حکایت سر طلائی

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 876 ] - یکشنبه, 14 دی 1399

حکایت سر طلائی

خرداد سال 1321 بود که عباس اکرامی بنیانگذار باشگاه شاهین دیوان حافظ را گشود تا نامی برای مجموعه تحت مدیریتش برگزیند و این شعر آغاز حکایت شاهین شد. در هوا چند ... 5 out of 5 based on 4 ratings.
حکایت سر طلائی

خرداد سال 1321 بود که عباس اکرامی بنیانگذار باشگاه شاهین دیوان حافظ را گشود تا نامی برای مجموعه تحت مدیریتش برگزیند و این شعر آغاز حکایت شاهین شد. در هوا چند ...

ارتش سرخ دات كام :

خرداد سال 1321 بود که عباس اکرامی بنیانگذار باشگاه شاهین دیوان حافظ را گشود تا نامی برای مجموعه تحت مدیریتش برگزیند و این شعر آغاز حکایت شاهین شد.
در هوا چند معلق زنی و جلوه کنی.
ای کبوتر نگران باش که شاهین آمد

و شاهین آمد. تیمی که منبع الهام بخش بسیاری از جوانان ایران زمین شد تا از این تیم در  فوتبال ایران بزرگی کنند که امروز تولد یکی از پرافتخارترین و مشهورترین آنها یعنی«سر طلائی» فوتبال ما همایون خان بهزادی است.

در 14 دی 1320 در خرم آباد متولد شد. خودش می گوید بخاطر شغل پدر که نظامی بود مرتب در حال کوچ بودند و این نحوه زندگی را کولی وار نامیده اند.

​​هنوز هیجده سالش نشده بود که بعنوان یک جوان جویای نام در جامه سپید شاهین در مقابل کیان ظاهر شد و این آغاز قصه «سر طلایی» بود. قصه کوچ دوران کودکی و حکایت کولی وار زیستن در فوتبال هم تکرار شد نخست مدافع بود بعد به خط میانی رفت و سرانجام در کنار یار فوتبالی همیشگی اش حمید شیرزادگان (پا طلائی) دروازه حریفان را به گل باران کردند. گلزنی های پاطلایی و سرطلایی تیم ملی ایران را به المپیک 1964 توکیو رساند اما شش بازیکن باشگاه شاهین که از همراهی با تیم ملی در سفری به شوروی سرباز زده بودند با محرومیت یک ساله روبرو شدند و راهی المپیک نشدند که همایون خان و حمید شیرزادگان هم هم در جمع انها بود.

بازی های جام ملتهای آسیا 1968 فرا رسید و تیم ملی ما با درخشش همایون خان بهزادی که در این دوره از مسابقات چهار گل به ثمر رساند برای اولین بار قهرمان این جام شد. مهمترین گلی که همایون خان به ثمر رساند گل تساوی بود که در دیدار نهائی در مقابل تیم ملی اسرائیل به ثمر رساند تا با گل دیگری که سردار پرویز قلیچ خانی به این تیم زد ایران وارد بخش دیگری از تاریخ فوتبال خود شود.

پس از انحلال شاهین او به پیکان و سپس به پرسپولیس پیوست. جائی که مرد همه کاره قطب سرخ پایتخت در اوایل دهه 50 خورشیدی شد که مهمترین اتفاق این دوران هتریکی بود که در دربی سرخابی مشهور 6 به 0 توسط همایون سرطلائی به ثمر رسید

همایون خان بهزادی علاوه بر کسب عناوین مختلف داخلی با تیمهای شاهین و پیکان و پرسپولیس دو عنوان قهرمانی جام ملتهای آسیا 1968 و 1972 و شرکت در مسابقات المپیک 1972 مونیخ و ... را در رده ملی و همچنین افتخار عضویت در تالار مشاهیر فوتبال آسیا و   مشاهیر پرسپولیس را دارند.

سرانجام در بهمن ماه سال 1394 همایون بهزادی سرطلائی فوتبال چشم از جهان فرو بستند روحشان شاد و یادشان مانا.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :

نظرسنجی

از عملکرد بازیکنان پرسپولیس برابر آلومینوم راضی بودید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
ماشین سازی
ماشین سازی
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : علی صفایی
شنبه, 11 بهمن 1399 / ساعت : 16:55
آلومینیوم اراک
آلومینیوم اراک
2 - 1
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : امام خمینی اراک
داور مسابقه : وحید کاظمی
دوشنبه, 6 بهمن 1399 / ساعت : 15:00

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی3
2مهدی عبدی2
3میلاد سرلک1
4وحید امیری1

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن