اکسید هد

درس پرسپولیس: پروژه موفق را دست هر کسی ندهید

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 963 ] - شنبه, 2 اسفند 1399

درس پرسپولیس: پروژه موفق را دست هر کسی ندهید

صدرنشینی پرسپولیس در پایان نیم فصل لیگ برتر یک پیام ویژه برای لیگ دارد: به پروژه های بلندمدت پایبند باشید، اگر مربی خود را پس از دوره ای طولانی از دست دادید، ... 5 out of 5 based on 10 ratings.
درس پرسپولیس: پروژه موفق را دست هر کسی ندهید

صدرنشینی پرسپولیس در پایان نیم فصل لیگ برتر یک پیام ویژه برای لیگ دارد: به پروژه های بلندمدت پایبند باشید، اگر مربی خود را پس از دوره ای طولانی از دست دادید، ...

ارتش سرخ دات كام :

صدرنشینی پرسپولیس در پایان نیم فصل لیگ برتر یک پیام ویژه برای لیگ دارد: به پروژه های بلندمدت پایبند باشید، اگر مربی خود را پس از دوره ای طولانی از دست دادید، مربیانی را انتخاب کنید که در قواره پروژه پیشین باشند.

پیام ساده و واضح است. موضوع پیچیده ای را در میان نمی گذارد اما اجرای همین کار ساده، اغلب سخت است و با کج سلیقگی به کاری غیرممکن در اجرا تبدیل می شود. شاید فقط پرسپولیس تنها مثال در سالیان اخیر فوتبال ایران باشد که این مسیر ساده و موفق را پیش رفته و به نتیجه رسیده است.

از دوران برانکو ایوانکوویچ بگذریم، تمام جام ها و موفقیت هایش را فراموش کنیم، حتی از فینال آسیا با برانکو گذر کنیم. برسیم به بعد از برانکو. امروز آنچه پرسپولیس را همچنان به صدرنشین فوتبال ایران تبدیل می کند، در پی اتفاقات دورانی است که بعد از برانکو رخ داد.

سرمربی پرسپولیس بعد از برانکو، مرد کوچکی در کارش نبود. گابریل کالدرون با تجربه هایی بزرگ به پرسپولیس آمد و خیلی زود نشان داد که مسیر تازه اش می تواند به هدف برسد. او هر چه را برانکو ساخته بود، فرو نریخت، بلکه قدر سرمایه اش را می دانست و البته به سبک و سلیقه خودش تیمش را می ساخت.

کالدرون پایه های پرسپولیس پس از برانکو را گذاشت و در این کار تبحر کافی داشت. پرسپولیس با جدایی برانکو می توانست ویرانه شود اما کالدرون هرگز چنین اجازه ای نداد.

او پرسپولیسی را تحویل گرفته بود که کار در آن برای هر مربی دیگری سخت بود. شما به عنوان مربی باید چه کار می کردید که برانکو نکرده باشد؟ کالدرون اما بدون آنکه شق القمر کند، این را بلد بود که در یک تیم برنده و موفق چگونه آرام و بی تنش ایده های خودش را جاری کند.

پس از کالدرون، یحیی گل محمدی نیز در حفظ شاکله پرسپولیس و زنده نگه داشتن اندیشه پیروزی موفق بود. یحیی، هم قهرمانی را تکرار کرد و هم فینال آسیا را. امروز نیز به عنوان صدرنشین لیگ، نیم فصل را به پایان رسانده است. این کار هرگز آسان نیست که کالدرون و گل محمدی انجامش داده اند.

مربیان پرشماری هستند که می توانستند از تمام ساخته های پیشین بگذرند و از پرسپولیس نشانی باقی نگذارند اما کالدرون و گل محمدی بهترین انتخاب ها بودند برای پیش بردن پروژه ای که با برانکو شکل گرفته بود.

شاید در این بحث ها سهم چندانی برای مدیران نتوانید در فوتبال ایران قائل شوید. مثلاً برانکو ایوانکوویچ در روزهایی سرمربی پرسپولیس شد که نژاد فلاح انتخاب کننده سرمربی برای پرسپولیس بود.

در دورانی که برانکو پرسپولیس را ساخت نیز مدیران پرسپولیس هرگز مدیرانی با اهداف بزرگ و روشن و صاحب ایده نبودند. انتخاب های بعدی نیز حاصل ایده های ناب نیست اما پرسپولیس خوش اقبال است که پروژه اش دست مربیانی که از هر تیم ویرانه می سازند، نیفتاد.پرسپولیس دو فصل اخیر اتفاقاً می تواند برای بررسی جذاب تر باشد، اینکه چطور یک پروژه موفق پس از جدایی سرمربی نابود نشود.

جست وجو در جریان دو فصل اخیر پرسپولیس می تواند به یافتن چرایی ادامه موفقیت های پرسپولیس منجر شود. کالدرون و گل محمدی هر دو می دانستند چه میراث فنی مهمی را تحویل می گیرند و چه اعتراف کرده باشند و چه اعتراف نکرده باشند می دانستند این سرمایه فنی بزرگی است که به آنها هدیه داده می شود. هر دو مربی اما قدرشناس بودند و خود به این سرمایه افزودند و این چیزی است که بجا مانده و قابلیت تکرار قهرمانی را دارد: پرسپولیس.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز
چيدمان به ترتيب :
  • پرسپولیس ایران
    پرسپولیس ایران :
    خدارا شکر به خاطر داشتن یحیی امپراطور/مودب و با وقار و مودب و با دانش روز فوتبال

    بنده همیشه انتخابم از بین مربیان ایرانی یحیی بوده و هست / انشالله فرگوسن پرسپولیس خواهد شد/ انشاالله

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر صنعت نفت کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
مس نوین کرمان
مس نوین کرمان
ورزشگاه : امام علی کرمان
داور مسابقه : ؟؟؟
جمعه, 22 اسفند 1399 / ساعت : 15:00
صنعت نفت
صنعت نفت
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : تختی آبادان
داور مسابقه : امیر عرب براقی
شنبه, 16 اسفند 1399 / ساعت : 15:00

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری2
4مهدی عبدی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن