اکسید هد

مطهری: کدام مربی جرأت دارد، تیمش با این سبک بازی کند؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1347 ] - چهارشنبه, 12 خرداد 1400

مطهری: کدام مربی جرأت دارد، تیمش با این سبک بازی کند؟

 دو روز قبل در مطلبی به علاقه وافر کادر فنی پرسپولیس به بازی مالکانه پرداختیم و با آماری به آنچه پرسپولیس از این حیث طی 23 بازی لیگ برتری این فصلش ثبت کر... 5 out of 5 based on 3 ratings.
مطهری: کدام مربی جرأت دارد، تیمش با این سبک بازی کند؟

 دو روز قبل در مطلبی به علاقه وافر کادر فنی پرسپولیس به بازی مالکانه پرداختیم و با آماری به آنچه پرسپولیس از این حیث طی 23 بازی لیگ برتری این فصلش ثبت کر...

ارتش سرخ دات كام :

 دو روز قبل در مطلبی به علاقه وافر کادر فنی پرسپولیس به بازی مالکانه پرداختیم و با آماری به آنچه پرسپولیس از این حیث طی 23 بازی لیگ برتری این فصلش ثبت کرده، اشاره داشتیم. همچنین با در نظر گرفتن بازی مالکانه سرخ ها به تعداد شوت ها، شوت های در چارچوب و شانس های گل قطعی این تیم در همین تعداد بازی پرداختیم و اینکه این فلسفه بازی چقدر به پرسپولیس کمک کرده تا فوتبالش را به حریف دیکته کرده و موجب برتری آماری اش شود.
اتفاقاً همان روز مصاحبه ای از یحیی گل محمدی در نشریه ای چینی منتشر شد که یحیی تأکید کرده بود به بازی مالکانه علاقه دارد و دوست دارد تیمش با این مدل بازی موقعیت گل بسازد.
از این رو به سراغ حمید مطهری، دستیار اول یحیی در کادر فنی پرسپولیس رفتیم. مربی ای که هم با کار فنی و هم با ادبیاتش در مصاحبه های خود، هم در بین هواداران پرسپولیس محبوب شده و هم بین سایر تیم ها احترام برانگیخته است.
مطهری طرفدار فوتبال مالکانه است اما به شکلی منطقی درباره این سبک بازی حرف می زند:

*شما به فوتبال مالکانه علاقه دارید اما در سه بازی از 23 بازی این فصل تان نتوانستید بر حریف مسلط باشید هر چند اختلاف درصد ناچیز است.
بعضی سایت های آنالیز بر اساس محاسبات اشتباه و بر اساس تعداد پاس هایی که می دهید، مالکیت را در نظر می گیرند در حالی که باید وقتی توپ کلاً در گردش است را محاسبه کرد .

*به همین دلیل هم آمار سایت های مختلف با هم فرق می کند.
بله. مثلاً در مورد همین بازی اخیر دربی، چیزی که من دیده بودم با آنچه شما می گویید فرق می کند. به هر حال در مورد بازی مالکانه باید یک نکته را بگویم.

*بفرمایید.
اینکه شما بازی مالکانه انجام بدهید و مالکیت بیشتری داشته باشید صرفاً به این معنی نیست که برنده باشید. شما همین بازی فینال لیگ قهرمانان بین منچسترسیتی و چلسی را در نظر بگیرید. من آمار کل بازی را نمی دانم اما در نیمه اول سیتی از این حیث مالکیت 60 به 40 داشت آن هم در روزی که فوق العاده نبود اما دیدید چه اتفاقی افتاد؟ مزیت فوتبال مالکانه این است که شما کمتر به حریف توپ می دهید پس کمتر به حریف موقعیت خواهید داد ضمن اینکه وقتی بیشتر توپ را داشته باشید می توانید موقعیت بیشتری روی دروازه حریف بسازید.

*البته برخی معتقدند فوتبال مالکانه در زمین خودی مفید نیست.
ما یک نوع فوتبال مالکانه داریم که آرسن ونگر در آرسنال پیاده اش می کرد و معروف شد به فلسفه «ونگر بال ». چیزی که در آن تیم پیاده می شد هم بر اساس مالکیت بود اما ایشان اعتقاد داشت اگر10 سانتیمتر هم فضا پیدا کردی باید توپ را جلو ببری و توپ را سریع به زمین حریف ببری اما یک نوع مالکیت هم مدل گواردیولاست که به دادن پاس های هرز مشهور شده. یعنی شما پاس رو به عقب یا پاس عرضی می دهی که به پاس هرز معروف شده اما به نظر من اینها پاس هرز نیست چون بازیکنان حریف را مجبور می کنی مدام به چپ و راست شیفت کنند که با این مدل بازی، اولاً آنها را از نظر انرژی تخلیه می کنی، دوماً باعث می شوی از نظر ذهنی پایین بیایند. فلسفه ها در بازی مالکانه متفاوت است. مثلاً لوئیس انریکه در بارسا اعتقاد داشت باید سریع توپ را به زمین حریف ببرید و آنجا مالکیت داشته باشید اما گواردیولا اعتقاد دارد اگر لازم باشد باید در زمین یا باکس هجده قدم خودی، 100 پاس عرضی بدهید یا رو به عقب بازی کنید که اینها به عقیده و فلسفه مربیان برمی گردد. خب طبیعتاً اگر شما در زمین حریف پاس بدهید و مالکیت داشته باشید که عالی است چون آنجا مدام با پاس های عرضی می توانید باعث جابه جایی بازیکنان تیم حریف شوید و درها را پیدا می کنید. اما بحث «ونگر بال» هم مطرح است که بر اساس پاس های عرضی است و حتی دوست دارند با گلر هم بازی کنند. این یک نوع مدل الک شده تیکی تاکاست که بعضی تیم ها بازی می کنند و یک نوع دیگر و پیش پا افتاده تر بازی مالکانه است.

*یک ورژن دم دستی تر.
بله، دقیقاً. یعنی می گویند توپ را بگیر، سریع پاس بده و فضای خالی جلو را پیدا کن و این مدل را دوست دارند.

* اما در نهایت چیزی که اهمیت دارد، خلق موقعیت است.
بله. خلق موقعیت اهمیت دارد. اما اینطوری نیست که بگویید چون مالکیت ندارید نمی توانید موقعیت خلق کنید. شما همین چلسی را ببینید که چطور با دفاع و حمله سریع یا ضدحمله موقعیت ایجاد می کند. این را در فینال لیگ قهرمانان اروپا و در بالاترین سطح هم دیدید اما ممکن است مثل ما در همان بازی با آلومینیوم در اراک هم 70درصد مالک توپ باشی و در نهایت 2 بر یک شکست بخوری. صرفاً اینطوری نیست که شما مالک توپ باشید و برنده از زمین بیرون بیایید.

*اما به نظر می رسد بازی مالکانه بازی مدرن تر و دینامیک تری است و بیشتر طرفدار دارد.
البته چون فوتبال جذاب تری است. سبک های بازی مختلف هستند؛ یکی از سبک ها بازی مالکانه است. دیگری بازی مستقیم است یا بازی با گوش ها یعنی آنها کار را در بیاورند. مثل همان کاری که بایرن با ریبری و روبن می کرد و هر کدام در جناح مخالف بازی می کردند.

*یعنی روبن چپ پا سمت راست بازی می کرد و تو می زد و در مورد ریبری برعکس بود.
دقیقاً. این بازی با گوش هاست اما سبک های مختلفی وجود دارد. برخی تیم ها هم با دفاع فشرده دنبال حمله سریع و ضدحمله هستند. حرف من این است که این روش از بازی هم بد نیست و همه اینها جایگاه خودش را دارد. هر مربی فلسفه و علاقه خودش را دارد اما ما اینطوری دوست داریم و اجرا می کنیم و البته وحی منزل نیست که بهترینیم.

*درباره تفاوت سطح بازی پرسپولیس که حتی کارشناسان بی طرف هم صحبت کرده اند اما همه از علاقه شما و آقا یحیی به این مدل بازی خبر دارند.
 شما باید این را در نظر بگیرید، کسی که می خواهد تیمش مالکانه بازی کند به زمان بیشتر و تمرینات سخت تری لازم دارد. شما وقتی صاحب توپ هستید و باید توپ را در زمین به گردش در بیاورید نسبت به زمانی که توپ ندارید و حالت دفاعی گرفته اید، کار سخت تری دارید. البته خوب دفاع کردن هنر است اما اگر بخواهید مقابل تیمی که فشرده دفاع می کند با بازی مالکانه برنده شوید با یک ماه و نیم یا دو ماه تمرین نمی توانید به نتیجه برسید. شاید دو سال طول بکشد تا گواردیولا فلسفه بازی مالکانه اش را در تیم خود جا بیندازد. فکر می کنید چرا همه مربیان دنبال بازی مالکانه نمی روند؟

*شاید ابزارش را در اختیار ندارند.
بله ابزار خیلی مهم است اما خیلی از مربیان سمت این مدل بازی نمی روند چون دردسر دارد، طراحی تمرین دارد و اصلاً کار آسانی نیست.

*یعنی چون زمانبر است، سراغش نمی روند؟
بله. کدام مربی جرأت دارد این کار را انجام بدهد؟ شما اگر ابزار درجه یک هم داشته باشید باید هنر و اشتیاقش را هم داشته باشید. باید هنر تمرین دادن را داشته باشید و خیلی از مسائل را تحمل کنید. مگر کی روش نیامد اینجا کار کند؟ ایشان هم به ابزارش نگاه می کرد. یک مربی حرفه ای که 8 سال دنبال دفاع – ضدحمله بود. خب یک وقتی توخل می آید در چلسی این سبک را جا می اندازد که اشکالی هم ندارد اما درباره کی روش می گفتیم 8 سال در فوتبال مملکت هست و باید کار متفاوتی انجام دهد.

*اتفاقاً بحث ما رسانه ها هم (البته بخشی از رسانه ها) این بود که چرا دنبال جا انداختن و اجرای فوتبال مدرن تر و جذاب تری نرفت.
چرا خدمت نکرد؟ چون کار سختی است چون طراحی تمرین مخصوص به خودش را می خواهد.

*شما دنبال فوتبال مالکانه رفتید چون به نظر می رسد دوست دارید فوتبال تان را به حریف دیکته کنید. یعنی تیم شما aggressive یعنی تهاجمی و کنش گرا بازی می کند و مدل بازی تان واکنشی نیست. این با فلسفه تاریخی پرسپولیس هم مطابقت دارد.
بله، دقیقاً. شما اگر نگاه کنید من همیشه در کنفرانس هایم هم می گویم که می خواهیم مدل بازی مان را به حریفان مان غالب کنیم . البته ما به بحث آنالیز حریف هم اهمیت می دهیم اما چیزی که همیشه برایمان مهم است، اینکه سبک خودمان را پیاده کنیم. حالا می خواهد حریف مان ضعیف ترین تیم باشد یا جلوی رئال مادرید بازی کنیم. دوست داریم همیشه به حریف فشار بیاوریم و با استفاده از عمق و کانال های کناری و حملات متنوع دنبال خلق موقعیت باشیم. این چیزی است که شما همیشه در تیم ما می بینید و برای ما هم خیلی مهم است.

*البته خودتان را محدود هم نمی کنید و بعضاً از ضربات ایستگاهی و حتی اوت های بلند هم دنبال خلق موقعیت و گل هستید.
صد درصد. ضربات ایستگاهی آیتم مهمی است. قبل از بازی با پیکان من در کنفرانس مطبوعاتی حاضر شدم. از من درباره تاکتیک حریف پرسیدند و اینکه می گویند این تیم تاکتیک مشخصی ندارد و فقط با استفاده از اوت های بلند دنبال رسیدن به گل است. من گفتم آن بازیکن، بازیکن خودم بوده و وقتی این توانایی را دارد چرا استفاده نکند؟ این خودش یک تاکتیک است و این کار یک هنر است. بعد از آن بود که مربی گلرهایشان تماس گرفت و گفت «در جمع مربیان پیکان صحبت می کردیم و گفتیم تنها کسی که مردانه و منطقی درباره این مسأله صحبت کرد شما بودید». البته ما هم در تیم مان اوت بلند پرتاب می کنیم. ما وحید امیری را داریم که اوت های بلند خوبی پرتاب می کند. حالا اگر وحید امیری نباشد اینطوری نیست که روز قبل از بازی 5 تا 10 دقیقه از تمرکزمان را روی این مسأله بگذاریم و گهگداری از آن استفاده می کنیم. بنابراین از آیتم های مختلف دنبال رسیدن به گل هستیم.

*برسیم به بحث شوت. در بسیاری از بازی ها تعداد شوت های پرسپولیس مناسب است اما نرخ شوت های در چارچوب جالب نیست و بعضاً یک سوم یا یک چهارم است. این به فشرده بازی کردن حریفان ارتباط دارد یا مشکل به بی دقتی و مسائل روانی بازیکنان برمی گردد؟
طبعاً وقتی فشردگی ایجاد می شود، کار سخت تر است چون معمولاً همه تیم ها جلوی ما فشرده بازی می کنند اما هوش خود بازیکن فاکتور خیلی مهمی است. اولاً که ما فقط با به موقع شوت زدن اوکی هستیم و همین طوری شوت نمی زنیم. یعنی زمانی که واقعاً در موقعیت و تایمینگ مناسب هستیم شوت می زنیم و بیشتر به این اهمیت می دهیم که پاس بدهیم و از فضاها استفاده کنیم تا توپ را به کانال ها ببریم و از آنجا توپ را بندازیم. شما همین گلی را که مهدی عبدی مقابل ذوب آهن زد و البته به اشتباه آفساید اعلام شد، ببینید. فرایند گل شدن آن توپ را مرور کنید. ببینید مهدی چه زمانی شوت می زند. آنجا موقعی بود که باید شوت می زد و درست و خوب هم زد. این چیزی است که ما در تیم جا می اندازیم. یک وقت هایی شما مدام از 50،40 متری شوت می زنید تا تعداد شوت هایتان زیاد شود و برخی تیم ها این کار را می کنند ضمن اینکه ما در نیم فصل اول هم در خط جلویمان مشکلاتی داشتیم اما الان فورواردهایمان بیشتر شوت می زنند.

*اما دقت شوت ها پایین است.
درست است. چون هم باید در جای مناسب شوت زد هم خیلی به هوش و جاگیری خود بازیکن بستگی دارد. مگر قدیم اکثر هافبک ها شوتزن نبودند؟ 99درصد شوتزن بودند. یک بخشی از این به ژنتیک خودشان برمی گشت که خودشان را در موقعیت شوتزنی قرار می دادند. یعنی بازیکن باید خودش را در یک وضعیتی قرار بدهد و استقرار بدنی اش طوری باشد که شوت بزند. من بازیکن شوتزنی بودم یا سیروس قایقران، هافبک شوتزنی بود اما کسی به ما یاد می داد که در چه موقعی با کدام استقرار بدنی شوت بزنیم؟ اینکه خودت برای خودت موقعیت شوتزنی را مهیا کنی به ژنتیک فوتبال و هوش و جاگیری ارتباط دارد و خیلی ها نمی توانند این کار را انجام بدهند وگرنه ما در تمرین شوت به شکل های مختلف را کار می کنیم و در بازی هم به اندازه کافی ضربه می زنیم.

*بحث بعدی نرخ تبدیل شدن این تعداد شوت به موقعیت گل است. شاید در برخی بازی ها تعداد شانس های قطعی گل شما مناسب بوده اما در برخی مسابقات هم تعداد شانس های گل اصلاً جالب نیست.
جای نگرانی نیست. من قبلاً هم در برنامه خدا بیامرز مهرداد میناوند این موضوع را گفتم. آنجا هم پرسیدند چرا به اندازه موقعیت هایی که می سازید، گل نمی زنید که من گفتم جای نگرانی ندارد چون ما داریم بازی هایمان را می بریم.

*اما در خیلی از بازی ها اختلاف گل به دو نرسید و همیشه این استرس وجود داشت که امتیاز از دست بدهید. فکر می کنم ده برد از سیزده بردتان با اختلاف یک گل بوده.
یک بخشی از این مشکل به خاطر عدم تمرکز و استرس است و بخش خیلی مهمش به مهارت و کیفیت بازیکنان ارتباط دارد. شما با تمرین تا یک سطحی می توانید مهارت بازیکن را ارتقا بدهید اما این به کیفیت و مهارت خود بازیکن ربط دارد که در موقعیت های مختلف ضربه اش را محکم بزند یا شل بزند، بالا بزند یا پایین بزند. شما ببینید در بازی با گل گهر موقعیت هایمان گل شد اما در خیلی از بازی ها گل نشد. راه دور نمی روم. همین بازی آخر با ذوب آهن خیلی از توپ های ما گل نشد و می توان تک تک به آنها اشاره کرد که چرا گل نشد و ما هم تأسف می خوریم. در بازی با گل گهر بازیکنان برای زدن ضربات نهایی تصمیمات خوبی گرفتند اما در بازی های دیگر خیلی از توپ هایمان گل نشد وگرنه هر بازی را با اختلاف سه گل می بردیم. جالب است که برخی می گفتند ما در تمرین با بازیکنان مان ضربه به چارچوب را کار نمی کنیم که حرف خنده داری بود. با این حال مشکلی نداریم و باز هم تمرین می کنیم تا شرایط بهتر شود.

*راستی در بحث مالکیت فراموش کردم بگویم که مقابل سپاهان درهمین بازی برگشت درصد مالکیت توپ تان پایین بود.
درآن بازی این مسأله طبیعی بود چون بازی به شدت حساسی بود و بازیکنان هم عقب آمدند تا از گل زده شان مراقبت کنند اما کسی نگفت عقب بیایید.

*شما 7بازی دیگر در پیش دارید. با توجه به حساسیت مسابقات و امتیازها باز هم روی فلسفه خودتان که مالکیت بالای توپ است، می مانید؟
بله، مطمئن باشید. البته هر 7 بازی سخت هستند اما می خواهم یک نکته ای را مطرح کنم که شما و دوستان دیگر در رسانه ها درباره اش صحبت نمی کنید.

*چه نکته ای؟
 درباره تیم ما هیچ کس از این صحبت نمی کند که با این شکل بازی کمترین گل خورده را داریم آن هم در عین مالکیت بالا. چون وقتی شما مالکیت دارید باز بازی  می کنید و گردش توپ بالا می رود اما از آن طرف باید برای دفاع تیمی انرژی بیشتری بگذارید. منظورم این نیست که تیم ما دفاع کند بلکه زمانی که توپ ندارید باید جمع و جور شوید و سازماندهی دفاعی داشته باشید که این از خط جلوی تیم شکل می گیرد یا ممکن است از نیمه شکل بگیرد. این کار سختی است چون وقتی شما باز بازی می کنید، ممکن است توپ از دست بدهید و آن وقت آیتم مهم انتقال از حمله به دفاع است که انرژی زیادی از تیم می گیرد اما هیچ کس درباره این کار تیم ما صحبت نمی کند.

*اتفاقاً خیلی وقت ها سیدجلال روی خط نیمه است و شما خیلی بالا بازی می کنید که این درصد ریسک و ضدحمله یا حمله سریع، گل خوردن تیم تان را بالا می برد.
البته ما مدام به مدافعان میانی مان می گوییم عقب نروند اما درست می گویید چون وقتی بالا بازی می کنید امکان موقعیت دادن به حریف زیاد است هر چند دفاع تیمی ما به گونه ای است که حتی وقتی توپ لو می رود و خیلی باز هستند از حمله به دفاع برمی گردند و در این کار خوب عمل کرده اند.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

تیم ملی موفق به صعود از گروه خود می شود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
تراکتور
تراکتور
ورزشگاه : آزادی - فینال
داور مسابقه : ؟؟؟
یکشنبه, 30 خرداد 1400 / ساعت : 19:50
ذوب آهن
ذوب آهن
1 - 2
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولادشهر
داور مسابقه : کوپال ناظمی
دوشنبه, 3 خرداد 1400 / ساعت : 19:30

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4مهدی عبدی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن