اکسید هد

هول حلیم …

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1686 ] - شنبه, 10 آبان 1399

هول حلیم …

محمد نادری، شاید پرحاشیه ترین بازیکن این روزهای فوتبال سرخابی باشد که با انتقال جنجالی اش از پرسپولیس به مقصد تیم رقیب سنتی، موجی از واکنش های متفاوت به رفتار... 5 out of 5 based on 7 ratings.
هول حلیم …

محمد نادری، شاید پرحاشیه ترین بازیکن این روزهای فوتبال سرخابی باشد که با انتقال جنجالی اش از پرسپولیس به مقصد تیم رقیب سنتی، موجی از واکنش های متفاوت به رفتار...

ارتش سرخ دات كام :

محمد نادری، شاید پرحاشیه ترین بازیکن این روزهای فوتبال سرخابی باشد که با انتقال جنجالی اش از پرسپولیس به مقصد تیم رقیب سنتی، موجی از واکنش های متفاوت به رفتارش را در میان هواداران فوتبال به راه انداخت. اما چرا این بازیکن جوان حضور در جمع فینالیست های آسیا را به ذخیره بودن برای مدافع کروات آبی پوشان ترجیح داد؟ اصلاً بحث ترجیح دادن یک تیم به تیمی دیگر در میان است یا اصل ماجرا چیزی دیگر؟
در ادامه با ما همراه باشید تا زیر و بم انتقال محمد نادری به استقلال را در این گزارش از کورتریک بلژیک بررسی کنیم:

تأخیر طولانی مدت در مذاکرات
محمد نادری که از تراکتورسازی به کورتریک پیوست و شانس چندانی برای بازی کردنش در این تیم میان رده فوتبال بلژیک پیدا نشد، با توجه به قرارداد بلندمدتش با این باشگاه و همچنین عدم نیاز سرمربی به این بازیکن جوان، مدیران باشگاه کورتریک درصدد انتقال قرضی مدافع جوانشان به سایر تیم ها برآمدند تا علاوه بر خالی کردن لیست بازیکنانشان، در بحث کسب درآمد بیشتر هم بی نصیب نماند. دراین باره، چه جایی بهتر از فوتبال ایران؟ بهشت به اصطلاح مدیر برنامه ها و بازیکنانی که می خواهند ره صدساله را یک شبه بپیمایند!

نادری هم از این ماجرا مستثنی نبود. مدیر برنامه های این بازیکن، شخص امیر هوشنگ سعادتی که مدیر برنامه اکثر بازیکنان شاغل در فوتبال ایران است و به واسطه ارتباطاتش با باشگاه های بلژیکی که ردپای ایرانیان نیز در کادر مدیریتی شان به چشم می خورد، نقش اول را در انتقال لژیونرهای ایرانی به باشگاه هایی نظیر اسپورتینگ شارلروا و … بازی می کند. امیر هوشنگ سعادتی در زمان انتقال نادری از تراکتور به کورتریک و همچنین دو مرتبه انتقال و تمدید قرارداد قرضی اش از کورتریک به پرسپولیس، با محمد نادری همکاری می کرد؛ اما برخلاف تصورات، این فرد نقش پررنگی در انتقال نادری از پرسپولیس به استقلال یا به عبارت درست تر، از کورتریک به استقلال ندارد.

مسئله ای که زمینه ساز دلخور شدن هواداران پرسپولیس از دست محمد نادری شده بود، تأخیر طولانی مدت در پاسخ دادن به باشگاه پرسپولیس و تمدید قرارداد قرضی اش است. جمله «ان شاءا… خبرهای خوبی در روزهای آینده به هواداران می دهیم» اما راه فرار نادری از پاسخگویی به نتیجه مذاکرات بود و جالب اینجاست که برخلاف تصورات، اصلاً محمد نادری نمی بایست به پیشنهاد پرسپولیس پاسخ می داد؛ بلکه این باشگاه پرسپولیس بود که پاسخ دادن به محمد نادری را به روزهای آینده موکول می کرد!

مساله موردبحث چه بود؟
همان گونه که در گزارشات پیشین به استحضار مخاطبان گرامی رساندیم، باشگاه کورتریک به هیچ وجه روی محمد نادری حساب باز نمی کرد و قصد داشت هر طور که شده، از قرض دادن یا فروش این بازیکن کسب درآمد کند. در همین رابطه، یادآوری دوباره برخی صحبت ها خالی از لطف نیست:
«به شما اطمینان می دهیم باشگاه پرسپولیس، می تواند محمد نادری را به مدت 2 فصل دیگر و یا حتی به صورت دائمی در اختیار بگیرد. موضوعی قطعی این است که کورتریک به هیچ وجه روی این بازیکن حساب نمی کند و حتی اگر پرسپولیس خواهان نادری نباشد، او را به تیم های دیگری قرض داده یا خواهیم فروخت.» این کلمات، سخن مدیران باشگاه کورتریک بلژیک در گفت وگویی در تاریخ 4 مرداد 1399 است. عباراتی که نشان می دهد مدیران این باشگاه بلژیکی، به هیچ وجه قصد نداشتند یک مهره اضافی در لیست تیم شان داشته باشند و هر طور که شده، بیشتر و بیشتر از یک انتقال به سود برسند. قرارداد بلندمدت نادری با باشگاه بلژیکی روز به روز نزدیک تر به انقضا می شد و در آن صورت، انتقال دائمی نادری به تیم های دیگر، هیچ سودی برای کورتریک نداشت.

به همین دلیل، پرسپولیس مایل بود تا همچنان او را به صورت قرضی در اختیار داشته باشد و پس از اتمام قرارداد این بازیکن با کورتریک، او را به صورت دائم در اختیار بگیرد. رضایتنامه ای که برخی خبرها حاکی از افزایش عامدانه مبلغش توسط مدیر برنامه های سابق این بازیکن بوده و گره کار بدون شک همین جاست. مبلغی که کمتر تیمی حاضر است برای چنین بازیکنی پرداخت کند. (لازم به ذکر است مبلغ رضایتنامه بیشتر از 200 هزار یورویی است که در رسانه ها عنوان می شود.)

انتقال با ضرری دوطرفه
پس از دست رد باشگاه پرسپولیس به سینه محمد نادری، این بازیکن بی درنگ به ساختمان باشگاه استقلال رفت و همان شب، پس از مذاکرات نه چندان طولانی مدت شبانه، سرانجام روز جمعه به هواداران استقلال معرفی شد. از همان ابتدا مشخص بود قضیه انتقال محمد نادری به استقلال، آن گونه که به نظر می رسد سهل نبوده و قطعاً یک جای کار می لنگد. مدیران استقلال اما با فرض اینکه شکار بزرگی از باشگاه رقیبشان به کف آورده اند، یک به یک در صف ایستادند تا با مدافع جوان که پیراهن آبی رنگ در دستش داشت، عکس یادگاری گرفته و این انتقال را به نام خودشان تمام کنند. اما دریغ …

محمد نادری، زمانی که شبانه به مذاکره با باشگاه استقلال پرداخت، بازیکن تحت قرارداد رسمی کورتریک بود و علی الخصوص اینکه بیش از 6 ماه به پایان زمان قراردادش باقی مانده بود. بنابراین، مذاکره شخص محمد نادری با استقلال، هم تخلف از جانب بازیکن بود و هم تخلف از جانب باشگاهی که بدون کسب رضایت از کورتریک، اقدام به عقد قرارداد رسمی با بازیکن تحت قرارداد آن ها کرده بود.

راه فراری به نام عدم معارفه رسمی
عرف ثبت قرارداد با بازیکن جدیدالورود در فوتبال روز دنیا، به این گونه است که پس از توافق و امضای قرارداد، باشگاه موظف است با گرفتن استعلام از مراجع ذی صلاح از بابت قانونی بودن انتقال بازیکن، در یک کلیپ چندثانیه ای رسمی منتشرشده در بستر فضای رسانه ای رسمی باشگاه، او را به هواداران معرفی کنند. اما در ایران این گونه نیست و همان عکس یادگاری هنگام امضای قرارداد، کفایت می کند. به هر حال، این موضوع هم جای بحث فراوان دارد که بیش از این در یادداشت کنونی درباره اش بحث نمی کنیم.

اما تاریخ ثبت قرارداد باشگاه استقلال با محمد نادری، 23 اکتبر بوده و ضمن اینکه خبر عقد قرارداد با نادری در سایت رسمی باشگاه استقلال نیز قرار گرفت. این در حالی است که هنوز هم گمانه زنی هایی مبنی بر عدم صدور رضایتنامه به گوش می رسد. عدم حضور محمد نادری تا به امروز در تمرینات استقلال نیز گواهی بر این ماجراست و تا زمانی که آبی های پایتخت رضایتنامه باشگاه بلژیکی را دریافت نکنند، غیرممکن است محمد نادری در تمرینات شرکت کند. مگر در شرایطی که استقلالی ها قصد خودزنی داشته باشند!

به هر حال ماجرای انتقال محمد نادری به استقلال، ازلحاظ حقوقی کمی پیچیده است و عدم شفافیت طرفین دراین باره، عامل چنین پیچیدگی است.

خوش شانسی عجیب و ناخواسته استقلال
همان گونه که صحبت شد، باشگاه کورتریک هرگز قصد ندارد محمد نادری را در لیست تیمش نگه دارد و از طرف دیگر نیز بسیار مشتاق درآمدزایی است. مالک مالزیایی باشگاه کورتریک، برای تجارت وارد عرصه فوتبال شده و هرگز نتیجه گیری فنی در اولویت تصمیماتش نبوده. مصداق بارز این ادعا، فروش جالب توجه بهترین مهاجمشان در این فصل می باشد. در ماه ژانویه، باشگاه کورتریک این مهاجم 21 ساله نیجریایی را به قیمت 150٫000 یورو خرید و پس از تنها 9 ماه، این بازیکن را به قیمت 8 میلیون یورو به لوریان فرانسه فروخت. یعنی سود خالص 5230 درصدی از انتقال فقط و فقط یک بازیکن.

حال جالب است بدانید استقلال که با سر و صدای بسیاری محمد نادری را به خدمت گرفت، هرگز قصد ندارد بازی رسانه ای را در این ماجرا ببازد و هر طور که شده، رضایتنامه این بازیکن را خواهد گرفت. حتی به قیمت 400 تا 800 هزار یورو. اما خوش شانسی عجیب استقلال دراین باره عدم تمایل باشگاه کورتریک برای وارد شدن از درب شکایات حقوقی است که قطعاً این ماجرا با سوءاستفاده از جو روانی ایجادشده برعلیه باشگاه استقلال خواهد بود. در صورتی که طرف مقابل آبی های پایتخت تیم دیگری بود و بازیکنی باقابلیت های فنی فراتر از محمد نادری داشت، هرگز در این ماجرا کوتاه نمی آمد و با استفاده از شکایت حقوقی، هم دردسرهای شکایت را به جان می خرید، هم غرامت می گرفت و هم استقلال و شخص محمد نادری را محروم می کرد.

با استناد به موضوعاتی همچون تخلف آشکار در ثبت قرارداد با بازیکن تیم دیگر، اغوای بازیکن induce و یا حتی بحث دست بردن در تاریخ ثبت قرارداد و dishonesty، حق کاملاً با طرف بلژیکی بود؛ اما از آنجایی که معرفی رسمی در فوتبال ایران به سبک متداول انجام نمی شود و همچنین عدم تمایل کورتریک به اقامه دعوی، کافی است باشگاه استقلال پول هنگفت رضایتنامه محمد نادری را به باشگاه بلژیکی بپردازد و پس از آن نیز با تغییر ماجرا به سمت «ابتدا امضای توافقنامه و سپس عقد قرارداد»، غائله را خاتمه دهد.

بحث مضحک فداکاری بازیکن جوان
جالب است بدانید پس از آنکه مدیران باشگاه استقلال متوجه گاف بزرگ شان شدند، با یک هفته تأخیر، اعلام کردند محمد نادری قرار است شخصاً مبلغ رضایتنامه اش را بگیرد! شاید از این بابت که به عنوان بازیکن آزاد راهی تیمی شود که از بچگی آرزوی پوشیدن پیراهنش را داشته. او حتی در این راه حاضر است با صرف نظر از دریافت مبلغ قراردادش، مقداری پول به باشگاه وام بلاعوض بدهد تا مطالبات استراماچونی، شفر و … را بپردازد و پنجره های نقل و انتقالاتی این تیم را باز کند. به هر حال، با این شیوه اظهار نظرهایی که تاکنون دیده ایم، اگر فردا روزی چنین موضوعاتی نیز به گوش تان خورد، تعجب نکنید.

بگذریم … اما چگونه ممکن است بازیکنی که به طور هم زمان با 4 تیم متمول در حال مذاکره بود، از چانه زدن بر سر بندهای پاداش هم صرف نظر نمی کرد و قصد داشت لقمه بزرگ تر و چرب تر را برای خودش بردارد، تا در این اوضاع بی سروسامان، بیشترین استفاده را از ذوق زدگی برخی مدیران ببرد، چنین ادعایی را مطرح کند؟ به هر حال شاید هم در زمانه ای زندگی می کنیم که با وجود جامعه مصرف گرا و بازیکنان به اصطلاح «حرفه ای» در دنیای فوتبال، مروت، جوانمردی و ازخودگذشتگی فوتبالیست ها نمرده؛ مرده؟!

احتمال فسخ قرارداد وجود دارد؟
با توجه به پروپاگاندایی که مدیران استقلال در بحث جذب محمد نادری به راه انداختند، بیراه نیست اگر بگوییم هرگز قصد ندارند این جریان را «شکست خورده» به خورد رسانه ها بدهند. از طرف دیگر، آن ها علی کریمی را در لباس القطر می بینند و این در حالی است که با چنین هزینه هنگفت برای بازیکنی که قرار است به نیمکت ذخیره ها پیچ و مهره باشد، می توانستند بهترین هافبک تیم شان را از لژیونر شدن به تیم میان رده قطری منصرف کنند. بنابراین با صرف نظر از اختلاف نظرات مدیریتی داخل ساختمان باشگاه استقلال، بعید است که به فکر صرفه جویی مالی باشند و هر طور که شده، ولو با قیمت کاملاً بیشتر از ارزش واقعی بازیکن، رضایتنامه محمد نادری را در روزهای آینده خواهند گرفت و با قراردادی دائمی، سرانجام باشگاه کورتریک را نیز به هدف اصلیش در قبال نادری خواهند رساند.

لازم به ذکر است باشگاه کورتریک، نادری جوان و کم نام و نشان را به مبلغی کمتر از 60 هزار یورو خریده اند و اکنون با توجه به اهمیت این انتقال برای طرف مقابل شان، به راحتی می توانند سود غیر قابل تصور و پیش بینی نشده ای را به جیب بزنند. فراموش نکنید ساز و کار فوتبال بلژیک و علی الخصوص تیم کورتریک، دولتی نیست و هرگز با ریش گرو گذاشتن یا یک تماس سفارشی، باشگاه ها از سودشان کوتاه نخواهند آمد.

کورتریک بلژیک که به خوبی از گاف بزرگ مدیران استقلال، یعنی عقد قرارداد با بازیکن شان بدون کسب رضایت این باشگاه آگاه شده است، حالا فرصت دارد مبلغ دلخواه خود را از استقلال به علت تخلف این باشگاه طلب کند و این باشگاه بلژیکی، برای صدور رضایتنامه محمد نادری پول بسیار هنگفتی را از استقلالی ها درخواست کرده و برای تامین این مبلغ، تنها یک هفته به استقلال مهلت داده اند.

این اتفاق در حالی رخ داده است که شاید طولانی تر کردن مذاکرات، به طمع بیشتر باشگاه بلژیکی بیانجامد. چراکه با تخلف آشکار استقلال در جذب محمد نادری، بازیکن تحت قرارداد کورتریک، به این باشگاه فرصت داده اند تا مبلغ درخواستی خود را به آبی پوشان تحمیل کند و در صورت نپرداختن مبلغ درخواستی این باشگاه، احتمالاً استقلال با محرومیت و جریمه از سوی فیفا مواجه خواهد شد.

نتیجه گیری
ابتدا به ساکن، باید به عملکرد باشگاه پرسپولیس برابر تن ندادن به خواسته های بازیکن و جلوگیری از بازیچه شدن باشگاه در برابر یک بازیکن جوان و مدیر برنامه هایش، آفرین گفت. اما موضوع موردبحث اکنون تیم رقیب است و به ضرس قاطع می توان گفت باشگاه استقلال هرگز زیر بار گاف مدیریتی اش نخواهد رفت. موضوعی که بدون شک گران تمام خواهد شد. چه ازلحاظ ضرر هنگفت مالی برای باشگاه و چه ازلحاظ افت فنی برای بازیکن. فراموش نکنیم نادری تمرین کردن در جمع فینالیست های آسیا و شاگردی یکی از با دانش ترین کادرهای فنی حال حاضر فوتبال ایران را با چه چیزی معاوضه کرد!

به عبارت بهتر هر دو طرف، چه شخص بازیکن و چه باشگاه استقلال، از هول حلیم داخل دیگ افتادند؛ بماند که کدام شان آش دهان سوز تری بود. در این میان هم باشگاه کورتریک، قطعاً خوشحال ترین طرف ماجراست. آن ها سود پیش بینی نشده ای را از قبال ترانسفر یک بازیکن کم نام و نشان به چنگ آورده اند و این سود هنگفت، هدیه باشگاه استقلال به آن ها بود. در حالی که این باشگاه نیز همچون پرسپولیس با بدهی های کلان اقتصادی روبه رو است.

به هر حال، نکشاندن ماجرا به مراجع حقوقی و اقامه نکردن دعوی، به سود هر دو طرف است و درنهایت باید منتظر صدور رضایتنامه برای محمد نادری باشیم. رضایتنامه ای که بسیار بسیار گران تر از آنچه که ارزش واقعی اش بود، برای رقیب آب خورد. حالا شما بمانید و فکر اینکه به تصور خودتان، مدافع چپ هراسان از رقابت با مهره های فیکس تیم پرسپولیس را شکار کرده اید!


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر پیکان کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
استقلال تاجیکستان
استقلال تاجیکستان
ورزشگاه : جمهوری
داور مسابقه : ؟؟؟
سه شنبه, 23 شهریور 1400 / ساعت : 19:34
پیکان
پیکان
0 - 2
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهدای شهرقدس
داور مسابقه : موعود بنیادی فرد
جمعه, 8 مرداد 1400 / ساعت : 21:15

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی10
2مهدی عبدی9
3شهریار مغانلو4
4سیدجلال حسینی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن