اکسید هد

چلنگر: کدام «دائم الخمری» دوتا قهرمانی می آورد؟ !

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1291 ] - یکشنبه, 24 اسفند 1399

چلنگر: کدام «دائم الخمری» دوتا قهرمانی می آورد؟ !

 رضا چلنگر قطعاً حافظ بخشی از خاطرات فوتبال ایران است. مترجمی که با حضور مربیان کروات در فوتبال ایران به ناگاه تبدیل به چهره شد و دانش زبان کرواتش حسابی ... 5 out of 5 based on 3 ratings.
چلنگر: کدام «دائم الخمری» دوتا قهرمانی می آورد؟ !

 رضا چلنگر قطعاً حافظ بخشی از خاطرات فوتبال ایران است. مترجمی که با حضور مربیان کروات در فوتبال ایران به ناگاه تبدیل به چهره شد و دانش زبان کرواتش حسابی ...

ارتش سرخ دات كام :

 رضا چلنگر قطعاً حافظ بخشی از خاطرات فوتبال ایران است. مترجمی که با حضور مربیان کروات در فوتبال ایران به ناگاه تبدیل به چهره شد و دانش زبان کرواتش حسابی به کارش آمد. او دیروز در مصاحبه ای درباره تجارب همکاری اش با مرحوم کرانچار اشاره کرد که خلاصه آن را می خوانید:
 
*خاطره جالبی از کار با کرانچار دارید؟
یادم هست زمستان دو سال پیش یک گالری خیریه در تهران برگزار شد که برای کمک به کودکان سرطانی بود. به من گفت باهم برویم در حالی که مصاحبه کردن و با رسانه ها بودن برایش سخت بود. خیلی هم اهل مصاحبه نبود مگر کنفرانس های خبری که به اجبار باید شرکت می کرد. ما به آن گالری رفتیم و افراد حاضر هم اکثراً مرفه بودند. آنجا یک مزایده انجام شد بر سر چند تابلو که از نظر من خیلی هم جذاب نبود و بیشتر حالت نمادین داشت. ناگهان ایشان به یکی از تابلوها گیر داد و گفت رضا دست بلند کن من این تابلو را می خواهم. گفتم آقا ول کن چه کار داری! در نهایت از 1000 یورو مزایده شروع شد که یک دکتری هم بود که او هم تابلو را می خواست و در نهایت آقای کرانچار 4500 یورو تابلو را خریدند.

*آن زمان که کرانچار در ایران کار می کرد یکسری شایعه برای ایشان ساخته بودند که دائم الخمر است و حتی می گفتند برکناری ایشان از تیم امید و پرسپولیس هم به همین دلیل است. آیا این حرف ها به گوش خودشان هم رسید و چه واکنشی داشت؟
در پرسپولیس به این دلیل برکنار نشدند. مسأله مربوط به دوره حضور آقای کاشانی بود و ایشان هنوز سرحال هستند و انسان منصفی هم هستند. وقتی ایشان در سال 88 به پرسپولیس رفت، باشگاه از آن وضعیت اسفبار مالی که داشت سر و سامان گرفت. خب کرانچار به بعضی نفرات بازی می داد و به بعضی خیر. آن بخشی که بازی نمی کردند ناراضی بودند و این نارضایتی کم کم به کل تیم رسید. آقای کاشانی به کرانچار گفت مسأله این است و بهتر است جدا شویم و می توانید از خودش هم بپرسیم. کرانچار هم گفت من مربی هستم و چمدان هایم همیشه باید آماده باشد. آقای کاشانی گفت این نامردی است و شما آدم منظم و کاربلدی هستید و حتی گفت اگر مسلمان بودی پشتت نماز می خواندم! آقای کاشانی حتی بغضش هم گرفت ولی کرانچار گفت کسی که باید برود من هستم چون بود و نبود من دیگر تأثیری روی پرسپولیس ندارد. از طرفی وقتی شما می خواهید علی دایی که اسطوره هست را بیاورید، دیگر حرفی باقی نمی ماند. بعد هم در عرض 10 دقیقه توافق کردند.

*کرانچار هیچ وقت هم شکایتی از پرسپولیس نکرد. درست است؟
باورتان نمی شود در دفتر باشگاه آقای کاشانی، معاون و وکیل حقوقی باشگاه حضور داشتند. کاشانی گفت شما 240 هزار دلار طلب داری و ما الان نمی توانیم بدهیم و شکایت هم کنی حق داری و رأی به نفع تو می شود ولی من الان ندارم. آیا می توانی به ما کمک کنی؟ کرانچار هم گفت هرچقدر می توانی بده و کاشانی هم گفت 120 هزار دلار که آن را هم در سه قسط می دهیم و کرانچار هم پذیرفت. یادم هست در اقساط 50 و 60 هزار دلاری داد و سه ماه بعد هم 10 هزار دلار به من داد که به ایشان رساندم. خود آقای کرانچار گفت من انتظار نداشتم این مبلغ را دریافت کنم و یادم نبود و من گفتم آقای کاشانی گفته باید این مبلغ را به شما برسانم. یعنی به خاطر مسائلی که گفتید کنار گذاشته نمی شد اگرچه متأسفانه بعضی سعی می کردند چنین شایعه ای را راه بیندازند چون ایشان برای جذب بازیکن راه نمی داد که البته این جدای از دوران پرسپولیس است. همیشه هم در عرض پنج دقیقه توافق می کرد و جدا می شد. یک بار 300 هزار دلار به سپاهان بخشید، 600 هزار دلار زمان آقای نیک فر بخشید و نتیجه هم نگرفته بود. گفت تا امروز هر چقدر کار کردم همان را بدهید. در تیم امید هم در عرض پنج دقیقه 620 هزار دلار بخشید. آقای تاج هم آمدند لوح و فرش هدیه دادند. کرانچار همیشه می گفت نمی خواهم درهای پشت سرم را ببندم و می خواهم نیمه باز باشد که اگر شد برگردم چون ایران را دوست دارم و به آقای تاج و ساکت هم این را گفت. مشروبات الکلی نخورد. کدام دائم الخمری می تواند دوتا قهرمانی بیاورد و این همه بازیکن پیدا کند.

*با این حساب باید چند میلیون دلاری به تیم های ایران بخشیده باشد!
مجموعاً فکر کنم یک میلیون و 500 هزار دلار را بخشید و آنقدر احترام قائل بود که حد نداشت. متأسفانه بعضی افراد صحبت هایی را مطرح می کردند و حتی خود فردی که این را اعلام کرد فردایش زنگ زد و حلالیت خواست. آقای کرانچار وقتی با او تماس می گرفتند، می گفت صحیح نیست وقتی من حضور ندارم و نمی توانم از خودم دفاع کنم این را بگویید. این یعنی چه؟ آقای کرانچار همان جا گفت شما به من کاری نداشته باشید و من هم ندارم ولی در غیر این صورت من هم جواب می دهم. من دوست دارم طوری باشد که بتوانم به ایران برگردم. ایشان در اصفهان تلاش کرد سپاهان را بومی سازی کند و این را از 82 کارمند آنجا بپرسید. از هواداران واقعی سپاهان و نه لیدرها، بپرسید و ببینید چه می گویند؟ علی کریمی، مهدی شریفی، رضا دهقان، آرمین سهرابیان و همه این ها را از رده پایه پیدا کرده بود و وقتی شما بومی سازی کنید و از آکادمی بازیکن بیاورید جابه جایی صورت نمی گیرد. اینگونه شد که از اطراف شروع کردند به زدن ایشان. تنها نقطه ای که پیدا کردند همین بود. خب کمتر فرد خارجی را داریم که اصلاً مشروبات الکلی نخورد. کدام دائم الخمری می تواند دوتا قهرمانی بیاورد و این همه بازیکن پیدا کند؟ این کار درست نبود و به نظرم بعضی رسانه ها گول افرادی را خوردند که منافع شان به خطر افتاده بود. جالب است من بیشتر از او ناراحت می شدم.

*شما با مربیان کروات زیادی مثل بلاژویچ، برانکو و همین کرانچار در ایران کار کردید. با کدام یک راحت تر بودید و از تفاوت ها و شباهت های آنها بگویید.
هر سه شباهت های زیادی داشتند منتهی آقای کرانچار کمتر عصبانی می شد و به ندرت خشم را در چهره ایشان می دیدید. من شاید 2 یا 3 بار دیدم که مدت کوتاهی هم بود. آقای بلاژویچ ولی شخصیت انفجاری بامحبتی داشت و همان قدر که سخت گیری می کرد، مهربان هم بود اما کرانچار اصلا عصبانی نمی شد. اگر انتقادی هم می شد اصلاً ناراحتش نمی کرد. برانکو هم تقریباً شبیه کرانچار بود ولی بیشتر به رسانه ها اعتقاد داشت و اهل مصاحبه بود اما کرانچار درونگراتر بود و دنبال گرفتن نتیجه و اطرافیانش بود. در مجموع هر سه آدم های محترم، بامحبت و زحمت کشی بودند که مثلاً هر روز قبل از ساعت 8 و با حضور بازیکنان سر میز صبحانه بودند که ببینند سرمربی شان چقدر نظم را رعایت می کند.
 

مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

پرسپولیس برابر شاهین بندر عامری به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
شاهین عامری
شاهین عامری
ورزشگاه : مهدوی بوشهر
داور مسابقه : روح الله شریفی
سه شنبه, 28 اردیبهشت 1400 / ساعت : 20:30
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
استقلال
استقلال
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : محمد رضا اکبریان
جمعه, 24 اردیبهشت 1400 / ساعت : 19:30

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4عیسی آل کثیر3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن