اکسید هد

کارنامه مدیران پرسپولیس در چهار قهرمانی گذشته

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 749 ] - سه شنبه, 18 خرداد 1400

کارنامه مدیران پرسپولیس در چهار قهرمانی گذشته

 به طور قطع پرسپولیس در نیمه دوم دهه 90 بخشی از بهترین دوران تاریخش را پشت سر گذاشته وعناوین متعدد قهرمانی کسب کرده است. سرخپوشان از زمان اوج گیری، شش مد... 3 out of 5 based on 2 ratings.
کارنامه مدیران پرسپولیس در چهار قهرمانی گذشته

 به طور قطع پرسپولیس در نیمه دوم دهه 90 بخشی از بهترین دوران تاریخش را پشت سر گذاشته وعناوین متعدد قهرمانی کسب کرده است. سرخپوشان از زمان اوج گیری، شش مد...

ارتش سرخ دات كام :

 به طور قطع پرسپولیس در نیمه دوم دهه 90 بخشی از بهترین دوران تاریخش را پشت سر گذاشته وعناوین متعدد قهرمانی کسب کرده است. سرخپوشان از زمان اوج گیری، شش مدیر یا سرپرست را به عنوان «نفر اول» در باشگاه دیده اند. در این بین شاید مرور عملکرد این شش نفر و بررسی نقاط ضعف و قوت آنها خالی از لطف نباشد. بهانه تنظیم این مطلب هم آوار شدن چند پرونده شکایت قدیمی و به تنگنا افتادن باشگاه به خاطر میراث مدیران قبلی است.

علی اکبر طاهری
نقاط قوت: در روزهایی که برانکو نتیجه نمی گرفت، طاهری به او اعتماد کرد و بعد از آغاز کامیابی ها هم بدون دردسر قرارداد مربی کروات را تمدید کرد. احیای سنت قراردادهای دو سال به بالا هم از دیگر کارهای خوب طاهری بود. او همچنین با راه اندازی سامانه های پیامکی پرسپولیس را به درآمدی قابل توجه رساند. طاهری که از اقتدار بسیار خوبی در باشگاه برخوردار شده بود، در نقل وانتقالات هم بهترین بازیکنان را سرخپوش کرد. او برای اولین بار اسناد مالی باشگاه را شفاف کرد و مخصوصا به خاطر پرداخت به موقع مطالبات، تسلط خوبی روی کادرفنی داشت.
نقاط ضعف: شاید بتوان طاهری را بهترین مدیر این سالیان پرسپولیس دانست، اما کار او ضعف هم داشت. خرید زیانبار بازیکنی مثل آنتونی گولچ که بدون یک دقیقه بازی 300 هزار یورو غرامت از باشگاه گرفت، یکی از بدترین اقدامات طاهری بود. جذب دو بازیکن ناکارآمد اوکراینی و نزدیک کردن برخی مشاوران و معاونان فاقد صلاحیت به تیم را هم نباید فراموش کنیم. اصطکاک بی دلیل با عادل فردوسی پور و فرار از پاسخگویی هم ضعف دیگر طاهری بود و البته بدتر از همه اینها، ماجرای بازگرداندن مهدی طارمی از ریزه اسپور و عقد قراردادی که به محرومیت پرسپولیس منجر شد.

حمیدرضا گرشاسبی
نقاط قوت: گرشاسبی که بعد از طاهری مدیر پرسپولیس شده بود، سعی کرد مسیر او را ادامه بدهد و تقریبا هم موفق بود. تیم با او برای نخستین بار به فینال آسیا رسید. گرشاسبی پشت پنجره های بسته بازیکن ارزشمندی مثل مهدی ترابی را جذب کرد و با برانکو هم طوری کنار آمد که مربی کروات راضی و خرسند به کارش ادامه داد. قرارداد ایوانکوویچ برای بار دوم در زمان گرشاسبی تمدید شد. به علاوه تعداد پرشماری از پرونده های شکایت علیه پرسپولیس در همین دوران بسته شد و مختصر پولی هم از ناحیه ترانسفر مهدی طارمی نصیب باشگاه شد.
نقاط ضعف: گرشاسبی در حفظ برخی بازیکنان کلیدی پرسپولیس مثل صادق محرمی، وحید امیری و فرشاد احمدزاده ناموفق بود و همچنین نتوانست روابط برانکو با محسن مسلمان را به خوبی مدیریت کند. در نتیجه پرسپولیس پیش از اولین فینال آسیایی اش تخلیه شد. به علاوه او به بهانه قرار گرفتن پشت پنجره های بسته نقل وانتقالاتی، عملا به بازیکنان «باج» داد که جدا نشوند. افزایش چشمگیر رقم قراردادها در این دوره اتفاق افتاد و در اقدامی عجیب 30 درصد از پاداش آسیایی نیز به بازیکنان بخشیده شد. تغییر واحد پول دستمزد برانکو از دلار به یورو هم یک هزینه دیگر برای باشگاه تراشید.
 
ایرج عرب
نقاط قوت: او در بدترین شرایط بعد از جدایی برانکو موفق به حفظ شاکله اصلی پرسپولیس شد. در دوران مدیریت عرب حتی یک ستاره مهم از جمع سرخپوشان نرفت و در عوض محمدحسین کنعانی زادگان هم به تیم اضافه شد. او در پی مذاکرات فشرده و حضوری با چندین گزینه خارجی، گابریل کالدرون را به عنوان سرمربی برگزید. گذر زمان نشان داد انتخاب عرب در این مورد درست بوده است. او همچنین موفق شد صفحه رسمی اینستاگرام پرسپولیس را که توسط یکی از پیشکسوتان غصب شده بود پس بگیرد و آن را تبدیل به یک منبع درآمد مهم برای باشگاه کند.
 نقاط ضعف: مدیریت عرب در پرسپولیس کم اشتباه بود، اما اینکه تقریبا هیچ وقت از محاسن عملکرد او سخن گفته نمی شود، صرفا به این دلیل است که جدایی برانکو ایوانکوویچ در دوران این مدیر اتفاق افتاد. او با مربی کروات بدحسابی کرد و بهانه لازم برای فسخ قرارداد را در اختیارش گذاشت. با اینکه پول برانکو فراهم بود، باز هم با وعده معروف روز «دوشنبه» او را سر دواند تا نهایتا برانکو برود و این نقطه منفی تا ابد در کارنامه عرب باقی بماند. همچنین گفته می شود رقم قرارداد بازیکنان در دوران عرب نیز با جهشی دوباره همراه بود.

 محمدحسن انصاری فرد
نقاط قوت: او یک قرارداد تجاری با کارگزار تبلیغاتی بست که هنوز منبع درآمد اصلی باشگاه به شمار می رود. به علاوه عقد قرارداد با یک بانک هم به عنوان اسپانسر دیگر تیم، به سرخپوشان کمک کرد. انصاری فرد همچنین قرارداد مهاجم ناموفق برزیلی یعنی جونیور براندائو را با تفاهم فسخ کرد تا مانع از شکایت های بعدی شود. به علاوه او توانست وسط لیگ نوزدهم رضایت نامه یحیی گل محمدی را از تیم موفق پدیده مشهد بگیرد و این مربی را به تهران بیاورد. به این ترتیب جای خالی گابریل کالدرون با کسی پر شد که نتایجش در تیم موفقیت آمیز بوده است.
نقاط ضعف: مثنوی هفتاد من کاغذ می خواهد. همین دو حکم سنگین اخیر بابت مطالبات کالدرون و خواکین از شاهکارهای او بود. مربی آرژانتینی بی دلیل و بدون تفاهم رانده شد و جذب یحیی هم با آن شرایط، به اعتبار پرسپولیس لطمه زد؛ هرچند بعد از یک سال ونیم هنوز پول رضایت نامه او پرداخت نشده و جزو دردسرهای بعدی پرسپولیس است. به اینها مواردی از این قبیل را هم باید اضافه کرد: ابهامات پرشمار قرارداد با کارگزار، جذب استوکس و اوساگونا، تمدید قرارداد سه ساله و دلاری با دروازه بان ذخیره تیم و خیلی از موارد دیگر.

 مهدی رسول پناه
نقاط قوت: حضور او در پرسپولیس بدون کوچک ترین رزومه مدیریتی و ورزشی از اساس زیرسوال است، اما رسول پناه موفقیت هایی هم داشت. بزرگ ترین کار او، تامین مبلغ طلب برانکو در زمان مقرر و بستن این پرونده نفسگیر بود. به علاوه رسول پناه خریدهای مهمی داشت که تیم را بار دیگر به فینال آسیا رساندند. او با هوشیاری امثال لک، آقایی، سرلک، پهلوان و آل کثیر را پیش از بسته شدن پنجره خرید تا آنها بتوانند در آسیا به میدان بروند، در حالی که این اتفاق در استقلال رخ نداد و این تیم نتوانست از خریدهای جدیدش در لیگ قهرمانان سود ببرد.
نقاط ضعف: بازیکنانی مثل شجاع خلیل زاده، مهدی ترابی و علی علیپور در زمان مدیریت او از تیم جدا شدند. همین مساله نقطه آغاز تنش ها بین یحیی گل محمدی با رسول پناه بود. اگرچه به یحیی هم اشکالاتی وارد است، اما نوع برخورد ناشیانه رسول پناه باعث اوج گیری این اختلافات شد. او به شکلی عجیب، وسط خیابان علیه سرمربی و برخی بازیکنان تیمش نطق می کرد و همین مساله باعث شد چندین ویدئو به طور سریالی از اظهارات او بیرون بیاید. در نهایت هم افشای همین ویدئوها کار رسول پناه را تمام کرد، مخصوصا که ادبیات او هم اصلا جالب نبود.

 جعفر سمیعی
نقاط قوت: او تازه چند ماه است کارش را شروع کرده و هنوز برای قضاوت زود است. با این حال در طول این مدت، سمیعی رفتار آرامی داشته و سعی کرده به حواشی دامن نزند. این آرامش به ویژه بعد از دوران پرهیاهوی مدیریت رسول پناه، برای پرسپولیس از نان شب هم واجب تر بود و به کار این تیم می آید. سمیعی همچنین از بدو ورود ابراهیم شکوری که سابقه بازی در پرسپولیس را دارد به عنوان مدیر ورزشی برگزید. گزارش ها حاکی از آن است که تا به حال حدود 60 درصد رقم قرارداد بازیکنان پرداخت شده که برای این مقطع از فصل بد نیست.
 نقاط ضعف: مخصوصا در این مورد باید بیشتر بردبار باشیم. سمیعی هنوز با هیچ چالش مهمی مواجه نشده تا عیار مدیریتی اش را نشان بدهد، اما خیلی زود می توان او را قضاوت کرد. نوع برخورد با پرونده طلب کالدرون و دستیارانش و نیز عملکرد این مدیر در فصل نقل وانتقالات بسیار تعیین کننده است. تا اینجا اما بزرگ ترین نمره منفی کارنامه او، مربوط می شود به فسخ قرارداد یک طرفه بوژیدار رادوشوویچ. گلر کروات سرخ ها به دلیل عدم دریافت به موقع مطالباتش فسخ  قرارداد کرده و شاید باشگاه ناچار شود کل دستمزد قرارداد سه ساله او را بپردازد؛ آنچه فاجعه خواهد بود.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

پرسپولیس قهرمان سوپرجام می شود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
تراکتور
تراکتور
ورزشگاه : آزادی - فینال
داور مسابقه : علی صفایی
یکشنبه, 30 خرداد 1400 / ساعت : 19:50
ذوب آهن
ذوب آهن
1 - 2
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولادشهر
داور مسابقه : کوپال ناظمی
دوشنبه, 3 خرداد 1400 / ساعت : 19:30

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4مهدی عبدی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن