اکسید هد

مطهری: این پرسپولیس شبیه میلان آریگو ساکی است!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 694 ] - یکشنبه, 10 اسفند 1399

مطهری: این پرسپولیس شبیه میلان آریگو ساکی است!

حمید مطهری دستیار یحیی گل محمدی در پرسپولیس گفت: متأسفانه به خاطر اشتباه یک یا چند مدیر در قرارداد مارک ویلموتس نباید صورت مسئله را پاک کنیم و این تصمیم منطقی... 5 out of 5 based on 1 ratings.
مطهری: این پرسپولیس شبیه میلان آریگو ساکی است!

حمید مطهری دستیار یحیی گل محمدی در پرسپولیس گفت: متأسفانه به خاطر اشتباه یک یا چند مدیر در قرارداد مارک ویلموتس نباید صورت مسئله را پاک کنیم و این تصمیم منطقی...

ارتش سرخ دات كام :

حمید مطهری دستیار یحیی گل محمدی در پرسپولیس گفت: متأسفانه به خاطر اشتباه یک یا چند مدیر در قرارداد مارک ویلموتس نباید صورت مسئله را پاک کنیم و این تصمیم منطقی نیست.
وقتی بحث بدشانسی در فوتبال ایران مطرح می شود خیلی ها به یاد «جواد منافی» یا «مجاهد خذیراوی» می افتند. جواد منافی، مدافع چپ اوایل دهه 70 فوتبال ایران، بازیکن جوانی که در بیست و سه سالگی چنان در تیم های باشگاهی، امید و تیم ملی درخشید که نوید تولد یک ستاره کم نظیر برای فوتبال ایران را می داد و شهرت او به آن سوی مرزها هم رسیده بود، مشتریان پر و پا قرصی از اروپا داشت ازجمله جنوای ایتالیا اما بدبیاری بدجوری دامن او را گرفت. خودروی شخصی جواد منافی سال 73 در جاده قائمشهر- ساری واژگون شد و این بازیکن بهشهری را تا یک قدمی مرگ پیش برد، گرچه او زنده ماند اما مرگ ورزشی او فرا رسید! به قول همکارمان اگر تاریخ فوتبال ایران 3 بازیکن بدشانس داشته باشد، پس از جواد منافی و مجاهد خذیراوی یک فوتبالیست شاخص و مستعد دیگر را هم باید به این جمع افزود؛ حمید مطهری! نگارنده متعلق به همان محلی هستم که فوتبال «حمید مطهری» هم از آن منطقه شکل گرفت ؛ میدان خراسان تهران! در آن محل تیمی خاکی و محلی تشکیل شده بود به اسم وحدت که گربه سیاه تیم های بزرگ فوتبال تهران بود. تیمی متشکل از بازیکنان محلی و پولی هم در بساط نبود. پشت مسجد خداداد زمینی خاکی به اسم «قیایی» بود که بچه های خیابان عارف دور هم جمع شده و تیم «وحدت» را تشکیل داده بودند. «عباس بنیان» کاپیتان وحدت در خیابان عارف مغازه خواروبارفروشی داشت.
«مجید جلالی» سرمربی وقت آن تیم هم فروشگاه لوازم ورزشی داشت و همزمان معلم ورزش ما بود! چند تا مغازه پایین تر اما «علی پروین» نمایشگاه فروش اتومبیل داشت و ما هم هرازگاهی یواشکی از پشت شیشه های بنگاه به تماشای او می پرداختیم و... آن تیم وحدت در دهه 60 شکل واقعی به خودش گرفت و بازیکنان بزرگی همچون ؛ سیدمهدی ابطحی، مهرداد فیض اربابی، قاسم کشاورز... و البته «حمید مطهری» را به فوتبال تهران و ایران معرفی کرد.
آری هان معروف هلندی بار اولی که به ایران آمد تا هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد سه بازیکن را پسندید؛ جواد منافی، حمید مطهری و رضا شاهرودی. یک خاطره را به شخصه همیشه برای همکارانم درخصوص «حمید مطهری» بر زبان می آورم که جوانی فوق العاده بود؛ «در 16 سالگی توپ را وسط زمین ورزشگاه 17 شهریور ( پایین میدان شهدای فعلی) می کاشت و با چپ و راست شوت می زد که زوزه کشان گل می شد. با چپ و راست چنان شوت می زد که نمی توانستید تشخیص بدهید راست پاست یا چپ پا!»
حالا همان حمید مطهری مستعد در مربیگری رشد کرده و به عنوان دستیار یحیی گل محمدی در پرسپولیس نوید ظهور یک مربی خوب را به فوتبال ایران می دهد. در همین راستا و به بهانه گذشته، گپ و گفتی با «حمید مطهری» داشتیم و از دیروز به امروز رسیدیم. مصاحبه ای که به نظر خودمان بد نشد.

*حمید مطهری یکی از سه فوتبالیست بدشانس تاریخ فوتبال کشورمان در کنار مجاهد خذیراوی و جواد منافی است. خود شما این حرف را قبول دارید؟
من نباید از خودم تعریف کنم یا چنین ادعایی داشته باشم و بهتر است دیگران و کسانی که بازی ام را دیده اند جواب این سؤال را بدهند اما خیلی زود فوتبال را کنار گذاشتم.

*یورگن گده شما را در تیم امید استانداردترین بازیکن ایران نامید یا اینکه آری هان سه فوتبالیست را زمان هدایت بسیار کوتاه مدت تیم کشورمان جدا کرد و به تعریف و تمجید آنها پرداخت که یکی از آنها در کنار کریم باقری و جواد منافی اسمش حمید مطهری بود. توضیحی می دهید؟
راستش را بخواهید از یورگن گده آلمانی که خیلی چیزها آموختم. خیلی به من محبت داشت و همیشه می گفت راحت می توانی در بوندس لیگا بازی کنی اما ماجرای آری هان خیلی جالب بود. خوب به خاطر دارم 18، 19 ساله بودم که به تیم بزرگسالان ایران دعوت شدم. بزرگانی مثل فرشاد پیوس، علی دایی و... بودند و در ورزشگاه شماره 2 شهید شیرودی تمرین می کردیم. آری هان من و کریم و جواد منافی را پس از فقط یک نیمه بازی جدا کرد و... یادش به خیر. شاید می توانستم به مدارج بالاتر و اهداف بسیار بالا و بزرگی در سر داشتم اما متأسفانه مصدومیت اجازه نداد.

*مشکل نخاعی داشتید؟
من یک مشکل تنگی کانال نخاعی داشتم به علاوه اینکه از ناحیه دیسک کمر هم با مشکلاتی مواجه بودم. شاید اگر آن زمان پزشکان تشخیص درست می دادند، می توانستم به فوتبالم ادامه دهم و حتی پزشکی بعدها از آمریکا آمد و گفت اگر به موقع مصدومیت من را تشخیص می دادند، حتی با آب درمانی و فیزیوتراپی درمان می شدم اما...  

*حمید مطهری از مکتب تیم «وحدت» تهران به فوتبال ایران معرفی شد. از آن تیم محلی که گربه سیاه بزرگان فوتبال تهران بود و آن دوران بگویید.
4 سال در وحدت بازی کردم. کاپیتان نوجوانان وحدت بودم و همزمان در تیم جوانان فیکس بازی می کردم و عضو تیم بزرگسالان هم بودم. وحدت گرچه تیمی محلی بود اما انسان های بزرگی در آن حضور داشتند و مربیگری می کردند. در رده نوجوانان محمد آقاصابونی، جوانان آقای علی رعدی و بزرگسالان آقا مجید جلالی سرمربی و معلم من بودند. همیشه می گویم 4 سال فوق العاده در آن تیم داشتم که در زمین خاکی تمرین می کردیم!

*همان زمان به عنوان یارکمکی به پرسپولیس رفتید؟

آن زمان مسابقات جوانان کشوری برگزار می شد و تهران هم در قالب تیم الف و ب دو تیم داشت که یکی جوانان پرسپولیس بود و دیگری بانک ملی. من و علیرضا سهندرازیان که هر دو عضو تیم ملی جوانان بودیم از سوی پرسپولیسی ها دعوت شدیم تا به عنوان یارکمکی به تیم کمک کنیم. جا دارد از زنده یاد محمود یاوری هم یاد کنم که به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان بسیار از ایشان آموختم. نظم و انضباط و دیسیپلین بالایی داشتند و امیدوارم شاگرد خوبی برای آن مرحوم بوده باشم.

*در ادامه به سپاهان اصفهان پیوستید؟
در تیم ملی جوانان که بازی می کردم آقای فیروز کریمی دستیار آقای یاوری بودند و شناخت کاملی از بنده داشتند. آقا فیروز من، پرویز برومند و حسین فخرمحمدی را از تیم ملی جوانان انتخاب کرد و با خودش به سپاهان برد. با توجه به اینکه لیگ آزادگان از سال 1372 در دو گروه 12 تیمی برگزار می شد و از آنجایی که تیم وحدت فقط در جام باشگاه های تهران حضور داشت، برای رشد و پیشرفت بیشتر راهی سپاهان شدم. از حضور در سپاهان هم خاطرات خیلی خوبی در ذهن دارم.

*و سپس کشاورز، پرسپولیس و... خداحافظی همیشگی از فوتبال؟
هنوز هم وقتی به این موضوع فکر می کنم ناراحت می شوم و به هم می ریزم. با تیم فولاد خوزستان بازی داشتیم و اتفاقاً خیلی خوب داشتم بازی می کردم. در دقیقه 80 روی یک توپ هوایی بلند شدم سر بزنم که ناگهان افتادم و دیگر از شدت درد نتوانستم از جای خودم بلند شوم. پس از آن خانه نشین شدم. چند ماه در بستر افتاده بودم و چون نمی توانستم تکان بخورم زخم بستر گرفته بودم. عضلاتم آب شده بود و از لحاظ روحی و روانی حسابی به هم ریختم... 

*معمولاً هم در این مواقع باشگاه ها هیچ حمایتی نمی کنند. درست است؟
دقیقاً همین طور بوده و قهرمان زنده را عشق است. خیلی اذیت شدم و با توجه به اینکه تازه ازدواج کرده بودم زخم بستر گرفتم. افسردگی شدید گرفتم و وظیفه خودم می دانم نهایت تشکر را از همسرم داشته باشم. در آن مقطع خانواده خودم و همسرم فقط به یادم بودند و از لحاظ مالی و معنوی کمکم کردند. خیلی سخت بود و به عنوان بازیکن پرسپولیس در تمرینات و بازی ها کلی هوادار تشویقم می کردند و لقب «زیدان» به من داده بودند و ناگهان فراموش شدم.

*تا جایی که می دانم حمید مطهری بچه پولدار که نبود؟
پدرم یک سرهنگ بازنشسته بود و ما خانواده متوسطی داشتیم. من همیشه خودم کار کردم و پول درآوردم. مشکل اینجا بود که تازه زندگی مشترک خودم را آغاز کرده بودم که کنار گذاشته شدم.

*همبازیان شما سراغی می گرفتند؟
خیلی کم و فقط در حد همان تماس تلفنی بود. گفتم که افسردگی گرفته بودم.

*در دورانی که تازه دروازه های اروپا به روی فوتبال ایران باز شده و چند همبازی شما لژیونر شده بودند!
من هم از الشعب امارات پیشنهاد داشتم اما به خاطر خدمت سربازی نتوانستم بروم. به خاطر همان دوران است که وقتی بازیکنی در تیم مصدوم می شود خودم بیشتر سراغش را می گیرم. مثلاً می توانید از محمد انصاری بپرسید که همیشه جویای احوالش بودم چون خودم دردکشیده مصدومیت هستم.

*شنیدیم مجید جلالی سراغ شما آمد و پیشنهاد داد دنبال مربیگری بروید.
باید از استاد خودم آقا مجید جلالی تشکر کنم. بعد از آن مصدومیت دو، سه سال سخت و تلخ داشتم که آقا مجید پیشنهاد کرد دنبال مربیگری بروم.

*در این سال ها دستیار چه کسانی بوده اید؟
شاید بگویند حمید مطهری مربی جوانی است اما حدود 16 سالی می شود در عرصه مربیگری فعالیت می کنم. از سال 82 و 83 به عنوان آنالیزور کارم را در پاس تهران با آقا مجید شروع کردم. 4 سال در این تیم بودم و به تیم صباباتری رفتم و آنجا هم به عنوان مربی امیدها و آنالیزور آقای جلالی کار کردم. در ادامه به راه آهن رفتم و دستیار ارنی برندز هلندی شدم. بعد از این مربی هلندی، آقا رسول کربکندی و مهدی تارتار سرمربی راه آهن شدند که من هم دستیار و کمک این عزیزان بودم. نیم فصل هم به همراه رضا شاهرودی کمک افشین پیروانی در سنگ آهن بافق بودیم. بعد به صبا رفتم و کمک یحیی گل محمدی شدم. وقتی یحیی از صبا جدا شد و به پرسپولیس رفت به مدت نیم فصل مربی امیدهای پرسپولیس شدم. در ادامه 2 سال در تیم سایپا و 3 سال هم در پیکان مربیگری کردم. همچنین نیم فصل در نساجی مازندران و نیم فصل هم شهرخودرو به عنوان کمک مربی کار کردم تا اینکه به پرسپولیس آمدیم و الان هم یک سالی می شود با افتخار در خدمت این تیم و یحیی گل محمدی هستم.

*از کسانی که سرمربی شما بودند چه چیزهایی یاد گرفتید؟
باورتان نمی شود من از همان دوران بازی دفترچه داشتم و هنوز هم دارم. تمرینات را نت برداری می کردم و هر نکته جالبی هم که دیدم یادداشت کرده ام. هنوز هم مشغول یادگیری هستم چون به نظرم فوتبال دریاست. هرقدر هم یاد بگیرید باز کم است و باید مرتب خودتان را به روز کنید.

*خیلی ها معتقدند حمید مطهری یک مربی خوش صحبت و مسلط به کلام است. این تسلط شما به زیاد کتاب خواندن برمی گردد یا مسئله دیگری؟
شما لطف دارید. معمولاً کتاب می خوانم اما بیشتر از آن فیلم می بینم. فیلم های فوتبالی و سینمایی در ژانرهای مختلف که معتقدم کمک می کند بینش آدم بالا برود.

*آخرین فیلم سینمایی که دیده اید اسمش چه بوده است؟

پیکی بلیندرز با بازی تامی شلبی سریال خارجی بوده است. همچنین سریال خانه کاغذی که فوق العاده است. علاقه زیادی هم به دیدن کنفرانس های خبری مربیان مشهور دنیا و مستندهای ورزشی دارم.

*آخرین مستند ورزشی که تماشا کرده اید؟
همه یا هیچ که مستندی درباره قهرمانی منچسترسیتی در لیگ جزیره و پپ گواردیولا و شاگردانش است.

*آخرین کتابی که خوانده اید؟
کتاب «ایمان» که درباره دیگو سیمئونه است را خواندم و خیلی آموختم.

*بسیارخوب، می خواهیم بحث را عوض کنیم. به نظر من یحیی گل محمدی جزو مربیانی است که خیلی به دستیارانش بها می دهد. درست است؟
همین طور است و یحیی گل محمدی یک مربی مشورت پذیر است. به کادر فنی اش احترام می گذارد. این حرف من نیست و اهل تعاریف الکی هم نیستم. یحیی گل محمدی هم نیازی به تعریف و تمجید من ندارد. کارنامه اش هم مشخص است چون هرجایی کار کرده موفق و اثرگذار بوده است.

*الگوی خارجی حمید مطهری در مربیگری چه کسی است؟

امیدوارم از این حرف من برداشت دیگری نشود چون بحث الگو بودن است. من سبک مربیگری گواردیولا، زیدان و روبرتو مانچینی را خیلی دوست دارم. این یک بحث است اما یکسری مربی هم داریم که در فوتبال مربی مؤلف هستند. به این قبیل مربیان علاقه زیادی دارم.

*می توانید اسم ببرید؟
مارسلو بیلسا و خوزه پکرمن آرژانتینی را می توان مؤلف نامید اما خودم به شخصه آریگو ساکی را خیلی دوست دارم. یک مربی صاحب سبک که معمار تیم رؤیایی میلان در دهه 90 بود. او باید با تیم ملی ایتالیا هم قهرمان جام جهانی 1994 آمریکا می شد اما در ضربات پنالتی به برزیل باخت. خیلی فیلم و CD از آریگو ساکی دیدم و دارم که هرازگاهی مرور می کنم. کارلو آنجلوتی هم به خاطر الگوبرداری از آریگو ساکی مربی بزرگی شد.

*آریگو ساکی یک جورهایی مبتکر سیستم 2-4-4 خطی بود که شما هم در پرسپولیس این فصل اغلب از آن استفاده کرده اید. البته به نظر می رسد پرسپولیس فعلی در چند بازی اخیر شما برگرفته از اسپانیای یورو 2012 باشد که بدون مهاجم فاتح اروپا شد؟
البته ما از مهدی عبدی هم استفاده کردیم و در بازی های اخیر هافبک های ما عالی کار کرده اند.

*از لحاظ جام گرفتن هم در مقیاسی کوچک تر می توان پرسپولیس را با میلان مقایسه کرد؟
شاید بتوان گفت در مقیاسی کوچک تر این پرسپولیس هم شبیه میلان آریگو ساکی است. ما بازیکنانی داریم که با روحیه بالا و ذهن برنده می کوشند و تلاش می کنند موفق شوند. شما دیدید چه مشکلاتی را از لحاظ مدیریتی سپری کردیم. بازیکنان تأثیرگذاری را از دست دادیم و حواشی زیادی را تجربه کردیم اما پس از حضور آقایان سمیعی و صدری و با مدیریت جدید آرامش در تیم ما حکمفرما شد.

*البته مشکلات مالی به قوت خود باقی است.
خیلی مسائل دست به دست هم داده که مشکلات مالی به وجود بیاید. به نظرم مهم ترین آن بدهی خارجی ها ازجمله ماریو بودیمیر بوده است. اگر همین پول طلب بودیمیر بین بازیکنان تقسیم می شد مشکلی نداشتیم. با این وجود کادر مدیریتی جدید پرسپولیس با تمام وجود تلاش می کند منابع مالی مناسبی برای حل مشکلات فراهم کند.

*صحبت از میلان دهه 90 شد. اغلب تیم های ملی موفق جهان بر پایه تیم های باشگاهی موفق استوار شده اند. به طور مثال ایتالیای جام جهانی 1982 بیشتر از ستاره های یوونتوس تشکیل شده بود. آلمان قهرمان جام جهانی 2014 بیشتر شامل بازیکنان تیم بایرن مونیخ بود. به نظر شما فوندانسیون تیم ملی ایران برای صعود به جام جهانی را می تواند تیم پرسپولیس تشکیل بدهد؟
قبل از آنکه جواب شما را بدهم تأکید می کنم وظیفه همه ما احترام به تصمیم سرمربی تیم ملی است. باید اجازه بدهیم دراگان اسکوچیچ انتخاب های خودش را داشته باشد اما با حرف شما موافقم. اغلب تیم های ملی موفق تاریخ و دنیا بر مبنای بازیکنان یک تیم باشگاهی بزرگ تشکیل شده و می شوند. من می خواهم کمی جلوتر را بگویم و اینکه آلمانی ها برای ارتقای سطح فوتبال خود و رسیدن به اسپانیا آگاهانه پپ گواردیولا را به بایرن مونیخ آوردند و سبک و فلسفه فوتبال خود را عوض کردند. همان سبک تیکی تاکا با کمی تغییر مثبت با مربیگری یواخیم لو منجر به سنگین ترین شکست تاریخ برزیل و قهرمانی تیم ملی آلمان شد.

*این در حالی است که در فوتبال ما قانون منع استخدام بازیکن و مربی خارجی را وضع می کنند. با این قانون موافقید یا مخالف؟
به شخصه مخالف این قانون هستم. مربی و بازیکن خوب و با کیفیت خارجی تأکید می کنم با کیفیت، دریچه جدیدی به روی فوتبال ایران باز کرده و به رشد آن کمک شایانی می کند. متأسفانه به خاطر اشتباه یک یا چند مدیر در قرارداد مارک ویلموتس نباید صورت مسئله را پاک کنیم و این تصمیم منطقی نیست.

*دوشنبه با سایپا بازی دارید که دیدار رفت دو تیم به تساوی انجامید. بازی برگشت را چطور ارزیابی می کنید؟
سایپا کادر جوان و خوبی دارد. ابراهیم صادقی و پیروز قربانی از اهالی محترم و منصف این فوتبال هستند که صداقت زیادی هم دارند. تیم خوبی هم با جوانان ساخته اند و بازی سختی در پیش داریم اما به خوبی سایپا را آنالیز کرده و ان شاءا... برای 3 امتیاز به زمین خواهیم رفت.

*در پایان چند سؤال تلگرافی می پرسیم و شما هم با یک کلمه یا عبارت و جمله کوتاه پاسخ دهید.
در خدمتم.

*علی پروین؟
بزرگ پرسپولیس

*مجید جلالی؟
معلم اخلاق

*علی دایی؟
شخصیت بزرگ

*کریم باقری؟
همرفیق!

*مهدی مهدوی کیا؟
حرفه ای

*خداداد عزیزی؟
ناخودآگاه یاد حماسه ملبورن می افتم.

*محرم نویدکیا؟
اسطوره سپاهان

*سیدجلال حسینی؟
ستون

*داوود فنایی؟
نامبروان مربیان دروازه بانی ایران

*افشین پیروانی؟
افشین با تعصب

*و بالاخره یحیی گل محمدی؟
گواردیولای فوتبال ایران!


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر پیکان کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
استقلال دوشنبه
استقلال دوشنبه
ورزشگاه : جمهوری
داور مسابقه : ؟؟؟
سه شنبه, 23 شهریور 1400 / ساعت : 19:34
پیکان
پیکان
0 - 2
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهدای شهرقدس
داور مسابقه : موعود بنیادی فرد
جمعه, 8 مرداد 1400 / ساعت : 21:15

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی10
2مهدی عبدی9
3شهریار مغانلو4
4سیدجلال حسینی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن