اکسید هد

بهمن تاریخ ساز پرسپولیس

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 547 ] - شنبه, 18 بهمن 1399
بهمن تاریخ ساز پرسپولیس

عجب حکایت عجیب و غریبی دارد این ماه بهمن با پرسپولیس و پرسپولیسی ها.. ماه پرواز شده است. پرواز ستاره هایی که از زمین به آسمان می روند تا برای همیشه در آسمان پ...

ارتش سرخ دات كام : عجب حکایت عجیب و غریبی دارد این ماه بهمن با پرسپولیس و پرسپولیسی ها.. ماه پرواز شده است. پرواز ستاره هایی که از زمین به آسمان می روند تا برای همیشه در آسمان پرسپولیس بمانند. ستاره های که در این ماه ابدی می شوند.

*سفر غریبانه بچه با معرفت سربندر
داستان ماه بهمن برای پرسپولیسی ها از عمو محراب شاهرخی شروع شد. مرد با معرفت پرسپولیسی ها که مرام و صفایش زبانزد عام و خاص بود. مهربانی که نامهربانی ها دید. از آن آدم هایی که شاید بسیاری گفتند راحت شد. اما زود و غریبانه و مظلومانه رفتنش، دردی است که همیشه روی دل پرسپولیسی ها سنگینی می کند. سرمربیگری پرسپولیس رفت ولی همیشه گفته اند و شنیده ایم که به حقش نرسید. حکایت را قدیمی ها خوب می دانند ولی چه می شود کرد که باید یک چیزهایی را در همان گذشته باقی گذاشت. به خاطر پرسپولیسی که عمو محراب عاشقش بود.

در خانه اش و سفره اش همیشه برای همه باز بود. در نهایت بمب سیاه و بچه با معرفت سربندر یک روز قبل از 49 سالگی در 12 بهمن 1371، ناغافل بار سفر بست رفت.

*وداع عاشورایی
مجید سبزی دیگر بازیکن سابق پرسپولیس بود که در ماه بهمن، رخت سفر از این دنیا را بر بست.

17 بهمن سال 1384 وقتی وارد خانه می شود، اعضای خانواده تولد 47 سالگی را به او تبریک می گویند. فردای آن روز پس از جلسه ای در باشگاه، درست وقتی که گام از در باشگاه بیرون می گذارد.

 روی زمین میفتد. سکته، قلب مهربان او را از کار می اندازد. تا رسیدن اورژانس و رساندن او بیمارستان، نرسیدن خون، باعث ضایعه شدید مغزی می شود. رفتنی که کمتر کسی می توانست باورش کند. برای او خیلی زود بود. برای او که سرمایه بود. یکی از پاک ترین و مسوول ترین مربیان رده پایه که همه از او به نیکی یاد می کردند. شاگردانش چون حقیقی و خرسندی به تیم اصلی رسیدند و خدا می داند که اگر مانده بود، چه بازیکنانی را برای پرسپولیس پرورش می داد. سلامت و صداقت او بیش از بازی کردن در پرسپولیس، او را نامی کرد و البته در فیلم به سوی افتخار، خودش را بازی می کرد، همان قدر با معرفت و مهربان.

او 2 روز پس از درگذشتش، در روز عاشورا تشییع شد.

* وداع با آقای گل دربی
دیگر ستاره ابدی شده پرسپولیس در ماه بهمن، صفر ایرانپاک بود. گویی قرار بود این ماه، سنگینی خود برای پرسپولیس را به اثبات برساند.

ایرانپاک از آن دست بازیکنانی بود که دیگر باشگاه ها با بازیکنانی که در حد یک پای او هم نبودند، اسطوره سازی کردند. آقای گل دربی ها که رکوردش هنوز شکسته نشده است و هیچ گاه عدد 7 را نشان نداد.

ستاره دیگری از خطه جنوب و از شهر اولین ها مسجد سلیمان که مهد فوتبال ایران است. او در یازدهم بهمن سال 1387 در 62 سالگی، آسمانی شد.

*گنجینه اسرار رفت
و اما در ماه بهمن، شاهد درگذشت یکی از بزرگ ترین اسطوره های تاریخ فوتبال ایران بودیم. عمو همایون بهزادی که گنجینه ای از اسرار بود که بسیاری از آن ها در سینه اش برای همیشه حبس ماند.

سخن درباره او هر بار که باشد، مجال زیادی را طلب می کند. دوم بهمن ماه سال 1394، پایان مدت ها درد و رنج و بیماری برای مردی بود که اگر جایگاه واقعی اش به وی اعطا شده بود تا آخرین روز حیاتش باید مرد شماره یک پرسپولیس می بود.

درگذشت او نشان داد نسل جدید پرسپولیسی ها با گذشته اش غریبه نیست.

*این داغ تازه بر دل نشسته
و اما آه و فغان از بهمنی که در آن قرار داریم. آخرین بهمن قرن تا سال ها یادآور اندوهی است که مصیبتی چون کرونا، عامل آن شد. ویروسی که دنیا و انسان ها را تغییر داد. 2 جوان که رفتن شان، آتش به دل همه زد و این فقط برای پرسپولیسی ها نبود.

رفتن مهرداد میناوند شاید به بعضی از ما آموخته باشد که به راحتی هر آنچه به ذهن مان می رسد را با کوچک ترین اختلافی درباره دیگران مطرح نکنیم. او هوادار تیفوسی بودن را به پیشکسوت بودنش ترجیح می داد.

در نهایت 8 بهمن ماه بود که در 45 سالگی، همه را در شوک فرو برد.

دردی که داغ رفتن هادی نوروزی و مهرداد اولادی در اوج جوانی را برای نسل جدید تازه کرد. پرواز در جوانی هم حکایت عجیبی است که این ماه بهمن برای اکثر درگذشتگان پرسپولیسی رقم خورد و با علی انصاریان آه از نهاد همگان برانگیخت. با رفتن مهرداد، هیچ کس باور نمی کرد که علی انصاریان آخرین قهقهه و خنده را به دنیا بزند و برود.

یکی از آن یاغی هایی که محبوب ماند، حتی با بازی در تیم رقیب. دنیای فوتبال با او هم مدارا نکرد و شاید رمز موفقیتش این بود که در آن دوران سخت صادقانه رفتار کرد. چه هنگامی که باید برای استقلال بازی می کرد و چه هنگامی که زمان اعتراف رسید. و در نهایت در 43 سالگی، خنده هایش روی سر همه آوار شد.

*سنگ بنا در ماه بهمن
و اما ماه بهمن را برای پرسپولیس، فقط نباید از این زوایا، نگاه کرد.
بهمن ماهی است که بنای پرسپولیس بزرگ در آن گذاشته شد. روزگاری که از خاکستر شاهین، آتشی به پا خواست که آسیا را گرم کرد. پرتماشاگرترین و محبوب ترین تیم قاره.

بهمن فقط ماه پرواز ستاره ها نبود. ماه شروع پرواز پرسپولیس در آسمان فوتبال ایران هم بود. قرار و مدارها برای شروع پرسپولیس بزرگ در بهمن 1346 گذاشته می شود. مرحوم پرویز دهداری با رجبعلی فرامرزی دوست بود و او با حاج رضایی و حاج رضایی با علی عبده. جلسات در ماه بهمن جدی می شود و 2 ماه بعد از آن بود که اولین بازی پرسپولیس بزرگ در فروردین سال 1347 برگزار شد.

و اما بهمنی که با از دست رفتن میناوند و انصاریان به کام فوتبال ایران تلخ شد، از تلخی آن برای پرسپولیسی ها در یک حالت کاسته خواهد شد.

تاریخ پرسپولیس با قهرمانی، افتخار و حدنصاب های جدید عجین شده است. اولین تیمی که برای 4 دوره پیاپی قهرمان ایران شد، قهرمانی این فصل را به افتخار مهرداد و علی می خواهد.
برای این قهرمانی 2 بازی مهم داریم که در همین ماه برگزار می شود. اهمیتی ندارد که دیگران چه نتایجی می گیرند.

پرسپولیس 2 بازی با مس رفسنجان و پیکان را که با پیروزی پشت سر بگذارد. قبل از پایان این ماه فرمان لیگ و سرنوشت خود را در دست خواهد گرفت. 2 پیروزی تا پایان این این بهمن پر از داستان و حکایت، مقدمه قهرمانی نیم فصل خواهد بود.


برچسب ها : پرسپولیس Persepolis

مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

پرسپولیس برابر صنعت نفت به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
صنعت نفت
صنعت نفت
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : تختی آبادان
داور مسابقه : امیر عرب براقی
شنبه, 16 اسفند 1399 / ساعت : 15:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
سایپا
سایپا
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : سید رضا مهدوی
دوشنبه, 11 اسفند 1399 / ساعت : 17:25

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری2
4مهدی عبدی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن