اکسید هد

فتح آخرین تپه

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 681 ] - یکشنبه, 14 دی 1399
فتح آخرین تپه

فتح آخرین تپه از مدتی قبل صحبتش به میان آمده بود که شرکت شستا در جریان توقیف و مصادره اموال فدراسیون فوتبال ایران، سراغ ساختمان های اداری 2 باشگاه پرسپولیس و ...

ارتش سرخ دات كام :

فتح آخرین تپه از مدتی قبل صحبتش به میان آمده بود که شرکت شستا در جریان توقیف و مصادره اموال فدراسیون فوتبال ایران، سراغ ساختمان های اداری 2 باشگاه پرسپولیس و استقلال خواهد رفت که سند مالکیت آن ها در اختیار فدراسیون فوتبال است. این خبر از این جهت از سوی بعضی جدی گرفته نشد که مطرح می کردند اگر طلبکارها می توانستند برای زنده کردن مطالبات خود، دست به مصادره یا توقیف این ساختمان ها بزنند تاکنون صد باره، این کار را انجام داده بودند بس که این 2 باشگاه طلبکار دارند. پس ماجرا چیست و چرا در این میان شرکت مذکور فقط سراغ ساختمان باشگاه پرسپولیس آمد؟ آیا بازهم پای تبعیض در میان است آن هم به ضرر تیمی که آن را احمقانه حکومتی می خوانند؟

*تامین اجتماعی سراغ پرسپولیس آمد و سراغ استقلال نرفت
شستا مخفف عبارت شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی است. یک شرکت هلدینگ سرمایه گذاری که به سازمان مورد اشاره تعلق دارد. 10 درصد سهام این شرکت، در فروردین سال جاری در بورس اوراق بهادار عرضه شد. گویا دارایی های این شرکت هم برای ورود به بورس، بالغ بر 120هزار میلیارد تومان عنوان شده بود. با کلی شرکت های تابعه که اگر بابت کاری که با پرسپولیس کرده ناراحت باشید می توانید با جست وجوی نام این هلدینگ از اسامی بعضی از آن ها مطلع شوید.
ناگفته پیداست که فدراسیون فوتبال با چه حریفی روبه رو است و راهی جز پرداخت بدهی خود به آن نخواهد داشت ولی مساله این است که چرا باید پای پرسپولیس به میان کشیده شود؟ به هر حال بدیهی است که هوادار پرسپولیس این اتفاق را، اقدام علیه تیم محبوب خود بداند. به ویژه که مشکل شامل حال باشگاه عزیز کرده استقلال نشده و در حاشیه امنیت قرار گرفته است. با این وجود در کنار تمام تناقض ها باز هم بعضی خواهند گفت؛ پرسپولیس حکومتی است.

*دارایی های دیگر فدراسیون برای پرداخت بدهی کافی است، چرا پرسپولیس؟
حال این سوال مطرح می شود که آیا شرکت شستا برای وصول مطالبات و حقوق خود چاره دیگری نداشت؟ پاسخ این سوال را ابراهیم شکوری در کنفرانس خبری دیروز داد. وی با ابراز تعجب از اقدامی که صورت گرفت، اعلام کرد. با توجه به حضور در پست دبیرکلی فدراسیون فوتبال به خوبی می داند که فدراسیون فوتبال، آن قدر دارایی های دیگر دارد که اصلا نیازی نبود و نیست که طلبکارش سراغ ساختمان باشگاه پرسپولیس بیاید.
آنچه توسط معاون اجرایی باشگاه اعلام شد، سوالات جدیدی را در اذهان مطرح می کند. آیا هدف این بود که با راه افتادن موج خبری، شرایط وصول مطالبات فراهم شود؟ اگر این طور است چرا سراغ استقلال نرفتند؟
آیا ممکن است این خط را از فدراسیون فوتبال داده باشند؟ چرا این اتفاق در آستانه بازی با ذوب آهن روی داد؟ آیا مثل همیشه همین طور اتفاقی، علیه پرسپولیس اقدام شده است. اصلا مسوولان شستا قائل به این مساله هستند که در این ماجرا، بالاخره پرسپولیس طرف حساب آن ها قرار می گیرد؟ آیا می شود اصلا این موضوع نظرشان را جلب نکرده باشد؟

*وقتی دولتی ها روی ساختمان پرسپولیس هم، نظر دارند
در این ماجرا بحث دیگر این است که مجموعه ای از دولت سراغ ساختمان باشگاه پرسپولیس رفته و سراغ استقلال نرفته است.
در پاسخ به این مساله، می توانند این موضوع را مطرح کنند که سازمان تامین اجتماعی یک مجموعه غیر دولتی خوانده می شود. البته این حرف برای ما عجیب نیست. مثلا همین سپاهان می گوید ما از منابع دولتی استفاده نمی کنیم و از فولاد مبارکه بودجه می گیریم، یا در مورد همین پرسپولیس خودمان، وقتی که صحبت از دادن بودجه می شود می گویند دولتی نیست ولی وقتی بحث عزل، نصب، دخالت و نظارت به میان می آید، دولتی است.
به هر حال در تعاریف از این سازمان آمده است که یک سازمان بیمه گر اجتماعی عمومی غیردولتی است. حالا مجموعه بالادستی آن کدام است؟ بله، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
ماده یک قانون تأمین اجتماعی می گوید:
به منظور اجرا و تعمیم و گسترش انواع بیمه های اجتماعی و استقرار نظام هماهنگ و متناسب با برنامه های تأمین اجتماعی، همچنین موضوع قانون تأمین اجتماعی و سرمایه گذاری و بهره برداری از محل وجوه و ذخائر، سازمان مستقلی به نام «سازمان تأمین اجتماعی» وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در این قانون سازمان نامیده می شود، تشکیل می گردد. سازمان دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری و امور آن منحصراً طبق اساسنامه ای که به تصویب هیات وزیران می رسد اداره می شود.
در واقع ماجرا از یک منظر اینگونه است که شرکت شستا در راستای استیفای حقوق خود و البته سهامدارانش، سراغ یکی از املاک فدراسیون فوتبال رفته است.

*مانور هماهنگی بین وزارتخانه های دولت
اما از منظر دیگر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا به عبارتی دولت، با چند واسطه روی  ساختمانی دست گذاشت که همه می دانند دفتر مرکزی باشگاه پرسپولیس است و این باشگاه پرسپولیس هر چند از دولت هیچ عایدی جز این مسایل ندارد، خود جزو دارایی های در اختیار وزارتخانه دیگر یعنی ورزش و جوانان است که البته وزارتخانه دیگری به نام اقتصاد و امور دارایی در حال انجام امور آن برای خصوصی سازی است!
سوال کلیدی این است که آیا با یکی از شکل های ناهماهنگی در بدنه دولت روبه رو هستیم یا این که همه چیز هماهنگ شده است؟ ما هیچ اظهار نظری نمی کنیم. دولتی ها خودشان بگویند کدامیک از این وضعیت ها اتفاق افتاده است؟

*انتقال سند به صلاح پرسپولیس است
به راستی با چه پدیده ای روبه رو هستیم؟ ابراهیم شکوری در مصاحبه دیروز خود اعلام کرد شاید این مساله سبب خیر شود تا سند ساختمان باشگاه پرسپولیس از فدراسیون به خود باشگاه منتقل شود. البته این خیلی خوب است که دارایی پرسپولیس دست خود پرسپولیس باشد. قطعا هدف ارزشمندی است.
اما آیا این مساله واقعا خیر خواهد بود؟ مدیران بعد از سمیعی و شکوری و بعد از بعد از آن ها چگونه افرادی خواهند بود؟ فدراسیون یک بار با چنین طلبکاری روبرو شد و ساختمان باشگاه در معرض توقیف و مصادره و مسایلی از این دست قرار گرفته است. خود پرسپولیس چند طلبکار دارد؟
مگر همین حالا نشان و علامت تجاری باشگاه توقیف نیست. حالا طلبکار اقدامات بعدی را انجام نداده، بحث دیگری است.
آیا می دانید که تا کنون مدیران پیشین پرسپولیس، چند بار به بهانه خرید یک ساختمان بزرگتر و شیک تر در صدد فروش این ساختمان بوده اند در حالی که می دانیم باشگاه همیشه در شرایط نامساعد مالی بوده است. آن چه مانع شد که پرسپولیس آواره کوچه و خیابان نشود و بساطش با حکم تخلیه وسط خیابان پخش نشود عدم امکان فروش ساختمان بود. مثلا مدیری که حتی پول نداشت که زمین چمن درفشی فر را با یک میلیارد بازسازی کند، دنبال این بود که پولی روی پول این ساختمان بگذارد و ساختمان را که در ضلع شمال غربی ساختمان کنونی است و الان به یکی از بانک ها تعلق دارد خریداری کند. خب می دانیم با این همه مشکل این ساختمان فروخته می شد و این یکی هم خریداری نمی شد.
به هر حال باید به این مسایل هم فکر کرد، چون بازهم تاکید می کنیم مدیران آینده پرسپولیس معلوم نیست با چه افکاری بر مسند کار بنشینند و نیت خیر امروز برای اخذ چنین تصمیمی کفایت نمی کند.

*نصف پول ساختمان را خود پرسپولیس داد
در این بین نکته جالب این است که هرچند سند این ساختمان، ششدانگ به نام پرسپولیس است ولی پول 3 دانگ آن را خود پرسپولیس داده است. پس از آن که محمد دادگان تصمیم گرفت این 2 باشگاه را صاحب جا و مکان کند مقرر شد به هر یک از 2 باشگاه پرسپولیس و استقلال مبلغ 400 میلیون تومان تعلق بگیرد. ارزش ساختمان پرسپولیس در آن زمان 800 میلیون تومان عنوان شده بود و باقی رقم را خود باشگاه باید می داد.

*سرنخ در دست محمد دادگان
محمد دادگان در آن زمان نگران بود که مدیران 2 باشگاه تحت فشارهای مالی و بدهی ها، اقدام به فروش ساختمان ها کنند. بر همین اساس عنوان کرد که تدبیری شده است تا نه خود فدراسیون و نه باشگاه امکان فروش ساختمان را نداشته باشند و طلبکاران 2 باشگاه هم نتوانند به جای مطالبات خود در ساختمان ها دخل و تصرف کنند. در مقطعی گفته می شد 2 ساختمان وقف شده اند تا فقط ساختمان مرکزی 2 باشگاه باشند و بعضی هم عنوان کردند که 2 ساختمان به اجاره 99 ساله در آمده اند. اگر موضوع وقف درست بود قاعدتا شستا نمی توانست حکم بگیرد. در حالت دوم، از دست طلبکاران باشگاه کاری بر نمی آمد ولی الان پای طلبکار فدراسیون در میان است. به هر حال در این ارتباط، محمد دادگان بهتر از هرکسی می تواند روشنگری کند.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

پرسپولیس در گروه پنجم لیگ قهرمانان چه جایگاهی را کسب می کند؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الوحده امارات
الوحده امارات
ورزشگاه : گوا هند
داور مسابقه : ؟؟؟
چهارشنبه, 25 فروردین 1400 / ساعت : 19:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
نساجی مازندران
نساجی مازندران
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : زاهدی فر
پنجشنبه, 19 فروردین 1400 / ساعت : 18:50

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4میلاد سرلک2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن