ویکتوری بت
بازخوانی شکست 6گله کره از ایران؛ تاریخ ورق خورد

بازخوانی شکست 6گله کره از ایران؛ تاریخ ورق خورد

همه چیز در آن بعدازظهر عجیب در دوبی ورق خورد. در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا. پس از دو دهه سکوت. پس از دو دهه تن دادن به انزوا و حاشیه نشینی. در بعد... 5 out of 5 based on 1 ratings.

بازخوانی شکست 6گله کره از ایران؛ تاریخ ورق خورد

نويسنده : کانون هواداران پرسپولیس 2 اظهار نظر بازدید [ 3929 ] چهارشنبه, 8 شهریور 1396
:: خبر ویژه
بازخوانی شکست 6گله کره از ایران؛ تاریخ ورق خورد

همه چیز در آن بعدازظهر عجیب در دوبی ورق خورد. در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا. پس از دو دهه سکوت. پس از دو دهه تن دادن به انزوا و حاشیه نشینی. در بعد...

ارتش سرخ دات كام :

 همه چیز در آن بعدازظهر عجیب در دوبی ورق خورد. در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا. پس از دو دهه سکوت. پس از دو دهه تن دادن به انزوا و حاشیه نشینی. در بعد ازظهری که فوتبال ایران به صف اول آسیا برگشت. در بیست و شش آذر ۱۳۷۵٫ در ورزشگاه ال مکتوم.

فوتبال آن دوران آسیا را با کره جنوبی و عربستان تعریف می کردند. کره جنوبی آقای آسیا بود و طی سه دوره متوالی در جام های جهانی ۱۹۸۶، ۱۹۹۰ و ۱۹۹۴ حضور یافته و نمایش فوق العاده ای هم داده بود. آنها در جام جهانی ۱۹۹۴ برابر اسپانیا به تساوی ۲-۲ دست یافته و مقابل آلمان ۳-۲ مغلوب شده بودند. آنها 4 گل به ماتادورها و ژرمن ها زده بودند. عربستان در همان جام جهانی بلژیک و مراکش را شکست داده و همراه هلند راهی مرحله دوم شده بود که درخشش خارق العاده ای بشمار می رفت… همان دورانی که فوتبال ایران به زحمت جان می کند از خواب دو دهه ای بیدار شود. زمانی که فوتبال ایران حسرت می خورد. حسرت می خورد و انتظار می کشید. آیا انتظار به سر آمده بود؟

تیم ملی که راهی جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ شد، خیلی ها با تردید به سرانجام کار می نگریستند. هم گروه شدن با عربستان و عراق، دو کشوری که شعله های دشمنی با آنها طی جنگ هشت ساله فروزان شده بود، قرعه نیشداری به شمار می رفت. محمد مایلی کهن روی نیمکت تیم ملی نشسته بود و بازیکنان بااستعدادش هنوز فرصت به رخ کشیدن توانایی هایشان را بدست نیاورده بودند. مایلی کهن به جوانانش دل بست، به محمد خاکپور ۲۸ ساله، به علی دایی ۲۷ ساله. به افشین پیروانی ۲۷ ساله و حمید استیلی ۲۶ ساله. به خداداد عزیزی و علیرضا منصوریان هر دو ۲۵ ساله. به کریم باقری ۲۳ ساله و داریوش یزدانی و مهدی مهدوی کیا هر دو ۱۹ ساله.

سفر ناروشن با شکست آغاز شد. عراق ۱-۲ ایران را در مرحله گروهی به زانو درآورد تا دست اندازهای مسیر پیش رو عمیق تر شوند، همان دیداری که تک گل علی دایی در دقیقه ۹۰ از روی نقطه پنالتی چیزی را تغییر نداد. پیروزی ۱-۳ برابر تایلند نبرد نهایی در مرحله گروهی را به نبرد با عربستان کشاند. جایی که توانایی های تیم خودی نشان دادند. روزی که عربستان ۰-۳ برابر سه گل کریم باقری، علی دایی و خداداد عزیزی زانو زد تا قدرت خط حمله عیان شود. حریف بعدی در مرحله یک چهارم نهایی، کره جنوبی بود. کره ای که نزول کرده بود. کره ای که در گروه چهار تیمی به عنوان تیم سوم پس از امارات و کویت راهی مرحله پلی آف شده بود. کره ای که می خواست با عبور از سد ایران قدرتش را به رخ کشد.

وقتی بازیکنان تیم ملی ایران در آن بعد از ظهر تب زده پاییزی برابر کره راهی میدان شدند تصور نمی کردیم چه خواهند کرد: نیما نکیسا درون دروازه ایستاد و احمدرضا عابدزاده روی نیمکت، نعیم سعداوی، افشین پیروانی، محمد خاکپور و فرشاد فلاحت زاده، علیرضا منصوریان، مهرداد میناوند، کریم باقری، حمید استیلی، خداداد عزیزی و علی دایی. ولی نسل طلایی دهه هفتاد فوتبال ایران در همان بعد ازظهر به پرواز درمی آمد.

نمایش تیم در این نبرد هم به سان دیدار با عراق نومیدکننده آغاز شد و دروازه نکیسا در نیمه اول دوبار فرو ریخت. با این وصف باقری فاصله را در همان نیمه به یک گل کاهش داد. نیمه دوم بدون تغییری در ترکیب تیم آغاز شد. عزیزی خیلی زود ضربه تساوی بخش را نواخت، در دقیقه ۵۲، زمانی که به نظر می رسید بازی پایاپای جلو می رود، آتشبازی بزرگ در دقیقه ۶۶ آغاز شد. طی بیست و دو دقیقه بعد فوتبال ایران ورق خورد و عقربه روی دقیقه ۸۸ که رسید علی دایی چهار بار سنگر کره ای ها را فتح کرده بود. آن چه بر صفحه تلویزیون می دیدیم شبیه کلیپ های تدوین بود. گل های پشت سرهم، ضربه های تمام کننده بهم پیوسته. پارک جون وان مربی کره ای اشک می ریخت. بازی ساعت یک ربع به پنج بعد ازظهر در دوبی آغاز شده و عقربه هنوز به هفت نرسیده دروازه کره جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی شش بار فرو ریخته. شش بار. چهار گل علی دایی پیروزی شش گله ای را برای فوتبال ایران برابر حریف بزرگ به ارمغان آورد. صدها مشتاق به سرای خانه پدر علی دایی در اردبیل شتافتند و فصل جدیدی در فوتبال ایران گشوده شد.

ایران در نیمه نهایی بار دیگر برابر عربستان قرار گرفت. طی ۱۲۰ دقیقه به تساوی بدون گل قناعت کرد و به ضربه های پنالتی تن داد. عابدزاده به عنوان متخصص مهار ضربه های پنالتی جای نیما نکیسا را گرفت، ولی علی دایی نخستین ضربه را از دست داد، همین طور داریوش یزدانی و محمد خاکپور.  ایران در ضربات پنالتی شکست خورد و عربستان جام را بالا برد. ایران با پیروزی برابر کویت به رتبه سوم دست یافت، ولی تابوی قدرت طلبی عربستان و کره جنوبی شکسته شده بود. در آن فاصله به صف اول فوتبال آسیا بازگشته بودیم. در آن فاصله برای حضور در جام جهانی ۱۹۹۸ دورخیز کرده ایم. در همین فاصله. در کمتر از دو ساعت باور کرده بودیم می توان کره جنوبی را خرد کرد.

بیست و پنجم آذر ۱۳۷۵ را فراموش نمی کردیم. ماه آذر برای فوتبال ایران عزیز می شد. جشن بزرگ تر و فاخرتر در آذر سال بعد با درخشش همان نسل در راه بود. سیصد و چهل و هشت روز پس از پیروزی شش گله برابر کرده. تیم ملی ایران در هشتم آذر ۱۳۷۶ با تساوی در آوردگاه استرالیا برای نخستین بار پس از دو دهه سکوت راهی جام جهانی می شد. روزی که پسرهای شاداب نسل طلایی در کمتر از یک سال فوتبال ایران را به پرواز درآوردند.


مرتبط با موضوع
:: تبلیغات
ویکتوری بت 728
نظرات کاربران :
چيدمان به ترتيب :
 • غلامحسین نخستغلامحسین نخست :
  چهارشنبه, 8 شهریور 1396 - 02:47 بعد از ظهر

  چه شش گلی ؟؟؟ مگه نشنیدی ؟؟ استقلالیا فیلم این بازی هم دزدیدن که آثار این هم دیگه وجود نداشته باشه .کلاً با بازیهای ششتائی مشکل دارند . نفر فرستادن فیلم العین هم یجوری نابود کنند .

 • رضا مهدویرضا مهدوی :
  چهارشنبه, 8 شهریور 1396 - 09:59 بعد از ظهر

  واقعا از فوتبال لذت میبردم اون دوران. پس از تراژدی مقدماتی جام جهانی 94 که تیم ما در دوحه حذف شد با اون گلهای مفت و عجیبی که خوردیم و در پی اون ناکامی در بازیهای آسیایی 94 هیروشیما فوتبال ما تقریبا "مرده" بود. یکسال و نیم تیم ملی مربی نداشت تا سال 1375 که مایلی کهن انتخاب شد. هیچکس فکر نمیکرد که ما دوسال بعد از جام جهانی 94 بتونیم عربستان و کره شگفتی سازهای جام جهانی 1994 که با دیدن بازیهاشون و درخشش در مقابل تیمهای جهانی حسرت میخوردیم را با اون نتایج فوق العاده ببریم. واقعا همه چیز ناگهانی بود یکدفعه در عرض چند روز چنان موج مثبتی در تیم ملی و بعد در فوتبال ایران راه افتاد که بازیکنان ما یک شبه ستاره شدند و حتی دنیا به ما نگاه کرد.
  من یادمه اون سال قبل از جام ملتها، پرسپولیس با استانکو یک حماسه بزرگ و یک شب به یاد ماندنی خلق کرد و در یک بازی سخت با تیم قدرتمند آلیمای قزاقستان در حالیکه با باخت 3-0 در بازی رفت داشتیم حذف میشدیم در بازی برگشت کولاک کرد و اون تیم را 5-0 در آزادی شکست داد. من فکر می کنم نقطه عطف فوتبال ما اینجا بود. نقطه عطف پرسپولیس بود و در ادامه مایلی کهن رفاقت و همدلی را در تیم ملی که اسکلت اصلی اش بازیکنان پرسپولیس بودند برقرار کرد و آن حماسه ها شکل گرفت. و بعد حماسه دالیان و ملبورن. اون فضا برای من یک نوستالژی همیشگی هست. هیچ وقت از خاطرم فراموش نمیشه.
  این چیزها را میگم برای اینکه بدونید امواج مثبت روانی چقدر میتونن در فوتبال ما اثرگذار باشن. بردن با بازی تدافعی و بدون هیجان چه جو مثبتی میتونه به فوتبال ایران اضافه کنه. دارم راجع به کل فوتبال ایران صحبت میکنم نه صرفا نتایج تیم ملی. البته قبول دارم که اثر این هیجانات مثبت شاید امروزه به اندازه دیروز پررنگ نباشه و تکنیک و تاکتیک و در یک کلام "فن" جایگاه پررنگ تری در فوتبال "احساسی" ما پیدا کرده، ولی تصور کنید که ما یک تیم تهاجمی پر هیجان باشیم. با نتایج غیر قابل پیش بینی و گلهای زیاد. شاید چند گل هم بخوریم و شاید یکی دو باخت هم داشته باشیم ولی گلهای زیاد و هیجان آیا با سلیقه ایرانی سازگارتر نیست؟ آیا لذت بیشتری از فوتبال نمیبرید؟ آیا صعود به جام جهانی با این شرایط زیباتر نیست؟
  میتونید منفی بدید ولی باید بگم: کیروش و کیروشی پورها این سلایق و هیجانات را در ما کور کردن و در عوض "کلین شیت" و "نتیجه" را جایگزین اون کردن. ویژگیهایی که زیبایی لازم را ندارند و با یک باخت همه چیز خراب میشه و امیدها ناامید. اینطور نیست؟

نظرسنجی

موافق تمدید قرارداد محسن مسلمان برای فصل آینده هستید؟
 • 1 - بله
 • 2 - خیر
ثبت رای مشاهده نتایح

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
استقلال
استقلال
ورزشگاه : آزادی (سوپرجام ایران)
داور مسابقه : ؟؟؟
جمعه, 29 تیر 1397 / ساعت : 19:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 1
الجزیره
الجزیره
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : ما نینگ (چین)
دوشنبه, 24 اردیبهشت 1397 / ساعت : 19:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور19
2فرشاد احمدزاده6
3کمال کامیابی نیا5
4مهدی طارمی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2018 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط آی وب