behbet
يك دهه ظلم به علي دايي

يك دهه ظلم به علي دايي

کریستیانو رونالدو با سه گلی که به جزایر فارو زد، در مسابقات ملی 78گله شد و با توجه به روندی که او در پیش گرفته، خیلی ها این بحث را شروع کرده اند که شاید ستاره... 5 out of 5 based on 15 ratings.

يك دهه ظلم به علي دايي

نويسنده : رسول بهروش 4 اظهار نظر بازدید [ 3120 ] پنجشنبه, 16 شهریور 1396
:: مقالات
يك دهه ظلم به علي دايي

کریستیانو رونالدو با سه گلی که به جزایر فارو زد، در مسابقات ملی 78گله شد و با توجه به روندی که او در پیش گرفته، خیلی ها این بحث را شروع کرده اند که شاید ستاره...

ارتش سرخ دات كام :

کریستیانو رونالدو با سه گلی که به جزایر فارو زد، در مسابقات ملی 78گله شد و با توجه به روندی که او در پیش گرفته، خیلی ها این بحث را شروع کرده اند که شاید ستاره پرتغالی موفق به شکستن رکورد علی دایی بشود. کاپیتان پیشین تیم ملی کشورمان در حال حاضر با 109گل زده، بهترین گلزن تاریخ مسابقات ملی جهان به شمار می آید؛ رکوردی که شاید روی کاغذ جاودانه و دست نیافتنی به نظر برسد، اما گاهی اسم نامزدهایی برای پشت سر گذاشتن آن در رسانه های جهان مطرح می شود. پیش از این نیمار برزیلی به خاطر استارت فوق العاده اش و نیز سن و سال اندکش جدی ترین گزینه برای تصاحب رکورد دایی به شمار می آمد، اما حالا رونالدوی پرتغالی هم خودش را وارد این رقابت کرده است. او که امروز 32ساله است، در حال حاضر 31گل با علی دایی فاصله دارد. با اين همه اما سوژه این مطلب چیز دیگری است. درست از روزی که علی دایی از رکورد فرانس پوشکاش کبیر عبور کرد، خیلی ها در ایران به جای خوشحالی از این اتفاق موجی از تخریب ها را آغاز کردند و با تمسخر دایی، به وی لقب ضعیف کش دادند. از همان روزها همیشه این بحث مطرح بوده که دایی فقط زور گلزنی به تیم های ضعیف و سطح پایین را دارد و فقط با گشودن دروازه امثال مالدیو و گوام توانسته رکوردی برای خودش دست و پا کند. این جماعت خوش انصاف، ابدا کاری به گل های تعیین کننده دایی به عربستان و ژاپن و عراق و کره نداشتند و فقط اسم رقبای ضعیف و درجه چندم آسیایی را تکرار می کردند تا نشان بدهند دایی کار بزرگی نکرده است. البته هرگز مشخص نشد اگر گلزنی به این قبیل تیم ها کار ساده ای است، چرا دیگر مهاجمان سرشناس آسیایی در قالب تیم های بزرگ قاره موفق به انجامش نشدند و این رکورد به نام علی دایی ثبت شد، اما دست کم حالا که کریس رونالدو خودش را بالا کشیده و به دایی نزدیک کرده، می توان به بهانه بررسی عملکرد او به سوءقضاوت تاریخی علیه علی دایی هم اشاره کرد.

دايي، پنج درصد آبرومندتراز رونالدو
کریس رونالدو پنجشنبه شب سه گل به جزایر فارو زد و خودش را 78گله کرد. این البته اولین بار نیست که او مقابل تیم های سطح پایین اروپایی می درخشد و آمار گلزنی اش را تقویت می کند؛ چه اینکه رونالدو 28گل از 78گلش را در مسابقاتی از همین دست به ثمر رسانده است. مهاجم پرتغالی رکورد کنونی اش را به کمک گلزنی به تیم های لتونی(پنج گل)، استونی، آندورا، جزایر فارو(هرکدام چهار گل)، لوکزامبورگ(سه گل) و آذربایجان، ارمنستان، قبرس، قراقستان(هر کدام دو گل) فراهم کرده و این یعنی حدود 36درصد گل های رونالدو مقابل تیم هایی زده شده که به نوعی گوام و مالدیو اروپایی ها به شمار می آیند. هرچند امروز کسی کوچکترین حرفی در این مورد نمی زند و منتقدان دایی به تحسین گران اراده و قدرت رونالدو تبدیل شده اند! در مورد علی دایی هم بد نیست بدانید او جمعا 34گل از 109گلش را وارد دروازه قربانیان بسیار ضعیف کرده است. گل های کم اهمیت دایی در مسابقه با تیم هایی مثل مالدیو(هشت گل)، سریلانکا، نپال(هر کدام پنج گل)، تایوان، لائوس، گوام(هر کدام چهار گل)، تاجیکستان(سه گل) و قرقيزستان(یک گل) به ثمر رسیده که جمعا 31درصد از کل گل های ملی او را تشکیل می دهد. یعنی در این زمینه رکورد دایی پنج درصد هم آبرومندانه تر از رونالدو است، اما افسوس که هموطنان کریس او را روی سرشان حلوا حلوا می کنند، اما خیلی از ما در تمام طول دو دهه گذشته برای دایی جوک ساختیم و عملکردش را تحقیر کردیم. شايد عده اي بگويند مثلا ارمنستان و آذربايجان قابل مقايسه با گوام و مالديو نيستند، اما يادمان باشد ما بايد تفاوت مقياس آسيا و اروپا را در نظر داشته باشيم و قدرت پرتغال و ايران را هم يكي نگيريم. به علاوه بايد اين نكته را هم در نظر گرفت كه آذربايجان و ارمنستان در آخرين رنكينگ فيفا روي پله هاي 72 و 79 قرار گرفته اند، در حالي كه مثلا ضعيف ترين تيم هاي آسيايي مثل فلسطين و هند هم روي پله هاي 93 و 97 قرار دارند و واقعا تفاوت فاحشي بين آنها نيست. در مورد دایی به جای تحسین تداوم و حضور موفق و طولانی مدتش در تیم ملی، گفته شد که او «خوره» بازی است و فقط می خواهد بیشتر گل بزند؛ این در حالی است که دایی کلا 149بازی ملی برای ما انجام داد، اما کریستیانو رونالدو که تازه چند سال دیگر هم جا برای کار دارد، فعلا 144بازی ملی را پشت سر گذاشته! راستی ملتی که خودش برای داشته هایش ارزش قائل نیست، چه گله ای می تواند از جور بیگانه داشته باشد؟ گو اینکه بیگانگان در چنین مواردی همیشه از ما نسبت به خودمان مهربان تر بوده اند؛ نمونه اش هم همین علی دایی که همیشه روی چشم فیفا جا داشته و حرمتش را حفظ کرده اند.


مرتبط با موضوع
:: تبلیغات
betbet_n
نظرات کاربران :
چيدمان به ترتيب :
 • امیر ایرانیامیر ایرانی :
  شنبه, 18 شهریور 1396 - 10:43 قبل از ظهر

  جناب بهروش..این یکی از خصلتهای اکثر ما ایرانیانه که مرغ همسایه همیشه براشون غازه !!! و این تازگی نداره..معمولا ما غریبه پرست و خودی کش هستیم..خیلی از بازیکنان فعلی را هم بعدها در موردشان چنین قضاوت خواهیم کرد ( حال یا با مقایسه با خارجیان و یا بازیکنان آنزمان )..همیشه بودند و هستند کسانیکه به هر بهانه ای بخوان بازیکن و یا مربی را که خوب کار میکنه را بکوبند...همان کسانیکه مدعی بودند دایی به تیمهای ضعیف گلزنی میکنه را اگر بخودشون توپ میدادن« نمیدونستن با دست بازی کنن ویا با پا !! همچون امروز که خیلیها منتقد امثال ربیع خواه هستند که بخدا اگر وارد زمین بشن «شاید نیم ساعت طول بکشه که بفهمند آنجا زمین فوتباله و نه پارک !! منتها ما همیشه بیرون گود هم بهترین مبارز بودیم وهم بهترین مربی !! نگاهی به دور و بر خودتون هم بندازین متوجه چنین نویسندگانی میشین که برای پیدا کردن وداشتن مخاطب یکی به نعل میزنه و یکی به میخ..یکروز از بازیکن تعریف میکنه ویکروز با پتک میکوبه !!! این حصلت وحصیصه بارز را که در وجودمون ریشه کرده را باید اول از خودمون ریشه کن کنیم و سپس سراغ باقی بریم...

 • حسین درچه ای dorcheiحسین درچه ای dorchei :
  شنبه, 18 شهریور 1396 - 07:32 بعد از ظهر

  یکم فکر کنید !
  دایی رو میذارید کنار کریستیانو رونالدو !!!!!!!!!!!!!!!!

  کجا رونالدو پاسور دقیقی مانند مهدوى کیا و کاویانپور و علی کریمی و میناوند در کنار خود دارد !!!

  علی دایی قد بلندی داره مهدوی کیا. توپ رو مینداخت دقیق روی پیشونی دایی !!

  اونم گلش میکرد این به نظر من هنری نیست

  گلهای حساس مارا عزیزی و باقری و استیلی و مهدوی کیا زده اند دایی کجا گمل حساس زده !!!!

  گرچه برخی پاس گل های دایی بی نظیره واقعأ مثلأ پاس گل به خداداد در مقابل استرالیا

 • امیر ایرانیامیر ایرانی :
  یکشنبه, 19 شهریور 1396 - 12:27 بعد از ظهر

  حسیت آقا...شاید منم از بعضی رفتارهای دایی خوشم نیاد ( نظر شخصی ) ولی قرار نیست پا روی حق بزاریمو بخاطر دلخوری که از کسی داریم بناحق قضاوت کنیم..انسانیت و شرف زمانی خودشو نشون میده که در عین دشمنی و کینه و ناراحتی از کسی و یا کسانی«درست قضاوت کنیمو حکم صادر کنیم وگرنه برای طرفی که مورد علاقمونه ویا کینه از او نداریم که قضاوت کردن خیلی سخت نیست...ضمن اینکه شما فرمودین کجا رونالدو پاسورهایی مثل مهدوی کیا و.. داره؟؟ این دیگه هم خیلی خنده داره وهم خیلی مضحک..یعنی در تیمهایی چون رئال و تیم ملی پرتغال پاسور خوب و حرفه ای وجود نداره؟؟ وجدانآ حتی برای دشمنمون هم با شرف و وجدان قاضی باشیم..

 • حسین درچه ای dorcheiحسین درچه ای dorchei :
  یکشنبه, 19 شهریور 1396 - 07:29 بعد از ظهر

  آخه چطور علی دایی رو با رونالدو مقایسه میکنید !!!!!!!

  فوق افتخار علی دایی نشستن روی نیمکت بایرمونیخ در فینال لیگ قهرمانان اروپاست!
  رونالدو حداقل 6 ساله مهاجم ثابت رئال است !
  چندبار قهرمان اروپا شده !! و ...
  ضمنأ مهدوی کیا بهترین پاسور بوندسلیگا بود و دقت سانترهاش با بکام مقایسه میشد

نظرسنجی

پرسپولیس در مقابل نفت مسجدسلیمان به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟
 • 1 - برد
 • 2 - مساوی
 • 3 - باخت
ثبت رای مشاهده نتایح

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
نفت م سلیمان
نفت م سلیمان
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : پیام حیدری
جمعه, 26 مرداد 1397 / ساعت : 20:30
استقلال خ
استقلال خ
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : غدیر اهواز
داور مسابقه : وحید کاظمی
پنجشنبه, 18 مرداد 1397 / ساعت : 20:30

گلزنان برتر پرسپولیس

سیامک نعمتی
# نام بازیکن تعداد گل
1سیامک نعمتی2
2گادوین منشا1
3علی علیپور1

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2018 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط آی وب