پیش بینی بت 940
شش دلیل برای اهمیت ال کلاسیکوی ایران

شش دلیل برای اهمیت ال کلاسیکوی ایران

 دیدار دو تیم پرسپولیس و سپاهان در چندین سال اخیر بی تردید یکی از حساس ترین بازی های فوتبال ایران بوده است و در مواقعی حتی حساس تر از دربی تهران دنبال شد... 5 out of 5 based on 7 ratings.

شش دلیل برای اهمیت ال کلاسیکوی ایران

نويسنده : کانون هواداران پرسپولیس 1 اظهار نظر بازدید [ 6646 ] چهارشنبه, 31 شهریور 1395
:: خبر
شش دلیل برای اهمیت ال کلاسیکوی ایران

 دیدار دو تیم پرسپولیس و سپاهان در چندین سال اخیر بی تردید یکی از حساس ترین بازی های فوتبال ایران بوده است و در مواقعی حتی حساس تر از دربی تهران دنبال شد...

ارتش سرخ دات كام :

 دیدار دو تیم پرسپولیس و سپاهان در چندین سال اخیر بی تردید یکی از حساس ترین بازی های فوتبال ایران بوده است و در مواقعی حتی حساس تر از دربی تهران دنبال شده است.

دو تیم پرسپولیس و سپاهان پس از منحل شدن تیم شاهین و پس از مدتی با بازیکنان جدا شده از این تیم شکل یافتند. این مسابقه در ابتدا با این حساسیت دنبال نمی شد و با آغاز مسابقات لیگ برتر بود که این دیدار رنگ تازه ای به خود گرفت؛ به عنوان مثال پرسپولیس پیش از آغاز مسابقات لیگ برتر و از سال 52 به بعد سال ها رکورد شکست ناپذیری برابر سپاهان راحفظ کرد و یک شکست سنگین 6 بر صفر هم در تاریخ دیدارهای این دو تیم به سود پرسپولیس دیده می شود. اما سال هاست که فوتبال ایران از حالت دو قطبی بودن خارج شده و دیگر مثل گذشته استقلال و پرسپولیس قدرت های اصلی فوتبال ایران را تشکیل نمی دهند. نگاهی به تاریخ 15  دوره گذشته لیگ برتر نشان می دهد که پای سپاهان در رقابت برای قهرمانی لیگ برتر و یا جام حذفی همیشه در میان بوده است و توانسته عنوان پرافتخارترین تیم ایران را از آن خود کند.

طلایی پوشان اصفهان با شروع لیگ برتر اولین قهرمانی خود را در بالاترین سطح مسابقات کشوری برای اولین بار بدست آوردند و تا کنون هم با کسب 5 عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم مسابقات لیگ برتر محسوب می شود.

اما در چندین سال اخیر اتفاقاتی در بازی این دو تیم رخ داده که گاهی حتی فراتر و حساس تر از دربی دو تیم تهرانی به آن نگریسته شده است. به گونه ای که در برخی از فصول گذشته این قرمز و زودپوشان بوده اند که تکلیف قهرمانی را روشن کرده اند.

در ادامه به برخی از دیدارهای حساس دو تیم اشاره می کنیم تا بیشتر در جریان چند و چون این حساسیت و اینکه چرابه این مسابقه لقب "ال کلاسیکوی ایران" را داده اند برسیم.

1-  نیمه نهایی جام حذفی 86؛ بهترین پیروزی تاریخ سپاهان مقابل سرخ ها
این دیدار که در مرحله نیمه نهایی جام حذفی میان دو تیم و در ورزشگاه آزادی برگزار می شد به شکلی دراماتیک به سود سپاهان خاتمه یافت. بازی تا دقیقه 85 با گل فرزاد آشوبی به سود پرسپولیس دنبال می شد ، اما اعلام یک پنالتی توسط محسن قهرمانی که حرف و حدیث های زیادی هم به همراه داشت همه چیز را به سود سپاهان عوض کرد و در وقت اضافه این طلایی پوشان اصفهان بودند که با هتریک محمود کریمی حریف خود را به زانو درآوردند. دیداری که می توان آن را شروع آغاز آتش میان دو تیم هم خانواده دانست.

2-  سرباز احمدی و چشمی که دیگر نمی بیند؛
در لیگ هفتم پرسپولیس میزبان تیم سپاهان شد اما این دیدار با اتفاق تلخی همراه شد که بازی را تحت تاثیر قرار داد. پرتاب نارنجک به سمت یکی از سربازان حاضر در استادیوم همه چیز آن بازی را تلخ و تاریک کرد. در آن دیدار هم دو تیم برای قهرمانی رقابتی نزدیک با هم داشتند که سپاهان برنده آن بود.

3-  پرسپولیس و خاطره ای که پس از 9 سال هنوز تکرار نشده است؛
نبرد برای قهرمانی لیگ هفتم به هفته آخر در ورزشگاه آزادی کشیده شده بود. فیفا 6 امتیاز از پرسپولیس کم کرده بود و این تیم برای قهرمانی چاره ای جز پیروزی نداشت اما سپاهان با یک مساوی هم قهرمان می شد. اما اتفاقات آخر بازی همه چیز را این بار به سود پرسپولیس رقم زد. سعید مظفری 7 دقیقه وقت اضافه گرفت و در دقایق پایانی ضربه سر سپهر حیدری قهرمانی را در ثانیه های آخر از چنگ سپاهان ربود.

4-  داستان بطری هایی که هنوز مبهم است؛
این بازی با برتری تیم سپاهان در ورزشگاه فولادشهر به پایان رسید، اما نکته عجیب این دیدار آب معدنی هایی بودند که بازیکنان پرسپولیس اعتقاد داشتند باعث بی تعادلی و بی حالی آن ها در طول بازی شده است. در طول این دیدار بارها بازیکنان پرسپولیس در طول بازی با حالت سرگیجه به زمین می خوردند و برخی از آن ها با سرم به حالت طبیعی بازگشتند. اما در نهایت کسی نفهمید که ماجرا از چه قرار بود.

5-  فینال جام حذفی سال 92 و خداحافظی تلخ مهدوی کیا؛
این دیدار با نتیجه تساوی 2 بر 2 در وقت قانونی به پایان رسید و کار به ضربات پنالتی کشیده شد. پرسپولیس در  لیگ نتایج خوبی را کسب نکرده بود و برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نیاز به قهرمانی در این جام داشت، اما ضربات پنالتی آنطور که پرسپولیس می خواست پیش نرفت و این هوادارن اندک سپاهانی بودند که در ورزشگاه آزادی و در روز خداحافظی مهدی مهدوی کیا از فوتبال، او را در غیاب هواداران ناراحت پرسپولیس بدرقه کردند تا یکی دیگر از روزهای تلخ و شیرین این دیدار در تاریخ ثبت شود.

6-  دومین خاطره بد پرسپولیس از قهرمانی؛ داوری که غش کرد!
این دیدار در هفته های ابتدایی لیگ سیزدهم برگزار می شد و با باخت پرسپولیس مقابل سپاهان همراه شد. این بازی تحت تاثیر تصمیم محسن قهرمانی و مواضع علی دایی پس از پایان بازی قرار گرفت و تا مدت ها جامعه فوتبال ایران را درگیر معضلی به نام "فساد در فوتبال" کرد. محسن قهرمانی پس از این بازی برای مدتی از قضاوت محروم شد و پس از پایان مدت محرومیت هم خیلی زود از فوتبال کنار رفت ولی این بازی و اتفاقات آن هیچ گاه از تاریخ فوتبال ایران و به خصوص دو تیم سپاهان و پرسپولیس پاک نخواهد شد.

تمام این اتفاقات عجیب و غریب در چند ساله اخیر در این دیدار روی داده و آن را به یکی از حساس ترین دیدارهای لیگ برتر ایران،  که چشم ها را به سوی خود جلب می کند تبدیل کرده است و نام "ال کلاسیکوی ایران" چندان بیراه بر این بازی نهاده نشده است. حوادث شیرین و تلخ همیشه جزیی از فوتبال بوده و همین موضوع هم یکی از دلایل تبدیل شدن فوتبال به ورزش اول دنیا بوده است ؛ دیدار پرسپولیس سپاهان می تواند بزرگترین شاهد آن در فوتبال ایران باشد.

سپاهان و پرسپولیس روز چهارشنبه باید در ورزشگاه فولادشهر در حالی به مصاف هم بروند که پرسپولیس با تفاضل کمتر نسبت به تراکتور در رده دوم قرار دارد و سپاهان هم با دو امتیاز کمتر نسبت به این دو تیم در رده سوم جای گرفته است. برانکو در این دیدار به دنبال ماندن در صدر است و ویسی هم دوست ندارد تا از روند صعودی خود فاصله بگیرد، پس می توانیم امیدوار به دیدن یک بازی مهیج و جذاب از این دو تیم باشیم؛ همانطور که از این دو تیم هم خانواده انتظار داریم.


مرتبط با موضوع
:: تبلیغات
پیش بینی بت 740
نظرات کاربران :
چيدمان به ترتيب :
  • هادی واعظهادی واعظ :
    چهارشنبه, 31 شهریور 1395 - 10:38 قبل از ظهر

    انشاا... پا قدم من برای تیم خوب باشه و بتونیم بازی را ببریم.

نظرسنجی

از عملکرد مدیران پرسپولیس در نقل و انتقالات راضی بودید؟
  • 1 - بله
  • 2 - خیر
ثبت رای مشاهده نتایح

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
استقلال
استقلال
ورزشگاه : آزادی (سوپرجام ایران)
داور مسابقه : ؟؟؟
جمعه, 29 تیر 1397 / ساعت : 19:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 1
الجزیره
الجزیره
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : ما نینگ (چین)
دوشنبه, 24 اردیبهشت 1397 / ساعت : 19:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور19
2فرشاد احمدزاده6
3کمال کامیابی نیا5
4مهدی طارمی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2018 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط آی وب