پیش بینی بت 940
از گذشته تا آینده با مرد شماره یک/ حقیقی؛ به دوران خود بازگرد

از گذشته تا آینده با مرد شماره یک/ حقیقی؛ به دوران خود بازگرد

 روزهای خاکستری علیرضاحقیقی پس از روزهای خوش اقبالی اش، فرا رسیده است. دروازبانی که برخلاف تصور بسیاری موفق شد برای ایران در جام جهانی بازی کند، این روزه... 3 out of 5 based on 10 ratings.

از گذشته تا آینده با مرد شماره یک/ حقیقی؛ به دوران خود بازگرد

نويسنده : فرزان ایزدشناس بدون نظر بازدید [ 6408 ] پنجشنبه, 20 آبان 1395
:: خبر
از گذشته تا آینده با مرد شماره یک/ حقیقی؛ به دوران خود بازگرد

 روزهای خاکستری علیرضاحقیقی پس از روزهای خوش اقبالی اش، فرا رسیده است. دروازبانی که برخلاف تصور بسیاری موفق شد برای ایران در جام جهانی بازی کند، این روزه...

ارتش سرخ دات كام :

 روزهای خاکستری علیرضاحقیقی پس از روزهای خوش اقبالی اش، فرا رسیده است.

دروازبانی که برخلاف تصور بسیاری موفق شد برای ایران در جام جهانی بازی کند، این روزها از تیم ملی خط خورده است؛ آن هم در حالی که سوشامکانی با چند بازی در لیگ دسته دو نروژ با تیم ملی مسافر مالزی شده تا شاید در بازی مقابل سوریه روی نیمکت بنشیند.

در حالی که تصور می شد، حقیقی انتخاب دوم کیروش برای دروازه تیم ملی باشد، اما وضعیت مبهم باشگاهی و ماه ها بازی نکردن در مسابقات رسمی، این مربی را مجاب کرد تا دروازبان محبوبش را به رده پنجمین انتخابش برای دروازه تیم ملی تنزل دهد.

دروازبانی که اولین حضور رسمی اش در میادین فوتبال با خاطره ی خوب مهار پنالتی علی دایی در بازی پرسپولیس و سایپا همراه بود، پس از باخت ایران در ضیافت پنالتی ها مقابل عراق در جام ملت ها، منتقدان سرسختی پیدا کرد. او در مهار تمام ضربات پنالتی عراقی ها ناکام بود تا بسیاری او را در حذف ایران از جام ملت ها مقصر بدانند. اما اگر عابدزاده را به گواه آمار بهترین پنالتی گیر تاریخ ایران در بین دروازبان های تیم ملی بدانیم، او نیز با استقلال، روز بد در ضیافت پنالتی ها داشته و دو بار در بازی فینال جام حذفی مقابل ملوان و فینال جام باشگاه ها مقابل الهلال همانند حقیقی موفق به مهار هیچ کدام از ضربات پنالتی حریفان نشد. در آن دو مورد ضربات پنالتی دقیق انزلی چی ها و سپس بازیکنان الهلال نشان داد که پنالتی اگر خوب، دقیق و زاویه دار نواخته شود، کمتر دروازبانی قادر به مهار آن است. با این حال حذف ایران در جام ملتها، دو نفر را بیش از همه در معرض انتقاد قرار داد. ابتدا ویلیامز داور استرالیایی بود که با اخراج پولادی ایران را ۱۰ نفره کرد و مقصر دوم علیرضا حقیقی که نتوانست حتی یک ضربه پنالتی حریف را مهار کند.بدین ترتیب خاطره بازی های نسبتا خوب حقیقی در جام جهانی، تحت الشعاع عملکرد او در بازی مقابل عراق قرار گرفت تا برخی از صعود ایران به نیمه نهایی در صورت حضور رحمتی به جای حقیقی بگویند.

حذف از جام ملت ها باعث کمرنگ شدن اعتماد کیروش به حقیقی نشد. او دروازبان شماره یک خود را یافته بود. آن هم پس از این که رحمان احمدی و دانیال داوری نتوانستند نظر او را جلب کنند، در آستانه جام جهانی به کسی روی آورد که تصور می رفت دروازبان سوم ایران باشد. اقبال کیروش به حقیقی آن هم به یک باره و در حالی که تا قبل از آن چندان از او در دروازه تیم ملی حتی در بازی های تدارکاتی استفاده نکرده بود، باعث به راه افتادن حرف و حدیث های همیشگی و شایعات مرسوم در فوتبال ایران شد. شایعاتی که از شدت بی پایه و اساس بودن، هیچ گاه از طرف اکثریت جامعه فوتبالی جدی گرفته نشد. در ادامه همین شایعات بود که انتقال حقیقی به پرتغال و آن هم به تیمی که نلو وینگادا سرمربی آن بود را به رابطه خوب کیروش و حقیقی ارتباط دادند.

حقیقی که از جایگاه شماره یکی خود در تیم ملی تا حدود زیادی خاطرجمع شده بود، به پرتغال رفت تا فصل جدیدی در فوتبالش آغاز کند. اما اتفاقات آن طور که مد نظر او بود رخ نداد و نیمکت نشینی در باشگاه به سراغ او آمد. با این حال کیروش او را در مرحله اول مقدماتی جام جهانی، درون دروازه ایران گمارد، اما دو اشتباه متوالی در خروج از دروازه در بازی دوستانه مقابل ژاپن و سپس در مقابل ترکمنستان، باعث شد تا گاسپار مربی دروازبان های تیم ملی از تاثیر نیمکت نشینی او در باشگاهش بر ضعف در خروج از دروازه این گلر بگوید. از نظر گاسپار بازی نکردن حقیقی باعث شده تا او در تایمینگ خروج از دروازه دچار مشکل شود. پس از اشتباه مقابل ترکمنستان، کم کم موقعیت شماره یک بودن حقیقی به خطر افتاد و او خیلی زود متوجه حضور رقیبی شد که جایش را در دروازه تیم ملی گرفته و جدا از آن با پیوستن به پرسپولیس، سنگری را که زمانی متعلق به او بود، تسخیر کرده است.

رقیب جدید علیرضا حقیقی، یک علیرضای دیگر بود که با پیوستن به پرسپولیس، محبوبیت زیادی بین هواداران این تیم بدست آورده بود. محبوبیتی بسیار بیشتر از زمان حضور حقیقی در پرسپولیس. چراکه علیرضای دوم، اطمینانی را به دروازه پرسپولیس داده بود که قبل از آن نه علیرضای اول و نه هیچ دروازبان ایرانی پس از عابدزاده و فنایی، چنین اطمینانی با خود به همراه نداشتند. بدترین اتفاق ممکن برای حقیقی همین می توانست باشد که رقیب او در تیم ملی، خانه ی او در پرسپولیس را هم تصاحب کند. چرا که پس از ناکامی در اروپا، گزینه بازگشت به ایران و پرسپولیس برای دروازبانی که خود را «پسر پرسپولیس» نامیده است، ملغی می شد.

حقیقی چند صباحی است که باشگاهی ندارد و ادامه این روند می تواند بازگشت او به روزهای خوب را برای همیشه غیرممکن کند. اما سناریوهای پیش روی او چیست؟ تقریبا می توان گفت راه بازگشت چندانی برای حقیقی باقی نمانده است. در پرسپولیس، با وجود بیرانوند، جایی برای او نیست و البته رفتن به تیمی دیگر از لیگ برتر ایران یک شکست تمام عیار برای اوست. او راهی ندارد جز این که در اروپا به دنبال راهی برای بازی کردن باشد. بازگشت به ایران و در معرض قضاوت قرار گرفتن برای او می تواند تبدیل به معضلی شود که حتی سابقه او در تیم ملی و شماره یک بودنش در جام جهانی و جام ملت ها را زیرسوال ببرد. ضمن این که باعث سخت گیری بیشتر کیروش در دعوت از او به تیم ملی نیز می شود. چرا که از نظر کیروش بازگشت از اروپا به ایران نوعی پسرفت محسوب می شود، حتی اگر حضور در اروپا منجر به نیمکت نشینی شده باشد.

گلری که دو سال و نیم پیش در اوج دوران حرفه ای خود، در میان تعجب در دروازه ایران ایستاد و با خوش تیپی و خوش چهره بودنش توجه رسانه ها را جلب کرد، اکنون در شرایط خوبی قرار ندارد. شرایطی که منتقدان و مخالفانش آن را به کم استعداد بودن این گلر ربط داده و بازی کردنش در جام جهانی را نتیجه خوش شانسی و لطف کیروش دانسته اند. اما نباید از یاد برد که کیروش و دستیارش از همان روز اول نگاه ویژه ای به حقیقی داشتند. آن ها او را از نظر استایل و فیزیک از همه دروازبان ها بهتر می دانستند. ضمن این که رفتار حرفه ای او در تمرینات نیز باعث شد تا کادرفنی تیم ملی او را به صورت ویژه تمرین دهد و زیر نظر بگیرد تا با رفع نقاط ضعفش در روز مبادا از او استفاده کند. در روبین کازان نیز علی رغم نیمکت نشینی بارها تمجید و تحسین مربیان تیمش را نسبت به داشتن جدیت در تمرینات و انجام تمرینات سخت و رفتار حرفه ای برانگیخت. پس نمی توان حضور او در جام جهانی را تنها به خوش اقبالی او ربط داد. او برای رسیدن به آن جایگاه یک مسیر برنامه ریزی شده و حرفه ای را پیمود و عملکردش در جام جهانی نشان داد که انتخاب کیروش اشتباه نبوده است. حقیقی برای برگشتن به روزهای خوب، نیاز به پیمودن مسیری مجدد شبیه گذشته دارد. دوباره جدیت و تمرین و تمرین و تمرین. قبل از آن باید وضعیت باشگاهی اش را در اروپا مشخص و فکر بازگشت به ایران را نیز از سر به در کند.  البته کیست که نداند برای رسیدن به موفقیت خوش اقبالی و شانس هم لازم است و می توان امیدوار بود که شانس مجدد به حقیقی رو کند.

نویسنده: حجت شفیعی

مرتبط با موضوع
:: تبلیغات
پیش بینی بت 740

نظرسنجی

علت باخت پرسپولیس برابر ذوب آهن را کدام گزینه می دانید؟
  • 1 - اشتباهات بازیکنان
  • 2 - اشتباهات کادرفنی
  • 3 - اشتباهات داوری
  • 4 - بی انگیزگی
ثبت رای مشاهده نتایح

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سپیدرود
سپیدرود
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : ؟؟؟
جمعه, 7 اردیبهشت 1397 / ساعت : 18:00
ذوب آهن
ذوب آهن
2 - 1
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولادشهر
داور مسابقه : حسین زرگر
یکشنبه, 2 اردیبهشت 1397 / ساعت : 18:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور19
2فرشاد احمدزاده5
3مهدی طارمی4
4گادوین منشا4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2018 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط آی وب