اکسید هد

آنالیز بازی گل گهر: قهرمانی نیم فصل چطور رقم خورد؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 817 ] - یکشنبه, 3 اسفند 1399

آنالیز بازی گل گهر: قهرمانی نیم فصل چطور رقم خورد؟

سرعت بالای انتقال از دفاع به حمله در تیم پرسپولیس سبب شد تا سرخ ها پیروزی پرگلی را مقابل گل گهر به دست بیاورند. با برگزاری دیدار تیم های گل گهر و پرسپولیس، پر... 5 out of 5 based on 4 ratings.
آنالیز بازی گل گهر: قهرمانی نیم فصل چطور رقم خورد؟

سرعت بالای انتقال از دفاع به حمله در تیم پرسپولیس سبب شد تا سرخ ها پیروزی پرگلی را مقابل گل گهر به دست بیاورند. با برگزاری دیدار تیم های گل گهر و پرسپولیس، پر...

ارتش سرخ دات كام :

سرعت بالای انتقال از دفاع به حمله در تیم پرسپولیس سبب شد تا سرخ ها پیروزی پرگلی را مقابل گل گهر به دست بیاورند.
با برگزاری دیدار تیم های گل گهر و پرسپولیس، پرونده ی نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال ایران با قهرمانی پرسپولیس بسته شد. دیدار معوقه ی دو تیم سیرجانی و تهرانی در حالی در مجموعه ی تازه تأسیس شهید قاسم سلیمانی در سیرجان پیگیری شد که شاگردان امیر قلعه نویی در صورت کسب 3 امتیاز، به جمع 4 تیم بالای جدول راه می یافتند و شاگردان یحیی گل محمدی هم با کسب یک امتیاز می توانستند قهرمان نیم فصل شوند.
گل گهری ها در روزی که امیر قلعه نویی و گادوین منشا را به دلیل محرومیت در اختیار نداشتند، مطابق چند دیدار اخیرشان علی رضا حقیقی را هم روی نیمکت داشتند و مهرداد بشاگردی روی خط دروازه ی شان ایستاده بود. در غیاب منشا و نیمکت نشینی پیمان رنجبری، این رضا محمود آبادی بود که به ترکیب اصلی گل گهر راه یافته بود. بازیکنی که برخلاف پیش بینی ها، زوج یونس شاکری در خط حمله ی سیرجانی ها نبود و متمایل به سمت راست کار می کرد. این اتفاق باعث شده بود علی اصغر عاشوری با آسودگی خاطر بیشتری نسبت به دیدار های قبلی به مرکز زمین متمایل شود و عمده ی زمان نیمه ی اول را در پست 10 سپری کند و گهگاهی هم به شاکری در خط حمله اضافه می شد. بنابراین می توان گفت گل گهر در اکثر دقایق نیمه ی اول با آرایش 1-3-2-4 حمله می کرد. در نیمه ی دوم و با اضافه شدن عرفان افراز به جای رضا محمود آبادی، آرایش سیرجانی ها به همان 2-2-2-4 همیشگیشان در این فصل بازگشت.

آن سوی میدان، یحیی گل محمدی هیچ تغییری در ترکیب برنده ی این روز های خود ایجاد نکرده بود و بازی را با آرایش 2-4-4 خطی و زوج امیری-عالیشاه آغاز کرد. پرسپولیس به هنگام دفاع هم با همین آرایش دفاع می کرد و مطابق معمول سعی داشت با 5 الی 6 نفر از جلوی زمین حریف خود را پرس کند.
اضافه شدن علی زاده یا زنده روح (یکی از دو هافبک دفاعی گل گهر) به فضای بین دو مدافع میانی، منجر به ایجاد برتری عددی 3 به 2 گل گهر مقابل خط پرس اول پرسپولیس می شد. این مسئله در کنار توانایی بالای دو مدافع میانی سیرجانی ها، ابراهیمی و سهرابیان، در کار با توپ باعث شده بود تا پرس پرسپولیس در نیمه ی اول چندان مؤثر واقع نشود. هم چنین در این مسابقه برخلاف دیدار های گذشته، شاهد حمایت ضعیف خط دوم پرس پرسپولیس، متشکل از نعمتی، نوراللهی و پهلوان، از خط اول پرس بودیم که باعث افزایش فاصله ی بین خطوط پرسپولیس می شد. باز شدن دو مدافع میانی گل گهر و بالا بازی کردن آن ها، این فرصت را برای برزای و زکی پور فراهم می کرد تا بسیار نفوذ کنند و مطابق معمول مشارکت بسیار بالایی در حملات این تیم داشته باشند.

 تمامی موارد بالا باعث شد گل گهر علی رغم دریافت یک گل روی یک اشتباه در مرکز زمین، بازی پایاپایی را در نیمه ی اول ارائه دهد و واکنش های حامد لک مانع از گل زنی آن ها شود.

مشکل پرسپولیس در ضربات شروع مجدد
هفته ی پیش و در آنالیز گل های سید جلال حسینی با ضربه ی سر، به استفاده ی درست کادرفنی پرسپولیس از سید جلال در ضربات شروع مجدد اشاره کردیم. اما عجیب آن بود که در این مسابقه و چند دیدار گذشته (مثل دیدار با ذوب آهن) خود تیم پرسپولیس به صورت یارگیری نفر به نفر از حریفانش در ضربات شروع مجدد دفاع می کرد. اگر به تصاویر زیر دقت کنید، متوجه می شوید که در یک صحنه یارگیری نفر به نفر سرخ ها باعث شده یک بازیکن گل گهر در تیر دورتر خالی بماند و در صحنه ی دیگر هم فضای بسیار زیادی درست جلوی دروازه ی پرسپولیس بدون پوشش خاصی ایجاد شود.


* یارگیری نفر به نفر پرسپولیس روی ضربه ی ایستگاهی و بی توجهی آن ها به یاری که در تیر دورتر آزاد است.


* در ناحیه ی 1، یارگیری نفر به نفر بازیکنان پرسپولیس اتفاق افتاده، اما 3 بازیکن پرسپولیس که خارج از این ناحیه ایستاده اند، ناحیه ی 2 را پوشش نمی دهند؛ در نتیجه در ریباند کرنر، بازیکن گل گهر از همان فضا شوت می زند که نوراللهی توپ را از روی خط دروازه بازمی گرداند.

گل گهر چگونه از هم پاشید؟
در آنالیز بازی پرسپولیس- مس رفسنجان به این مسئله اشاره شد که رفسنجانی ها اگرچه توانستند با تشکیل یک ساختار دفاعی مستحکم، مانع از خلق موقعیت پرسپولیس در فاز حمله شوند، اما در فاز انتقال از دفاع به حمله، شاگردان یحیی در عرض 7 الی 10 ثانیه و با ارسال 4 الی 5 پاس، به سرعت می توانستند خود را در موقعیت گل زنی قرار دهند. در چنین وضعیتی اگر تیم حریف، «ضد پرس» ( Counter press= یعنی تیم حریف بلافاصله بعد از از دست رفتن توپ، شما را تحت فشار قرار دهد) خوبی نداشته باشد، عملاً نخواهد توانست مانع خلق موقعیت شما شود. اغلب تیم های فوتبال ایران در این مسئله ضعف دارند و گل گهر قلعه نویی هم از این قاعده مستثنی نیست. برای مثال در صحنه ی گل اول، در دقیقه ی 29:15 پرسپولیس در مرکز زمین صاحب توپ شده و 11 ثانیه ی بعد و با ارسال تنها 4 پاس، نوراللهی دروازه را باز می کند.
سیرجانی ها البته در نیمه ی اول به لطف «Recovery run» های عاشوری، زنده روح، علی زاده، برزای و زکی پور، موفق می شدند به موقع به خط دفاع خود بازگردند و حداقل برتری عددی پرسپولیس در فاز انتقال سریعشان از دفاع به حمله را از بین ببرند. برای مثال، در تصویر 7، با وجود این که دو تیم ابتدا در موقعیت بسیار خطرناک 3 به 3 قرار دارند، اما بازگشت سریع محمود آبادی، علی زاده و ابراهیمی در کنار جای گیری درست برزای، در نهایت باعث می شود تا ضدحمله ی پرسپولیس ره به جایی نبرد.( تصویر 8) در نیمه ی دوم و احتمالاً به دلیل افت بدنی بازیکنان گل گهر، این تیم اسیر مشکلی شد که از ابتدای فصل با آن دست و پنجه نرم می کند. وقتی تیمی مثل گل گهر با دو مدافع کناری بسیار رونده، زکی پور و برزای، کار می کند( درست مشابه آرنولد و رابرتسن در لیورپول)، نیاز است تا هافبک های دفاعی این تیم توان هوازی و بی هوازی بسیار بالایی داشته باشند تا بتوانند به سرعت برگردند، یکی از این دو هافبک دفاعی به فضای بین دو مدافع در حالت انتقال از حمله به دفاع اضافه شود تا دو مدافع میانی کمی در عرض زمین باز شوند و بتوانند جای خالی مدافعان کناری را پوشش دهند. اما این اتفاق در تیم گل گهر دیده نمی شود و حتی در صحنه هایی که هافبک های دفاعی وظایفشان را به درستی انجام داده اند، مدافعان میانی در بحث پوشش ناتوان ظاهر شده اند. در صحنه ی گل دوم و سوم پرسپولیس( تصاویر 9، 10، 11 و 12) این موضوع کاملاً مشخص است. هم چنین به نطر می رسید سیرجانی ها بعد از دریافت گل سوم کاملاً بازی را به حال خود رها کرده اند. اگر به صحنه ی گل چهارم پرسپولیس دقت کنید( تصویر 13)شاهد ساختار دفاعی از هم گسیخته ی گل گهری ها هستید که فضاهای پرشماری را در اختیار تیم پرسپولیس گذاشته است.


*ضدحمله ی سریع پرسپولیس و ایجاد موقعیت 3 به 3


*زکی پور پست خود را ترک می کند تا روی نعمتی فشار بگذارد، اما نعمتی درست جای خالی زکی پور پاس خود را ارسال می کند.


*عالیشاه در کورس طولانی خود سهرابیان را شکست می دهد، علی زاده و زنده روح هم تازه مشغول بازگشت به دفاع هستند.


*در این صحنه، سعید الهویی، دست یاز امیر قلعه نویی، بر سر یونس شاکری فریاد می زند تا از همان جا روی شیری فشار بگذارد، اما تأخیر شاکری در اجرای این وظیفه باعث می شود شیری یک و دوی بلندی را با نعمتی شکل دهد.


*در ادامه ی آن یک و دو، می بینید که باز هم زکی پور جا مانده، علی زاده هم برای پوشش حضور ندارد، حضور زنده روح در فضای بین دو مدافع میانی، به سهرابیان اجازه ی متمایل شدن به چپ را می دهد اما او هم نمی تواند شیری و در ادامه نعمتی را مهار کند.


* آرایش 2-4-4 گل گهر به هنگام دفاع که نه فشردگی طولی دارد، نه فشردگی عرضی؛ در نتیجه فضاهای بسیاری( دایره ها) برای تیم پرسپولیس ایجاد می شود، سید جلال حسینی هم با یک پاس قطری مهدی شیری را در یکی از این فضاها صاحب توپ می کند تا دروازه برای بار چهارم باز شود.

احسان پهلوان؛ ستاره ی پنهان این روز های پرسپولیس
بازیکنی که پیوستن او به پرسپولیس انتقادات زیادی را برانگیخت و در طول این نیم فصل هم تنها 2 پاس گل را در دربی صادر کرده است، اما عملکردی استثنایی در فاز تدافعی داشته است. این در حالیست که پهلوان به عنوان هافبک چپ سرخ ها، نسبت به سایر بازیکنان کم تر در موقعیت کنش های دفاعی قرار می گیرد و با توجه به جثه ی کوچکش، قدرت بدنی خاصی هم ندارد. با این حال او مقابل گل گهر، مطابق آمار مجموعه ی «یازده»، 12 اکت دفاعی( شامل 8 تکل، 1 قطع توپ و 3 بار تصاحب توپ دوم) داشت و در میان تمام بازیکنان پرسپولیس از حیث اکت های دفاعی در جایگاه سوم ایستاد. هم چنین پهلوان با 8 تکل موفق، بیشترین تکل موفق را در میان تمام بازیکنان زمین زد و نفر دوم بعد از او، میلاد سرلک با 4 تکل بود.
15 بازی و 30 امتیاز؛ یحیی گل محمدی و کادرش علی رغم تمام مشکلات مدیریتی، جدایی تأثیر گذار ترین بازیکنان، مشکلات روحی بعد از شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا و فراز و فرود هایی که در نتایج این نیم فصل سپری کردند، موفق شدند سرخ ها را به میانگین قهرمانی 2 امتیاز در هر بازی برسانند و با 2 امتیاز اختلاف نسبت به سپاهان، صدرنشین نیم فصل شوند. این پاداش کادرفنی است که راه سازش را در برابر مشکلات برگزید و به دانش خود اکتفا کرد؛ پس از وحید امیری و امید عالیشاه، دو بال چپ فوتبال ایران، یک زوج ویران گر ساخت و از پست 8 تخریبی چون احمد نوراللهی، یک گل زن درجه یک!

نویسنده: علی کمانگری


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

پرسپولیس برابر صنعت نفت به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
صنعت نفت
صنعت نفت
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : تختی آبادان
داور مسابقه : امیر عرب براقی
شنبه, 16 اسفند 1399 / ساعت : 15:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
سایپا
سایپا
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : سید رضا مهدوی
دوشنبه, 11 اسفند 1399 / ساعت : 17:25

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری2
4مهدی عبدی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن