پیش بینی بت 940
یادداشت: چرا پیوس آقای گل ترین است؟

یادداشت: چرا پیوس آقای گل ترین است؟

22 دی سالروز تولد فرشاد پیوس، مهاجم سابق پرسپولیس و تیم ملی است. پیوس جز نسل بازیکنان طلایی دهه شصت فوتبال ایران بود که با گلزنی هایش برای پرسپولیس و تیم ملی،... 5 out of 5 based on 6 ratings.

یادداشت: چرا پیوس آقای گل ترین است؟

نويسنده : محمد همتی 1 اظهار نظر بازدید [ 6444 ] چهارشنبه, 22 دی 1395
:: خبر
یادداشت: چرا پیوس آقای گل ترین است؟

22 دی سالروز تولد فرشاد پیوس، مهاجم سابق پرسپولیس و تیم ملی است. پیوس جز نسل بازیکنان طلایی دهه شصت فوتبال ایران بود که با گلزنی هایش برای پرسپولیس و تیم ملی،...

ارتش سرخ دات كام :

22 دی سالروز تولد فرشاد پیوس، مهاجم سابق پرسپولیس و تیم ملی است.

پیوس جز نسل بازیکنان طلایی دهه شصت فوتبال ایران بود که با گلزنی هایش برای پرسپولیس و تیم ملی، سال ها عنوان گلزن ترین مهاجم ایران را به خود اختصاص داده بود. مهاجمی با شامه قوی که انگار توپ ها را در محوطه جریمه بو می کشید و با ضربه های ساده چنان توپ های مرده و بی خاصیت را تبدیل به گل می کرد که تعجب و تحسین همگان را بر می انگیخت تا در نهایت نامش به عنوان گلزن ترین مهاجم تاریخ پرسپولیس در ذهن و قلب هواداران ثبت شد. پیوس رکورد زدن 20 گل در 23 بازی را در لیگ آزادگان سال 1373 دارد. در آن سال لیگ در دو گروه دوازده تیمی برگزار می شد و پرسپولیس با قدرت صدرنشین گروهش شد. پیوس که در آن فصل کاپیتان پرسپولیس نیز بود، موفق شد در 22 بازی گروهی، بیست گل به ثمر برساند و در دیدار نیمه نهایی مقابل استقلال نیز گل اول پرسپولیس را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند. اما اتفاقات آن دیدار و ناتمام ماندن بازی باعث شد تا گل پیوس در این بازی جز آمار او محسوب نشود چراکه در نهایت فدراسیون آن بازی را سه بر صفر به نفع استقلال اعلام کرد.پیوس بیش از ۱۵۰ گل برای پرسپولیس به ثمر رساند و در تیم ملی نیز رکورد ۱۸ گل در ۳۴ بازی ملی ثبت کرد. او جزو بیست بازیکن انتخابی پرویز دهداری برای بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول بود که پس از پایان این بازی ها به همراه ۱۳ بازیکن دیگر تیم ملی استعفا داد. مرحوم دهداری خواستار ماندن چند بازیکن شد که پیوس نیز در بین آنها قرار داشت. با این حال پس از مدتی او به تیم ملی بازگشت و در جام ملتهای ۱۹۸۸ مهاجم اول ایران بود. در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۰ پس از محروم شدن سیروس قایقران از سوی فدراسیون فوتبال، بازوبند کاپیتانی تیم ملی را به بازو بست. در بازی های آسیایی پکن نیز او مهاجم اول تیم ملی بود و پس از دو بازی اول علی پروین او را تبدیل به تک مهاجم ایران کرد. تک مهاجمی که در جام ملتهای آسیا ۱۹۹۲ نیز در ترکیب اصلی ایران قرار گرفت و یکی از دو گل ایران در این بازی ها را به ثمر رساند. در همین جام اتفاقات، در دقایق پایانی بازی مقابل ژاپن و شیطنت محرمی و کرمانی مقدم در لگد زدن به پای داور باعث شد تا جمال شریف سوری به اشتباه پیوس را اخراج کند و همین موضوع محرومیتی یک ساله برای او به ارمغان آورد و باعث شد تا در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ از بازی در تیم ملی محروم شود.

آخرین حضور پیوس در تیم ملی نیز به بازی های آسیایی هیروشیما ۱۹۹۴ برمی گردد که تیم ملی به رهبری استانکو موفق به صعود از گروهش نشد. استانکو پیوس را به عنوان کاپیتان اول خود انتخاب کرد اما بعدا در پرسپولیس این دو دچار اختلاف شدند. اختلافی که باعث شد پیوس لیگ سال ۱۳۷۵ را از دست بدهد. در آن زمان پیوس خانه نشینی را به بازی در تیمی غیر از پرسپولیس ترجیح داد و بلافاصله پس از رفتن استانکو از پرسپولیس در خرداد ۱۳۷۶ به تیمش بازگشت و در چند دیدار پایانی پرسپولیس در لیگ برای این تیم بازی کرد. در نهایت نیز در دربی بیستم تیرماه ۱۳۷۶ پس از اینکه ده دقیقه ابتدایی را در میدان حاضر بود، از فوتبال خداحافظی کرد و پیراهن شماره ۱۷ خود را به مهدی مهدوی کیا داد.«پیوس» در فرهنگ لغات فارسی به معانی انتظار، اشتیاق، امید و طمع آمده است و چه اسم با مسمایی بر روی گلزن ترین مهاجم تاریخ پرسپولیس نشسته است. پیوس سراسر اشتیاق بود برای گلزنی. پیوس امید هوادارانی بود که با او دروازه هر تیمی را فتح شده می دانستند. پیوس انتظار میلیون ها پرسپولیسی بود برای یک عصر جمعه دیگر و گل های رنگارنگ فرشاد آقای گل. پیوس آز و طمع بی پایان بود برای گلزنی های پی در پی و خستگی ناپذیر. پیوس گل بود و هست. پیوس آقا بود و هست. پیوس آقای گل بود و هست.

هزاران حیف از اینکه این اشتیاق و امید گلزنی، در دهه سیاه شصت و در فوتبال فقیرانه آن روزگار، در مرزهای ایران محدود ماند و نتوانست چشم جهانیان را نیز به هنر گلزنی اش باز کند . تا جهانیان ببینند چگونه یک ایرانی با مغز و قلبش گلزنی می کند.بعد از فرشاد آقای گل، مهاجمان گلزن دیگری در فوتبال ایران چهره شدند اما هیچ کدام پیوس نشدند. چراکه پیوس عاشقانه گل می ز د. چراکه پیوس گلزنی عاشق بود. پیوس با توپ و تور دروازه عشقبازی می کرد و از ترکیب و تلاقی این دو شعرها می سرود. پیوس شاعرانه گل میزد. پیوس گلزنی شاعر و عاشق بود و لقب آقای گل تا ابدالدهر برازنده فرشاد آقای گل است و بس. کسی که پس از هر گلزنی نه آن چنان فریادش را بر سر ورزشگاه خالی می کرد و نه به جای خوشحالی، عقده گشایی می کرد. او پس از هر گل تنها می دوید، به سوی سکوها، با یک دست بالا و پروازکنان با بال هایی نامرئی. پیوس  گل میزد تا رها شود تا پرواز کند و چه زیبا بود پرواز رهایی پیوس در عصر جمعه ورزشگاه یکصد هزار نفری!


حجت شفیعی

تصاویر مرتبط
  • یادداشت: چرا پیوس آقای گل ترین است؟
  • یادداشت: چرا پیوس آقای گل ترین است؟
  • یادداشت: چرا پیوس آقای گل ترین است؟
مرتبط با موضوع
:: تبلیغات
پیش بینی بت 740

نظرسنجی

پرسپولیس برابر ذوب آهن به چه نتیجه ای دست پیدا می کند؟
  • 1 - برد
  • 2 - مساوی
  • 3 - باخت
ثبت رای مشاهده نتایح

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
ذوب آهن
ذوب آهن
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولادشهر
داور مسابقه : حسین زرگر
یکشنبه, 2 اردیبهشت 1397 / ساعت : 18:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
السد قطر
السد قطر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : هیتی بیریرا (سنگاپور)
دوشنبه, 27 فروردین 1397 / ساعت : 19:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور18
2فرشاد احمدزاده5
3مهدی طارمی4
4گادوین منشا4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2018 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط آی وب