یک بازیکن حل و فصل شود.

توضیح کاوانی درباره محرومیت: «فقط می خواستم رابطه دوستانه ام را نشان دهم. متاسفم اگر کسی را ناراحت کردم»


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر فولاد کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
آلومینیوم اراک
آلومینیوم اراک
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : امام خمینی اراک
داور مسابقه : وحید کاظمی
دوشنبه, 6 بهمن 1399 / ساعت : 15:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 1
فولاد
فولاد
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : محمد حسین زاهدی فرد
دوشنبه, 29 دی 1399 / ساعت : 16:40

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی3
2مهدی عبدی2
3میلاد سرلک1
4وحید امیری1

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن