پیش بینی بت 940
یادداشت ویژه: اعتماد به نفس طارمی چه شد؟

یادداشت ویژه: اعتماد به نفس طارمی چه شد؟

تیم پرسپولیس در حالی در تاریخ 19 فروردین 94 در نخستین بازی برگشت خود در گروه A  رقابت های باشگاه های آسیا در ورزشگاه آزادی به مصاف النصر عربستان رفت که ا... 5 out of 5 based on 11 ratings.

یادداشت ویژه: اعتماد به نفس طارمی چه شد؟

نويسنده : محمد همتی 6 اظهار نظر بازدید [ 5191 ] پنجشنبه, 11 آذر 1395
:: خبر ویژه
یادداشت ویژه: اعتماد به نفس طارمی چه شد؟

تیم پرسپولیس در حالی در تاریخ 19 فروردین 94 در نخستین بازی برگشت خود در گروه A  رقابت های باشگاه های آسیا در ورزشگاه آزادی به مصاف النصر عربستان رفت که ا...

ارتش سرخ دات كام :

تیم پرسپولیس در حالی در تاریخ 19 فروردین 94 در نخستین بازی برگشت خود در گروه A  رقابت های باشگاه های آسیا در ورزشگاه آزادی به مصاف النصر عربستان رفت که از 3 بازی گذشته خود در دور رفت توانسته بود با 2 پیروزی و یک شکست، 6 امتیاز کسب کند. اتفاقاً تنها شکست پرسپولیس در دور رفت مقابل همین تیم النصر بود که با 3 گل در عربستان مقابل پرسپولیس به برتری رسیده بود و الراهب مهاجم شماره 99 النصر وقتی در دقیقه 89 بازی در یک ضد حمله گل سوم النصر را به ثمر رساند، با شادی گل بحث برانگیز خود تخم حاشیه را برای بازی برگشت کاشت. اما این تنها حاشیه موجود حول و حوش این دو تیم نبود زیرا ماجرای فرودگاه جده و تعرض به دو نوجوان ایرانی باعث شده بود تقابل میان نماینده ایران و عربستان به یک بازی سیاسی و غیرتی تبدیل شود.

اما بازی برگشت پرسپولیس و النصر در ورزشگاه آزادی در حالیکه تا اواسط نیمه دوم مسابقه با تساوی بدون گل دنبال می شد، مهدی طارمی در دقیقه 60 مسابقه بر روی یک فرار تند و تیز توانست داور مسابقه را مجاب به نشان دادن نقطه پنالتی  کند. خود طارمی در حضور 100 هزار تماشاگر پشت ضربه پنالتی قرار گرفت و با یک ضربه چیپ تماشایی در حالی که هنوز توپ از خط دروازه عبور نکرده بود، شادی گل خود را شروع کرد و ناگهان ورزشگاه آزادی از غریو صد هزار تماشاچی پرسپولیس به مرز انفجار رسید. مزدک میرزایی گزارشگر این مسابقه که پیش از ضربه به میزان بالای استرس این صحنه و حبس شدن همه نفس ها در سینه اشاره کرده بود، گفت: «با اعتماد به نفس عالی چیپ می زنه. واقعاً اعتماد به نفس زیادی می خواد در حضور 100 هزار تماشاگر اینگونه چیپ زدن».

طارمی با گرفتن این تصمیم خود را در لبه مرز سعادت و نابودی قرار داد. اگر این چیپ گل می شد، می توانست او را به یک قهرمان ملی تبدیل کند و کرد. اما اگر گل نمی شد، او به عامل اصلی شکست یک ملت تبدیل می شد؛ اشتباهی که شاید سال های سال طول می کشید تا هواداران او را ببخشند. مثل چیپ یحیی گل محمدی در نیمه نهایی جام ملت های ۲۰۰۴ که باعث شد ایران از راهیابی به فینال باز ماند؛ تجربه ای که او همیشه به عنوان یک کابوس فراموش نشدنی از آن یاد کرده است.
از آن روز همه خبر از ظهور بازیکن بزرگی دادند و از اعتماد به نفس بالایش نوشتند در حالیکه طارمی تنها 22 سال سن داشت و تجربه کمی در لیگ برتر، تیم ملی و رقابت های بزرگ و حساس داشت. اما بازیکنی با این اعتماد به نفس بالا که در حساس ترین شرایط دست به بزرگ ترین ریسک ها می زد چه بلایی به سرش آمد؟

فرشاد پیوس پیوس که یکی از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال ایران است، بارها گفته که مشکل طارمی اعتماد به نفس است وگرنه قابلیت های فنی او بسیار بالا است و اگر روی اعتماد به نفسش کار کند می تواند بسیار موفق شود. چگونه است که طارمی که حالا 24 سال سن دارد و میادین حساس بیشتری را تجربه کرده به جای اینکه اعتماد به نفس بالایش بیشتر شود، کمتر شده است؟ جواب این سوال را بدون شک باید در رفتار هواداران و بخشی هم در اتفاقات پیش از فصل او جستجو کرد. بدیهی است که طارمی پس از بازگشت به ترکیه، طارمی همیشگی نبود و حتی در ابتدای فصل در ترکیب اصلی برانکو جا نداشت اما بسته بودن دست برانکو در انتخاب مهاجم باعث شد، او خیلی زودتر از رامین رضائیان به ترکیب اصلی راه پیدا کند و همچون سابق به بازیکن فیکس برانکو تبدیل شود. اما رفتن طارمی به ترکیه باعث شد، قهرمان پرسپولیسی ها که لقب قاتل اس.اس به او داده بودند، یک شبه از محبوب ترین بازیکن به بازیکنی منفور تبدیل شود. هرچند بازگشت طارمی و عذرخواهی او از هواداران باعث شد، پرسپولیسی ها او را ببخشند و فرصت جبران به او دهند. اما  گذار او از طرد شدن تا بخشیده شدن، فرآیند بی هزینه ای نبود و او را آماج حرف ها و توهین های بسیاری کرد که بی تاثیر در روحیه او نبود.

اما این پایان ماجرا نبود؛ زیرا فحاشی و توهین هواداران در فضای مجازی که به اصل ثابت فوتبال ما بدل شده، بسیاری از بازیکنان را تحت شعاع قرار داده است. حالا بازیکنان حاشیه امنیت ندارند و یک روز در قله محبوبیت هستند و یک روز ته دره های نفرت به سر می برند. حالا بازیکنان خود را تنها و بی حامی احساس می کنند و نمی توانند دلخوش به تشویق ها در روزهای خوب باشند زیرا می دانند این تشویق ها تنها با خراب کردن یک موقعیت می تواند تبدیل به توهین شود. آنها حق دارند تصور کنند که مورد سوءاستفاده ابزاری قرار دارند و تا زمانی که هواداران را خوشحال کنند، مصون از توهین هستند اگر موقعیتی خراب کنند لایق شنیدن بدترین حرف ها و توهین ها به خود و خانواده شان خواهند بود. رفتارهایی که باعث شد با اعتماد به نفس ترین بازیکن جوان لیگ ایران این روزها به بی اعتماد به نفس ترین بازیکن بدل شود.

حالا تصور کنید شما در مقام یک بازیکن در یک فرصت تک به تک قرار گرفته اید. راه های زیادی برای گل کردن این توپ دارید، اما به جای اینکه فکر کنید کدام راه برای به ثمر رساندن گل مطمئن تر است، به این فکر می کنید که اگر توپ گل نشود، چه فحش هایی که نخواهید شنید، همین فرصت کوتاه و به هم ریختن تمرکزتان کافی است تا مهاجم یا دروازه بان حریف از راه برسد و توپ را از چنگ تان در بیاورد. بنابراین آنهایی که موقعیت های زیادی را از طارمی گرفتند، دروازه بانان حریف نبودند، بلکه هوادارانی بودند که همیشه با رفتار خود پشت تیم و بازیکن را خالی کرده اند.

طارمی و طارمی ها بیش از هر چیز نیاز دارند که مورد حمایت هواداران باشند. حمایت و احترام در روزهای پیروزی اتفاق عجیبی نیست و کاملاً بدیهی و پیش پا افتاده است. حمایت و احترام در روزهای سخت معنا پیدا می کند.

محمد غلامی پور


تصاویر مرتبط
 • یادداشت ویژه: اعتماد به نفس طارمی چه شد؟
مرتبط با موضوع
:: تبلیغات
پیش بینی بت 740
نظرات کاربران :
چيدمان به ترتيب :
 • Amir FarAmir Far :
  پنجشنبه, 11 آذر 1395 - 12:28 بعد از ظهر

  طارمی نشون داده هر وقت ازش زیاد انتقاد می شه بازی بعد بهترین بازیشو می کنه...اما مشکل طارمی اینه که اینقدر می دوه و تو کار تیمی شرکت می کنه لحظه اخر تمرکز زدن ضربه رو نداره...

 • امين 110امين 110 :
  پنجشنبه, 11 آذر 1395 - 12:44 بعد از ظهر

  مهدي طارمي يكي ازبهترين بازيكنان ليگ ميباشه ولي همانطوركه دوستانمان اقا اميراشاره كردن يه مهاجم بايددرفازهجمومي تيم باشه وفكروذكرش توپي كه بش ميرسه به نحوه احسن ازان استفاده كنه ولي دوندگي بيش ازحد ان تفكر ازبازيكن ميگيره پس هافبكها قغاليتشان بيشتركنند وهمچنين مدافعان بيشترتلاش كنند تيم ما الان با اختلاف 8 متياز درصدرجدول مي شديم

 • محسن فهیممحسن فهیم :
  پنجشنبه, 11 آذر 1395 - 01:09 بعد از ظهر

  اعتماد به نفسش بخاطر رفتار غیرحرفه ای و اخلاق بچه گانه و تصمیمات غلط و االبته کم ظرفیتیش به باد رفت و سخته که دوباره با اون تصمیمات اشتباهی که گرفته و داره چوبش را میخوره به شرایط قبل برگرده ولی اگه حرفه ای باشه و مسیر درست را انتخاب کنه و روی هدفش تمرکز کنه میتونه حتی خیلی خیلی بهتر از قبل بشه

 • ماکان وکیلیماکان وکیلی :
  پنجشنبه, 11 آذر 1395 - 01:23 بعد از ظهر

  فقط باید حمایت بشه ظاهرا فشار روی طارمی زیاد شده که نمیتونه از یک قدمی دروازه بزنه تو گل!!!

 • دارا توانمنددارا توانمند :
  پنجشنبه, 11 آذر 1395 - 01:27 بعد از ظهر

  چیزی که باعث زیاد تر شدن انتقادات شده پیشکسوتان هستند که سریعا بعد بازی هایی که طارمی موقعیت از دست داده مصاحبه میکنند و هواداران هم که ناراحت از وضع پیش آمده هستند تبدیل به موجی برای موج سواری آقایون میشه .
  در طول هفته هر 20ساعت یک مصاحبه از آقای پیوس منتشر میشه که یه تنه سه برابر کل کادر فنی پرسپولیس مصاحبه میکنه.
  یکی از علل انتقاد از طارمی آقای پیوس و دوستان هستند که میخوان هنوزم تیتر یک روزنامه ها باشند .
  سال گذشته همه ی هواداران پشت تیم بودن و این افراد خواه ناخواه از تیم حمایت کردند اما امسال به خاطر یکسری مسایل که پیش اومد چهره واقعی خودشون را دارند نشان میدن و.
  آقایون از شب زنده داری بازیکن میکن و هیچ هواداری سوال نمیکنه شما مگه با بازیکن بودی و با اون زندگی میکنی که این حرف را میزنی.
  آوردن تیم از رده 16به 4خیلی راحت هست چون با چند تا برد توی جدول کلی جابه جا میشی ولی از رتبه4به 1سخت تر هست چون تک امتیاز ها تعیین کننده هست یا حتی گل ها ی زده .
  ن بارها گفتم بازم میگم الان حمایت باید بیش تر باشه چون قهرمان شدن خیلی سخت هست و قهرمان کسی هست که جزییات بیشتری را رعایت کرده باشه.
  مثل قهرمان دوی سرعت المپیک که هرچه به مرحله فینال نزدیک تر میشی اختلاف با رقیبان به صدم ثانیه میرسه و قهرمان کسی هست که جزئیات بیشتری را رعایت کرده باشه.
  الان من هوادار باید درک کرده باشم که برای قهرمانی حمایت باید بیش تر از حمایتی باشه که تیم از ته جدول به رتبه 4رسیده بود .
  فقط فقط حمایت

 • poria 1371poria 1371 :
  پنجشنبه, 11 آذر 1395 - 02:16 بعد از ظهر

  پرسپولیس بهترین تیم ایرانه

نظرسنجی

موافق تمدید قرارداد محسن مسلمان برای فصل آینده هستید؟
 • 1 - بله
 • 2 - خیر
ثبت رای مشاهده نتایح

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
استقلال
استقلال
ورزشگاه : آزادی (سوپرجام ایران)
داور مسابقه : ؟؟؟
جمعه, 29 تیر 1397 / ساعت : 19:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 1
الجزیره
الجزیره
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : ما نینگ (چین)
دوشنبه, 24 اردیبهشت 1397 / ساعت : 19:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور19
2فرشاد احمدزاده6
3کمال کامیابی نیا5
4مهدی طارمی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2018 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط آی وب