اکسید هد

راز ماندگاری رسول پناه چیست؟

- نظرات : 2 اظهار نظر - بازدید [ 1015 ] - شنبه, 13 دی 1399

راز ماندگاری رسول پناه چیست؟

دولتی اداره شدن تیم های پرسپولیس و استقلال تنها چیزی که برای این دو باشگاه بزرگ به ارمغان آورد حضور افراد پر شمار در مجموعه مدیریتی این دو باشگاه بود؛ افرادی ... 5 out of 5 based on 3 ratings.
راز ماندگاری رسول پناه چیست؟

دولتی اداره شدن تیم های پرسپولیس و استقلال تنها چیزی که برای این دو باشگاه بزرگ به ارمغان آورد حضور افراد پر شمار در مجموعه مدیریتی این دو باشگاه بود؛ افرادی ...

ارتش سرخ دات كام :

دولتی اداره شدن تیم های پرسپولیس و استقلال تنها چیزی که برای این دو باشگاه بزرگ به ارمغان آورد حضور افراد پر شمار در مجموعه مدیریتی این دو باشگاه بود؛ افرادی که مدیریت اغلب آنها اثر چندانی در بهبود وضعیت این باشگاه های دولتی نداشت اما به هرحال نام آنها در کتاب تاریخ حیات این دو باشگاه به ثبت رسید. در این میان وزرای ورزش و پیش تر از آنها روسای تربیت بدنی که نقش اصلی را در انتخاب این افراد داشتند، هرگز به مردم توضیحی ندادند که چرا انتخاب های آنها اینقدر بحث برانگیز بوده و هدف آنها از چنین انتخاب ها که بیشترشان برای پرسپولیس بدهی های زیاد به ارمغان آورده، چه بوده است.
می خواهیم نگاهی داشته باشیم به عجیب ترین دوره هیات مدیره باشگاه پرسپولیس. قرار بود عجیب ترین دوران ها برای روسایی باشد که پای شان به زندان کشیده شد. اما اتفاقات این دوره واقعا عجیب تر از دوران آن دو رئیس هیات مدیره یعنی حمیدرضا سیاسی و حسین هدایتی شده است. سیاسی بعد از آن دوران دیگر حاضر نیست درموردش حرف بزند و هدایتی هم که هنوز درگیر این ماجراست. هرچند که مشکلات هدایتی همه اش به دوران حضورش در پرسپولیس باز نمی گردد.
دوران مدیریت مهدی رسول پناه حالا تبدیل به یک دوران عجیب در باشگاه پرسپولیس شده است. نگاهی انداختیم به وقایع این دوران.

 انتخاب عجیب!
هنوز هم وقتی به روزی فکر می کنیم که رسانه ها نوشتند یک دندانپزشک به عنوان رئیس هیات مدیره پرسپولیس انتخاب شد، این سوال مطرح می شود که ملاک این انتخاب چه بوده است. حضور مرحوم جعفر کاشانی در راس هیات مدیره پرسپولیس اگر هیچ ثمری نداشت حداقل مزیتش این بود که یک فرد کاملا ورزشی در چنین پستی قرار داشت و از مشکلات ورزش مطلع بود. اما درگذشت ناگهانی او وزارت ورزش را به سمت انتخاب فردی به عنوان رئیس هیات مدیره برد که هیچ وقت ورزشی نبوده است. مهدی رسول پناه قبل از حضور در این پست تلاش هایی داشت برای حضور فعال در عرصه سیاست. حتی او تلاش کرد تا به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کند. اما وقتی این اتفاقات نیفتاد این بار یک رابطه غیرورزشی باعث شد تا این مدیر به عرصه ورزش پا بگذارد. باید قبول کنیم که چنین انتخابی در عرصه ورزش واقعا عجیب بود .

 جدایی کالدرون نمایش جدال سیاست و سوءمدیریت!
در زمان ریاست رسول پناه در هیات مدیره پرسپولیس فاجعه جدایی کالدرون از پرسپولیس رقم خورد. تنش های به وجود آمده میان محمدحسن انصاری فرد مدیرعامل باشگاه و اطرافیانش سرانجامش فراری شدن کالدرون و آمدن یحیی گل محمدی به پرسپولیس بود؛ اتفاقی که هزینه سنگینی برای پرسپولیس به همراه داشت. اما این سوال هیچ وقت پاسخ داده نشد که چرا کالدرون با هیات مدیره ارتباط نزدیک داشت اما این هیات مدیره هیچ تلاشی برای حفظ این مربی و جلوگیری از هزینه سنگین این جدایی و هزینه سنگین جذب یحیی گل محمدی نکرد. بعدها توسط هیات مدیره اقرار شد کالدرون به خاطر اختلاف با انصاری فرد با اعضای هیات مدیره در تماس بود.
فاجعه این هزینه سنگین قطعا به تنهایی مربوط به سوءمدیریت انصاری فرد نبود و سیاست غلط هیات مدیره رسول پناه هم در آن نقش داشت؛ سیاستی که سرانجامش استعفای انصاری فرد و مدیرعامل شدن رسول پناه بود!

 قرارداد با کارگزار و اختلاف هیات مدیره
در زمان رسول پناه داستان قرارداد پرسپولیس با کارگزار رقم خورد؛ کارگزاری که به نظر می آید به خواست وزارت ورزش توانست قراردادش را با پرسپولیس نهایی کند. تلاش های یکی از اعضای هیات مدیره برای انتخاب اسپانسری دیگر ناکام ماند و درنهایت کارگزار، اسپانسری پرسپولیس را برعهده گرفت. البته این اتفاق بی هزینه برای پرسپولیس نبود و آن اسپانسر بابت یک رقم زیاد از پرسپولیس شکایت کرده است. عضو دیگر هیات مدیره درنهایت به همکاری اش با پرسپولیس پایان داد و بعد از آن بود که اخبار زیادی درمورد تسلط کارگزار روی برخی امور باشگاه به تیتر برخی رسانه ها تبدیل شد و کم کم هواداران پرسپولیس هم تحت تاثیر همین اخبار موضع های تندی علیه این اسپانسر گرفتند و مشکلاتی را که به وجود آمده بود به این اسپانسر و البته مدیریت رسول پناه ربط دادند.

 جدایی عجیب بازیکنان و غافلگیری رسول پناه
روزهای یارگیری پرسپولیس درحقیقت بدترین روزهای مدیریت رسول پناه بود. همه از او توقع داشتند تا علاوه بر حفظ شاکله تیم قهرمان چند بازیکن خوب را هم به ترکیب تیم اضافه کند. اما عدم تسلط او به قوانین و نداشتن مشاور خوب به یک باره به فاجعه جدایی مهدی ترابی منجر شد. این بازیکن به کمک مدیربرنامه اش توانست به گونه ای قراردادش را فسخ کند که حتی یک ریال دست پرسپولیس را از انتقال او به تیم های دیگر نگیرد. نه رسول پناه اشرافی به اطلاعات حقوقی قرارداد این بازیکن داشت نه تیم حقوقی که کنارش قرار گرفت.
هنوز این جدایی هضم نشده بود که داستان جدایی علی علیپور رقم خورد. این بازیکن فرصت مذاکره را داد اما رسول پناه و البته رغبتی با اشتباهات خود فرصت را به این بازیکن دادند تا توپ را به میدان مدیریت بیندازد!
این دو بازیکن رفتند و تا الان اصلا شرایط خوبی در تیم های جدیدشان ندارند و فقط پول خوب و زندگی در اروپا و قطر نصیب آنها شد اما همین جدایی دردسرهای مدیریت رسول پناه را بیشتر کرد. در این میان یحیی گل محمدی که شرایط را سخت می دید رسما اختلافاتش را با رسول پناه عیان کرد، حتی گفته بود با این شرایط در پرسپولیس نمی ماند. هرچند فشار رسانه ای و حمایت هواداران باعث شد این اتفاق رخ ندهد.
تنها اتفاق مثبت این زمان سرعت گرفتن عقد قرارداد با بازیکنان جدیدی بود که خود یحیی با آنها مستقیما مذاکره می کرد. همین سرعت عمل باعث شد پرسپولیس قبل از بسته شدن پنجره نقل وانتقالاتی به خاطر بدهی به برانکو بازیکنان مورد نیازش را برای حضور در بازی های آسیایی جذب کند.
شاید سرانجام کار خوب به نظر می آمد اما آتش زیرخاکستر هنوز رمق لازم را برای شعله کشیدن داشت!

 پرسپولیس در گرداب جدال خلیل زاده و رسول پناه

از رسول پناه بپرسید بزرگ ترین کاری که برای پرسپولیس کرده چه بوده قطعا به پرداخت بدهی پرسپولیس به برانکو اشاره می کند. او با قرض گرفتن و پیشخور کردن پول کارگزار این کار را انجام داد و حالا پرسپولیس باید این قرض را بپردازد. پنجره نقل وانتقالات باشگاه بعد از پرداخت این پول باز شد و پرسپولیس که توانسته بود به فینال لیگ قهرمانان آسیا برود احساس می کرد با همان تیم می تواند فینال را ببرد و قهرمان شود. اما این تیم بعد از فینال دچار مشکلات عجیبی شد. شجاع خلیل زاده که در این چند سال سعی داشت تا خودش را یک پرسپولیسی دوآتشه جلوه دهد به یک باره چهره دیگری از خودش بروز داد. او که دیده بود پیشنهاد خارجی دارد جهت و مسیر مذاکرات را تغییر داد و با فسخ قراردادش که هنوز معلوم نیست قانونی بوده یا نه پرسپولیس را ترک کرد و رسول پناه را وسط موج خشم هواداران پرسپولیس رها کرد؛ هوادارانی که حسابی غافلگیر شده بودند کارشان شده بود تجمع مقابل باشگاه. لعن و نفرین شان را بدرقه راه خلیل زاده کردند و چیزی جز برکناری رسول پناه نمی خواستند.

 مقاومت وزارت
 باورکردنی نبود اما وزارت ورزش هیچ تمایلی نداشت به این خواسته مردم توجهی داشته باشد. تلاش ها برای وادار کردن وزارت به تغییر مدیر آغاز شده بود. حتی کار به تجمع مردم مقابل مجلس شورای اسلامی کشیده بود. نمایندگان مجلس به این اعتراض ها واکنش مثبت نشان دادند اما عملا کاری نتوانستند بکنند و وزارت فقط می خواست فرد موردنظر خودش را به عنوان جایگزینی معرفی کند. اسم هایی همچون دادکان، گرشاسبی، شجاعی برهان و... برای مدیرعاملی پرسپولیس مطرح شد اما درنهایت همانی شد که وزیر می خواست.

 اگر آن فیلم نبود!
باور کنید اگر آن فیلم از رسول پناه در فضای مجازی پخش نمی شد هرگز وزارت ورزش تن به تغییرات در مدیریت باشگاه پرسپولیس نمی داد. رسول پناه که خودش را در محاصره اعتراضات هواداران می دید در یک کار غیر حرفه ای حرف هایی را در مقابل دوربین یک هوادار و چند خبرنگار زد که سرانجامی جز استعفا برایش نداشت. کار به جایی رسید که حتی کریم باقری که اصلا در این فضاها حضور پیدا نمی کند، خواستار جدایی و استعفای رسول پناه شد.
او استعفا داد اما حضور او در هیات مدیره پرسپولیس ادامه پیدا کرد. رغبتی هم که نقش بسیار زیادی در اتفاقات نقل وانتقالاتی پرسپولیس داشت علی رغم استعفایی که داد در هیات مدیره پرسپولیس ماندگار شد. هواداران خشمگین پرسپولیس چیزی جز رفتن این افراد نمی خواستند اما خواسته آنها فقط در حد تغییر مدیرعامل اجابت شد. آن هم به این شکل که گزینه خود وزارت ورزش از دل حراست وزارتخانه به جای رسول پناه مشغول به کار شد. البته کاری که خودش می گوید بدون جنجال و حاشیه دارد انجام می دهد اما خدا می داند صدای حاشیه و جنجال های ناشی از عملکرد او کی بلند خواهد شد.

 نقش رسول پناه در جدایی بشار
حالا دیگر خبری از هیجانات روزهای حضور رسول پناه در پست مدیرعاملی پرسپولیس نیست. اما اتفاقاتی می افتد که نقش رسول پناه در آنها پررنگ است. بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا بشار رسن بازیکن عراقی این تیم اعلام کرد در قطر می ماند تا با تیم جدیدش قرارداد ببندد. تازه همه یادشان افتاد در جلسه ای که قبل از بازی های آسیایی در هتل میان رسول پناه و بشار برگزار شد برای چه بوده است. او به راحتی مجوز جدایی این بازیکن را بعد از بازی های آسیایی داد تا باز هم همه را غافلگیر کند. البته گفته می شد 2 عضو دیگر هیات مدیره با این بازیکن توافق کرده بودند و رسول پناه بعد از آنها به این توافق تن داد. جالب است که می گویند سمیعی مدیرعامل کنونی هم به خواست رسول پناه و اعضای هیات مدیره با این جدایی موافقت کرده و هم در این جدایی نقش داشته است. با وجود این همه چیز به نام رئیسی نوشته شده که قرار بود از پرسپولیس برود اما این اتفاق رخ نداد و وزارت ورزش با این جدایی مخالفت کرد. جدایی بشار باز هم صدای اعتراض یحیی گل محمدی را بلند کرد و البته بیانیه باشگاه در این رابطه را هم توجیهی بر کار اشتباه باشگاه قلمداد کرد.

 راز این ماندگاری چیست؟!
حالا سوال این است که چرا باید مدیری که این همه اتفاقات عجیب در زمان حضور او در پرسپولیس رخ داده است همچنان در این باشگاه حضور داشته باشد. چرا هرگز با استعفای او موافقت نشد؟ اصلا استعفایی داد یا نه؟! کسی که نه هواداران تیم رویش نظر مثبت دارند نه کادر فنی، واقعا چطور در این باشگاه مردمی مانده و هرازگاهی شاهد اتفاقات عجیبی هستیم که به عملکرد او مربوط است. از آنجا که خودش در این رابطه سکوت کرده باید همه چیز را در وقایع موجود ببینیم. شاید روزی بشود از روی حرف های خودش قضاوت دیگری روی این وقایع داشت. تا آن زمان فقط باید بپرسیم واقعا راز این ماندگاری چیست و چرا و چطور رسول پناه در راس هیات مدیره پرسپولیس باقی مانده است؟!


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز
چيدمان به ترتيب :
  • amir abedyan
    amir abedyan :
    بعضی ها با یادخوب و نام خوب میمونن بعضی ها بالعکس..شاید این آقا هم ماموریتش رو خوب انجام داده موند.؟!!
  • بهنام عصری
    بهنام عصری :
    نکته ای که درمورد رسول پناه فراموش شده اینکه از طنز روزگار پرسپولیس که از مکتب شاهین برخاسته و از بزرگانی چون دکتر اکرامی گرامی داشت اخلاق را به ارث برده گرفتار مدیری ناتوان ، ناکارآمد و تحمیلی شده که در فایل حدود دو دقیقه ای هرچه که مربوط به اخلاق و عفت کلام و پاکیزگی گفتار میشد در چشم بهم زدنی زیر پا گذاشت تا جایی که منِ بازنشسته ی میان سال از پرسپولیسی بودنم خجالت کشیدم مگر نه اینکه هر کدام از نسبتهای ناروا و دشنامهای زشت و ناموسی برابر قانون مجازات و شلاق دارد پس چرا این بابا در مقام مدیر باشگاهی اخلاق مدار و الگوی هزاران جوان و نوجوان مصونیت دارد ؟ قدیمها میگفتند اگه سمت ورزش بری سالم میمانی الان با این حجم از دروغگویی و فحاشی و خلف وعده و نسبتهای ناروا از سوی این آدم چه چیزی از زیبایی و روح جوانمردی و فتوت ورزش باقی مانده؟

نظرسنجی

پرسپولیس در گروه پنجم لیگ قهرمانان چه جایگاهی را کسب می کند؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الوحده امارات
الوحده امارات
ورزشگاه : گوا هند
داور مسابقه : ؟؟؟
چهارشنبه, 25 فروردین 1400 / ساعت : 19:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
نساجی مازندران
نساجی مازندران
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : زاهدی فر
پنجشنبه, 19 فروردین 1400 / ساعت : 18:50

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4میلاد سرلک2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن