اکسید هد

مرور دربی 94 با آنالیزور برانکو

- نظرات : 5 اظهار نظر - بازدید [ 1327 ] - سه شنبه, 23 دی 1399

مرور دربی 94 با آنالیزور برانکو

تعویض دیاباته تاثیر مثبتی در تیم استقلال نداشت و اتفاقا پرسپولیس را بر بازی مسلط کرد. پرسپولیس برای دومین بازی متوالی پیروزی دربی را در دقایق پایانی از دست دا... 5 out of 5 based on 1 ratings.
مرور دربی 94 با آنالیزور برانکو

تعویض دیاباته تاثیر مثبتی در تیم استقلال نداشت و اتفاقا پرسپولیس را بر بازی مسلط کرد. پرسپولیس برای دومین بازی متوالی پیروزی دربی را در دقایق پایانی از دست دا...

ارتش سرخ دات كام :

تعویض دیاباته تاثیر مثبتی در تیم استقلال نداشت و اتفاقا پرسپولیس را بر بازی مسلط کرد.

پرسپولیس برای دومین بازی متوالی پیروزی دربی را در دقایق پایانی از دست داد. در دیدار جام حذفی محمد دانشگر بود که چند دقیقه پیش از سوت پایان دروازه رادوشوویچ را باز کرد و این بار مهدی قایدی با حرکتی تماشایی به حامد لک گلزنی کرد تا استقلال دوباره از شکست مقابل رقیب سنتی فرار کند. 
 
بازار اظهارنظر درباره این بازی بسیار داغ است کاربران پرسپولیسی در شبکه های اجتماعی، به انتقاد یا تمجید از عملکرد تیم یحیی گل محمدی پرداخته اند. در این بین احمد نوراللهی در کانون توجهات قرار دارد و حضورش در خط حمله همچنان جزو موضوعات داغ حوزه پرسپولیس است. درباره این موضوع و همچنین دیگر اتفاقات مسابقه دربی با فرزاد حبیب الهی آنالیزور سابق پرسپولیس در دوره برانکو ایوانکوویچ گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید: 

* با صحبت از ترکیب دو تیم و گل زودهنگام استقلال شروع کنیم. 
ترکیب استقلال همان چیزی بود که همه به آن فکر می کردند. ترکیب پرسپولیس که منتشر شد، برخی فکر کردند آرایش تیم 3-3-4 باشد اما با شروع بازی متوجه شدیم که پرسپولیس دوباره 2-4-4 بازی می کند، البته آرایشی که با توجه به شکل بازی نوراللهی، در عمل 1-1-4-4 بود. د. 
 
گل زودهنگام در بازی های این چنینی می تواند در برنامه های هر دو تیم تاثیر منفی بگذارد. چون شکل بازی هر دو تیم را نسبت به آنچه انتظار و برنامه اش را داشتند، تحت تاثیر قرار می دهد. چیزی که من دیدم، در همان نیمه اول پس از گل، تا چند دقیقه، شکل بازی مانند دقایق پایانی بازی بود؛ یعنی هر دو تیم عجله زیادی داشتند. استقلال در انتقال از دفاع به حمله عجول بود و پرسپولیس هم برای رسیدن به دروازه حریف، در بازیسازی کمی عجول بود. با این حال در 15 دقیقه پایانی نیمه اول، بازی شکل متعادل پیدا کرد. 

* ارزیابی تان از پرسپولیس در این بازی چیست؟ 
همچنان پروژه اصلی کادرفنی پرسپولیس این است که تناسبی میان آرایشش و نیروهای هجومی پیدا کند. از طرفی علاقه دارند که تیم 2-4-4 یا مشتقی از این سیستم را  بازی کند و از طرف دیگر زوج خط حمله را باتوجه به نیروی انسانی خود هنوز پیدا نکرده اند.. 

* مهدی عبدی هم ستاره امروز پرسپولیس بود و خاطره اولین دربی مهدی طارمی را برای پرسپولیسی ها زنده کرد. 
این که مهدی عبدی به اولسان گل می زند و در واقع گل های مهمی را به ثمر می رساند اما بازهم از ترکیب خارج می شود، بخشی از آن به خاطر تحرک پایین است. فکر می کنم کادرفنی پرسپولیس باتوجه به نیروی جوانی عبدی، از او انتظار دارد که دینامیک تر، پویاتر و دونده تر بازی کند و زمانی که توپ ندارد فشار زیادی را روی مدافعان حریف بگذارد و عبدی که یک مهاجم باهوش است، نیاز دارد در این زمینه پیشرفت کند.  

با همه اینها، عبدی در محوطه جریمه حریف، شاید بهترین بازیکن پرسپولیس باشد و دقیقا مدل مهاجمانی است که در فرهنگ فوتبال انگلیس به شان می گویند "FOX IN THE BOX" یعنی  "روباه در محوطه جریمه"، که اشاره به قدرت تمام کنندگی یک مهاجم مادرزاد دارد. گل عبدی به اولسان شبیه همین گل او به استقلال بود؛ یک ضربه ساده به زاویه مناسب. فکر می کنم کادرفنی پرسپولیس همچنان از عبدی می خواهند تحرک مناسب را هم به بازی بدون توپ خود اضافه کند، اما به هرحال عبدی در به نتیجه رساندن حملات تیم اش کیفیت مناسبی دارد. 

* نقطه عطف و مهم ترین لحظه تاکتیکی بازی کجا بود؟ 
فکر می کنم تعویض اول استقلال بود. مهم این است که شما اثر تعویض را در جریان بازی ببینید؛ منظورم این است که تعویض دیاباته با موسوی را به دلیل گل نزدن دیاباته نقد نمی کنم، بلکه اثر فنی آن در جریان بازی مطلوب نبود. غفوری با این تعویض به دفاع راست رفت. دفاع استقلال با این تغییر تقویت نشد اما سمت راست خط میانی و خط سوم این تیم تضعیف شد.   
در این بازی ها، تعویض مدافع اصولا یک ریسک بزرگ است. آقای فکری این ریسک را برداشت و احتمالا هدفش این بود که با آوردن دیاباته، خط دفاع پرسپولیس را عقب نگه دارد اما در جریان بازی، این ایده عملی نشد، چون پرسپولیس در مالکیت توپ پیشرفت کرد و قدرت دیاباته در دریافت اول روی زمین و هوا، تبدیل به "افزایش توان استقلال در کنترل بازی" نشد. این فکر می کنم نقطه عطف اصلی بازی بود، چون استقلال با این تعویض، در حمله قوی تر نشد، اما در سمت راست و انتقال از دفاع به حمله تضیف شد. 

* دقایقی بعد از این تعویض هم پرسپولیس موفق به گلزنی شد. 
بعد از گل اول، یک دوربین در صحنه آهسته تصویری را از زمانی نشان داد که مدافع پرسپولیس هنوز توپ را ارسال نکرده است. کنعانی زادگان توپ را بلند می فرستد و مرادمند و وحید امیری برای دوئل اول هوایی می پرند. در لحظه این دوئل اول هوایی بین مرادمند و امیری، دو مدافع دیگر استقلال یعنی نادری و غلامی پشت مرادمند هستند و باید به هم نزدیک شوند و البته نزدیک عبدی شوند تا روی توپ دوم، یعنی بعد از دوئل هوایی، مهاجم پرسپولیس نتواند به فضای پشت خط دفاع استقلال برسد. اما عجیب بود که دو مدافع استقلال در فاصله زیاد از هم باقی ماندند و عبدی به راحتی توپ دوم رو گرفت و حرکت کرد و ضربه آخر را بدون فشار زد.. 
این یکی از صحنه هایی بود که نشان می داد استقلال در کنترل بازی در نیمه دوم مشکل دارد. مشابه چیزی که در بازی با گل گهر هم دیده بودیم. در واقع هرچه که توان هجومی استقلال با قایدی، ارسلان و دیاباته چشمگیر است اما استقلال در محافظت از گل خود زمانی که جلو افتاده، دچار ضعف است چون در کنترل بازی مشکل دارد. توجه کنید که کنترل بازی این نیست که شما دفاعی بازی کنید، این است که در موقعیت های متفاوت دفاعی، رفتارهای فردی و جمعی مناسبی داشته باشید و در فاز بازی با توپ هم تسلط در حدی باشد که حریف از دروازه خودی دور بماند. ما این را در استقلال ندیدیم و اشتباهات فردی و جمعی زیادی دیدیم. 

* در مجموع دربی هیجان انگیزی را دیدیم. 
دربی هیجان انگیزی بود اما خب هر دو تیم مسائلی داشتند که قطعا به دنبال اصلاح آن خواهند بود. خط دفاعی پرسپولیس بعد از این که جلو افتاد در 20 دقیقه آخر بازی خیلی عقب رفت و این به بازیکنان استقلال کمک کرد که بتوانند در فضاهای بین خطوط مانور بدهند و گل دوم استقلال هم به همین شکل به ثمررسید.

* در پایان؛ فکر می کنید نقطه ضعف دو تیم چه بود؟ 
هر دو تیم وقتی گل زدند و جلو افتادند، در کنترل بازی افت کردند. پرسپولیس در بازی های دوحه (قبل از فینال)، تلاش داشت تا حریف را از یک سوم دفاعی خود دور نگه دارد. در شکل اول پرسینگ شدیدی داشت و در شکل دوم هم که در بلاک بازی می کرد، حریف نمی توانست خیلی به دروازه پرسپولیس نزدیک شود اما مقابل استقلال، در دقایق پایانی پرسپولیس عقب رفت و اگرچه استقلال موقعیتی نداشت اما پرسپولیس سرانجام از همین زاویه ضربه خورد. پرسپولیس زیرساخت فنی مطلوب، برای اصلاح این مشکلات را دارد و استقلال هم قطعا کادرفنی اش به این نکاتی که گفته شد، آگاه است و در ادامه انتظار می رود استقلال را در فاز "بدون توپ" مسلط تر ببینیم.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز
چيدمان به ترتيب :
 • سپهر رضوانیان
  سپهر رضوانیان :
  اقا خواهشا صحبت های تحریک کننده ارسلان مطهری رو به ای اف سی بدید تا محرومشش کنن
 • محمدرضا معززی اصلانی
  محمدرضا معززی اصلانی :
  سپهر جان ما در کلاس دهداری و پروین و کلا مکتب پاک پرسپولیس بزرگ شده ایم و مانند الاستقلال العربی نیستیم که هموطنمان را بفروشیم به بیگانگان...
 • محمدرضا معززی اصلانی
  محمدرضا معززی اصلانی :
  دو روز بد گذشته هنوز تو فکر چرا ؟؟؟
  نشستم بازیهای آسیایی پرسپولیس را دیدم تا یک مقدار غم مساوی بد را فراموش کنم که یک چیز جالب دیدم : دقیقه 83 بازی پرسپولیس و السد؟؟؟
  مساوی ادامه داشت که یحیی گل محمدی سه تعویض باهم انجام داد!!! عالیشاه و عبدی و کامیابی نیا را وارد زمین کرد و همین باعث بانی اصلی برد پرسپولیس شد؛ یحیی هم در کنفرانس بعد بازی: با سه تعویض که آخر بازی کردیم خون تازه ایی به تیم دادیم که همان .....
  یحیی جان پس چرا شما این تجربه گرانقدر را داشتی این کار را نکردی ...عالیشاه و حسین پور و هر کی دیگه را میاوردی حداقل نفس تازه شان دیواری محکم میشد مقابل این تیم حقیرر.... اشکال ندارد فقط خواهشا در بازیهای بعدی از تعویضهایت استفاده کن و شک نداشته باش امسال شاید 5 - 4 هفته قبل از پایان قهرمان نشویم اما مطمئناً قهرمانیم.
 • رضا مهدوی
  رضا مهدوی :
  استفاده از کامیابی نیا بیهوده است. کامیابی نیا فقط در سال اول برانکو یک سطح بالا از هافبک دفاعی از خودش بروز داد ولی بعد از اون افت کرد. الان چند سال هست که از دوران اوج فاصله گرفته و یحیی نباید صرفا بخاطر اعتراض بازیکن بهش میدون بده. کامیابی نیا خیلی سوتی میده و گل اول استقلال هم نتیجه سوتی او بود. در نیمه اول دربی هم چند بار دیگه سوتی داد. به نظرم میلاد سرلک اگرچه اشتباهاتی داره ولی در حال حاضر خیلی مفیدتر از کمال هست . نوراللهی باید سر جای خودش برگرده ، یک خط جلوتر از سرلک . و عالیشاه که در چند بازی اخیر داره احیا میشه باید برگرده تو ترکیب
 • رضا مهدوی
  رضا مهدوی :
  عبدی تمام کننده خوبی است. به جرات می توانم بگویم مهدی عبدی باهوش ترین و خوش فکر ترین مهاجم ایران است . منتها مشکل اینست که عبدی چالاک نیست و نمی تواند مثل آل کثیر تحرک و جنگندگی لازم را داشته باشد. هر چه قدر هم که تمرین کند مدل و استایلش همین است. علیپور مهاجمی بود که بدن محکم و چابکی داشت و دوندگی بالا ولی مغز و شعور فوتبالی نداشت. بالعکس عبدی از نظر فکری و شعور فوتبالی عالی است ولی حیف که چابک نیست وگرنه قطعا یکی از بهترینها در آسیا بود. آل کثیر تقریبا یک مهاجم کامل است و همه خصوصیات را دارد. یعنی یک مهاجم امروزی هسنت. جنگندگی قدرت بدنی چابکی سرعت تکنیک جاگیری و موقعیت شناسی که آل کثیر تقریبا از همه اینها به میزان کافی بهره میبرد .
  چیزی که هست یحیی باید با توجه به مدل و استایل بازی این مهاجم خیلی باهوش (تاکید میکنم) یعنی مهدی عبدی به نوعی تحرک را در یک سوم حرف بیشتر کند. زمانی که یک مهاجم ساکن ولی خلاق داریم میبایست سایر عناصر هجومی مثل وینگرهای متحرک و تکنیکی به عنوان مهاجم کاذب کمک کنند . در چند بازی اخیر امیری تحرک لازم را نداشته . نوراللهی گرچه دوندگی خوبی در جلو داشته ولی مناسب این پست نیست. پهلوان اگرچه در نیمه دوم دربی راه افتاد ولی انتظارات بیشتری بخصوص از نظر هجومی از او داریم. مدافعان چپ و راست پرسپولیس هم که تقریبا در کار هجومی نقش موثری ندارند. پس همانطور که دفاع تیمی است حمله هم تیمی است. الان مشکل ابدا تمام کنندگی نیست. مشکل تحرک و موج ضعیف حملات در محوطه جریمه است. پرسپولیس نیاز به یک هافبک هجومی تمام عیار دارد . میزان شوتزنی موثر در شان نایب قهرمان آسیا نیست.
  پیشنهاد من به یحیی "طالب ریکانی" است. یک هافبک همه کاره، انرژیک شوتزن از تمام نقاط زمین، خوش تکنیک ، خطرناک و پاسور. هواداران عزیز طالب را مطالبه کنید که دوای درد پرسپولیس است.
  پرسپولیس به عنوان نایب قهرمان آسیا برای بهتر شدن در فاز هجومی نیاز به دو سه تا بازیکن "خطرناک" در پستهای هافبک-وینگر و دفاع چپ یا راست دارد.

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر استقلال کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
شاهین عامری
شاهین عامری
ورزشگاه : مهدوی بوشهر
داور مسابقه : روح الله شریفی
سه شنبه, 28 اردیبهشت 1400 / ساعت : 20:30
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
استقلال
استقلال
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : محمد رضا اکبریان
جمعه, 24 اردیبهشت 1400 / ساعت : 19:30

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4عیسی آل کثیر3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن