اکسید هد

آنالیز: پرسپولیس؛ تیمی که بی رحم نیست

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 840 ] - دوشنبه, 16 فروردین 1400

آنالیز: پرسپولیس؛ تیمی که بی رحم نیست

لیگ برتر فوتبال ایران در سال 1400 برای تیم پرسپولیس در مشهد و با بازی مقابل پدیده کلید خورد.  از هفته ی هفدهم رقابت ها، پرسپولیس در حالی مهمان شاگردان مه... 5 out of 5 based on 1 ratings.
آنالیز: پرسپولیس؛ تیمی که بی رحم نیست

لیگ برتر فوتبال ایران در سال 1400 برای تیم پرسپولیس در مشهد و با بازی مقابل پدیده کلید خورد.  از هفته ی هفدهم رقابت ها، پرسپولیس در حالی مهمان شاگردان مه...

ارتش سرخ دات كام :

لیگ برتر فوتبال ایران در سال 1400 برای تیم پرسپولیس در مشهد و با بازی مقابل پدیده کلید خورد. 

از هفته ی هفدهم رقابت ها، پرسپولیس در حالی مهمان شاگردان مهدی رحمتی در ورزشگاه امام رضا بود که بعد از 6 ماه، عیسی آل کثیر را روی نیمکت خود می دید، اما سیامک نعمتی را در اختیار نداشت و یحیی گل محمدی ترجیح داده بود به امیری و نوراللهی، دو ملی پوش دیگر پرسپولیس هم استراحت بدهد. سرخ ها با آرایش 2-4-4 خطی همیشگیشان پای به این میدان گذاشتند و کمال کامیابی نیا در مرکز خط هافبک کنار میلاد سرلک قرار گرفته بود، ترابی و پهلوان در دو سمت خط هافبک حضور داشتند و زوج عالیشاه-مغانلو هم در رأس خط حمله تست شده بود. پرسپولیس به هنگام دفاع هم با همین آرایش و به شکل «High press» دفاع می کرد.

آن سوی میدان، مهدی رحمتی که در این فصل آرایش های متفاوتی را امتحان کرده، تیمش را با آرایش 1-3-2-4 به میدان فرستاده بود؛ میلاد فراهانی درون دروازه، وکیا، معصومی، یزدان دوست و نعمتی 4 مدافع، فلاحیان و کریمی زوج هافبک دفاعی، بایرامی در راست و فرامرزی در سمت چپ خط هافبک، صادقی در پست 10 و قاسمی نژاد هم به عنوان تک مهاجم. پدیده در 30 دقیقه ی ابتدایی با آرایش 2-4-4 «low- block» یا «Mid-block» دفاع می کرد و صادق صادقی به خط اول دفاعی مشهدی ها در کنار امین قاسمی نژاد اضافه می شد( تصویر دوم)، اما از دقیقه ی 30 به بعد آرایش آن ها به 1-5-4 «Low-block» تغییر یافت.

*پرسپولیس و استفاده از یک حربه ی تکراری در خلق موقعیت
همان طور که در آنالیز های گذشته هم اشاره شد، یکی از حربه های پرسپولیس یحیی برای خلق موقعیت در این فصل، ایجاد برتری عددی در یکی از جناحین با اضافه شدن یکی از دو هافبک دفاعی و یکی از دو مهاجم، به منظور استفاده از نیم فضا هاست. پرسپولیس در نیمه ی اول این مسابقه هم توانست دو موقعیت بسیار جدی را از همین طریق خلق کند. در یکی از صحنه ها، این امید عالیشاه است که نیم فضای راست را مورد حمله قرار می دهد و در صحنه ی دیگر کمال کامیابی نیا. ضعف هافبک های دفاعی پدیده در «mark» کردن مهاجم یا هافبک دفاعی پرسپولیس و عدم پوشش نیم فضا توسط آن ها، در شکل گیری این دو موقعیت بسیار مؤثر است.

*پرسینگ شدید پرسپولیس؛ مزایا و معایب
پرسپولیس در کنار فولاد دو مورد از بهترین تیم های این فصل در پیاده کردن پرسینگ شدید از جلوی زمین هستند. در این مسابقه هم در دقایق زیادی از مسابقه پرسپولیس با 5 یا 6 بازیکن( عالیشاه، مغانلو، پهلوان، ترابی، سرلک و کامیابی نیا) دروازه بان، دو مدافع میانی و دو هافبک دفاعی پدیده را پرس می کرد. در بسیاری از موارد هم سرخ ها در اجرای پرسینگ خود موفق ظاهر شدند؛ مطابق آمار سایت «یازده»، پرسپولیس در این بازی 14 بار در نیمه ی زمین حریف، تکل و قطع توپ موفق داشت. 

هم چنین پرس شدیدی که مغانلو و عالیشاه از جلو روی دو مدافع میانی پدیده می گذاشتند، میلاد فراهانی را مجبور می کرد اغلب شروع مجدد ها را بلند بزند( 20 شروع مجدد بلند). ( تصویر 6) اما مشکل پرسپولیس در این بازی، در معدود صحنه هایی بود که بازیکنان پدیده می توانستند با پاس کاری در نیمه ی خودی پرس پرسپولیس را بشکنند یا بعد از ارسال چند پاس بی اثر در عرض، توپ را به دروازه بان بسپارند و بعد او ( یا در مواردی مدافعان میانی) زیر توپ بزنند.

 در چنین مواردی، بازیکنان پرسپولیس با سرعت اندکی به نیمه ی زمین خودی بازمی گشتند و نمی توانستند از حالت «High-press»، به وضعیت تشکیل یک یونیت دفاعی مستحکم بروند. در نتیجه یا فاصله ی زیادی بین خطوط سرخ ها ایجاد می شد یا فضای مناسبی پشت شیری و آقایی برای مشهدی ها به دست می آمد. گل پدیده هم بعد از ارسال چند پاس متوالی در نیمه ی زمین خودی و شکستن پرسینگ پرسپولیس به دست آمد.

*راهکار پرسپولیس برای مقابله با دفاع عمیق پدیده
همان طور که پیش تر اشاره شد، پدیده از دقیقه ی 30 به بعد با آرایش 1-5-4 «Low block» دفاع می کرد؛ در نتیجه فاصله ی بین خط دفاع و هافبک این تیم بسیار کاهش یافت و عملاً فرصتی برای بازیکنان خلاق پرسپولیس در منطقه ی 14 ایجاد نمی شد. این اولین باری نبود که پرسپولیس یحیی در طول این فصل با چنین وضعیتی مواجه می شود. در نیم فصل اول و در زمان حضور بشار، او بود که تا مرکز زمین عقب می آمد تا در فاز دوم بازی سازی از مدافعان میانی توپ دریافت کند، سپس یک پاس چیپ را به فضای پشت مدافعان میانی ارسال کند. بعد از جدایی او، این وظیفه به احسان پهلوان سپرده شد و با اضافه شدن امید عالیشاه به ترکیب اصلی، او هم تا حدی این کار را انجام می داد. حال و با حضور ترابی، پرسپولیس می تواند از توان هر سه ی این نفرات برای ارسال پاس چیپ به پشت مدافعان استفاده کند تا در بازی هایی این چنین که با دفاع عمیق روبه رو می شود، گره ی کار را باز کند.

*امید عالیشاه؛ تولد یک 9 کاذب !
امید عالیشاه پس از سال ها فراز و فرود در ترکیب سرخ ها، در حال سپری کردن درخشان ترین فصل خود در تیم پرسپولیس است. بخت و اقبال از جایی با امید هم راه شد که گل محمدی بعد از نا امیدی از عمل کرد مهاجمانی چون عبدی، رمضانی و مهدی خانی، تصمیم گرفت از زوج عالیشاه-امیری در خط حمله استفاده کند. دو بازیکنی که پست تخصصی هیچ کدامشان مهاجم نوک نیست، اما برنامه ی یحیی برای این دو بازیکن، سپردن پست 9 کاذب به هر دوی این بازیکنان بود؛ به واقع گل محمدی تصمیم گرفت از یک آرایش 2-4-4 «Double false 9» استفاده کند. چیزی که پیش تر مشابه آن را در دورتموند لوسین فاوره و در منچسترسیتی این فصل پپ گواردیولا دیده بودیم. تصمیم یحیی کاملاً جواب داد و عالیشاه و امیری توانستند نقش خود را به عنوان یک 9 کاذب به خوبی ایفا کنند و بیش تر از آن که در محوطه ی جریمه حضور داشته باشند، تا مرکز زمین عقب می آمدند تا در فاز دوم بازی سازی کمک کنند. در دیدار با پدیده و در غیاب امیری، عالیشاه تنها 9 کاذب تیم بود و توانست حضور فعالی در نقاط مختلف زمین و طراحی حملات سرخ ها داشته باشد.

پرسپولیس در روزی دو امتیاز حساس را در مشهد از دست داد که با ثبت 21 شوت و خلق 8 شانس گل، عمل کرد خوبی در بحث طراحی حملات داشت، اما بی دقتی هافبک ها و مهاجمان پرسپولیس در زدن ضربات نهایی از یک سو و انتقال کند کل تیم به فاز دفاع به رقم خوردن این تساوی کمک کرد. پدیده هم بازی قابل قبولی ارائه داد و نشان داد در انتقال از فاز دفاع به حمله تیم سریعی است و می تواند در ضد حملات و حملات سریع یقه ی تیم های بزرگ را بگیرد.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

پرسپولیس برابر شاهین بندر عامری به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
شاهین عامری
شاهین عامری
ورزشگاه : مهدوی بوشهر
داور مسابقه : روح الله شریفی
سه شنبه, 28 اردیبهشت 1400 / ساعت : 20:30
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
استقلال
استقلال
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : محمد رضا اکبریان
جمعه, 24 اردیبهشت 1400 / ساعت : 19:30

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4عیسی آل کثیر3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن