اکسید هد

ماشین مرگ دو نفره!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1611 ] - شنبه, 18 اردیبهشت 1400

ماشین مرگ دو نفره!

بهانه نگارش این مطلب، تشکیل غیرمنتظره یک زوج جدید در خط حمله پرسپولیس است. عیسی آل کثیر و شهریار مغانلو هر دو فصل گذشته در کورس آقای گلی لیگ نوزدهم بودند و حا... 5 out of 5 based on 4 ratings.
ماشین مرگ دو نفره!

بهانه نگارش این مطلب، تشکیل غیرمنتظره یک زوج جدید در خط حمله پرسپولیس است. عیسی آل کثیر و شهریار مغانلو هر دو فصل گذشته در کورس آقای گلی لیگ نوزدهم بودند و حا...

ارتش سرخ دات كام :

بهانه نگارش این مطلب، تشکیل غیرمنتظره یک زوج جدید در خط حمله پرسپولیس است. عیسی آل کثیر و شهریار مغانلو هر دو فصل گذشته در کورس آقای گلی لیگ نوزدهم بودند و حالا در پیشانی خط حمله سرخپوشان قرار گرفته اند. آنها در لیگ قهرمانان آسیا کنار هم قرار گرفتند و عملکرد خوبی داشتند. در حال حاضر امیدواری های زیادی به درخشش این دو بازیکن وجود دارد؛ اما بد نیست نگاهی گذرا به تاریخ بیندازیم و ببینیم این دو نفر پا جای پای چه کسانی گذاشته اند. در بسیاری از ادوار تاریخ پرسپولیس، این تیم به ارائه بازی تهاجمی شهرت داشته و مهاجمان برجسته زیادی پیراهن سرخ ها را به تن کرده اند. گاهی تلاقی دوران حضور دو مهاجم توانا در کنار هم، یک زوج مخوف و ماندگار می ساخته است. این شما و این هم بعضی از زوج های خاطره سازی که در موردشان حرف زدیم.

همایون بهزادی- حسین کلانی: این دو مهاجم نام آشنا و تراز اول تاریخ فوتبال ایران، در دهه پنجاه زوج اصلی خط حمله پرسپولیس را تشکیل می دادند. مرحوم بهزادی و حسین کلانی مجموعا 154 گل برای پرسپولیس به ثمر رساندند. سهم بهزادی از این تعداد، 83 گل بود و کلانی هم 71 بار دروازه رقبای سرخپوشان را گشود. بهزادی و کلانی هر دو از سال 1347 به پرسپولیس پیوستند. در این میان کلانی تا سال 53 در این تیم توپ زد، اما بهزادی تا سال 54 در عضویت قرمزهای پایتخت باقی ماند. این دو نفر البته مکملی هم به نام صفر ایرانپاک داشتند. مرحوم ایرانپاک کمی بعدتر، از سال 49 به پرسپولیس پیوست و طی یک دهه حضورش در این تیم، با انجام 180 بازی 74 گل به ثمر رساند. ایرانپاک با هفت گل زده همچنان آقای گل تاریخ دربی های تهران هم به شمار می رود.

ناصر محمدخانی- فرشاد پیوس: با فاصله ای فراوان، آقای گل تاریخ باشگاه پرسپولیس فرشاد پیوس است که طی 11 فصل حضورش در این تیم، 261 بازی انجام داده و 153 گل برای سرخپوشان به ثمر رسانده است. پیوس طی سال های طولانی حضورش در پرسپولیس کنار چند مهاجم مکمل بازی کرده که به طور ویژه باید به ناصر محمدخانی اشاره کنیم. ناصر 13 فصل در پرسپولیس توپ زد و درست مثل فرشاد فقط برای یک دوره این تیم را به مقصد لیگ قطر ترک کرد. محمدخانی و پیوس در دهه شصت زوج طلایی خط حمله پرسپولیس را تشکیل می دادند. محمدخانی طی دوران حضورش در جمع قرمزها 59 بار موفق به گلزنی شد. بنابراین او و پیوس روی هم رفته 212 بار برای پرسپولیس گل زدند. چه در دهه پنجاه و چه در دهه شصت، بخش بزرگی از موفقیت های پرسپولیس مدیون مهاجمان زهردار این تیم بوده است.

 فرشاد پیوس- علی دایی: چنان که گفتیم سال های حضور پیوس در پرسپولیس آنقدر طولانی بود که او با دیگران هم زوج خط حمله را تشکیل بدهد. غیر از ناصر محمدخانی که تکنیکش زبانزد بود و تماشاگران از دیدن فوتبال او لذت می بردند، بعدها یک مهاجم استثنایی به نام علی دایی هم کنار فرشاد پیوس به بازی گرفته شد. علی دایی دو مقطع در پرسپولیس توپ زد و مجموعا طی سه فصل 43 گل برای سرخپوشان به ثمر رساند. دور اول بازی دایی در پرسپولیس در سال های 73 و 74 با حضور فرشاد پیوس همزمان شد و این دو نفر یک خط حمله مرگبار ساختند. در لیگ آزادگان سال 73 فرشاد پیوس با 19 گل زده آقای گل شد و علی دایی هم با 15 گل زده روی پله دوم قرار گرفت. بعدها اما دایی ترانسفر شد و دوران پرافتخار دیگری در مسیر فوتبالش رقم خورد.

نیکخت واحدی- محسن خلیلی: این یک مورد استثنایی است که شاید وزنش با بقیه زوج ها همخوانی نداشته باشد، اما نکته اینجاست که هم خلیلی و هم نیکبخت طی دوران کوتاه حضورشان در پرسپولیس «بهترین» دوران حرفه ای خود را تجربه کردند. به شکلی غریب، هر دو نفر در اوج بلوغ فنی سرخپوش شدند و کنار هم قرار گرفتن آنها در لیگ هفتم حرفه ای منجر به قهرمانی دراماتیک پرسپولیس شد. محسن خلیلی سه فصل در پرسپولیس توپ زد و طی 77 بازی 38 گل برای این تیم به ثمر رساند. او در لیگ هفتم حرفه ای با به ثمر رساندن 18 گل آقای گل فوتبال ایران شد. نیکبخت هم سه فصل برای قرمزها توپ زد و در 85 مسابقه 35 گل برای این تیم به ثمر رساند. پس خلیلی و واحدی روی هم 73 گل در پرسپولیس زدند که برای مدت کوتاه حضور آنها در این تیم خیلی چشمگیر است.

علی علیپور- مهدی طارمی: یکی از بهترین زوج های تاریخ باشگاه پرسپولیس در دهه نود شکل گرفت. علی علیپور و مهدی طارمی هر کدام بازی کنار مهاجمان دیگری همچون گادوین منشا، وحید امیری، مهدی عبدی و... را تجربه کردند، اما ترکیب دو نفره آنها عالی بود. همین حالا علیپور با 72 گل زده، پنجمین گلزن برتر تاریخ پرسپولیس به شمار می رود و اگر از این تیم جدا نمی شد طبیعتا این آمار بهبود می یافت. علیپور همچنین با 56 گل، بهترین گلزن پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر هم به حساب می آید. طارمی هم با 55 گل زده، هشتمین گلزن برتر تاریخ باشگاه است. این دو نفر روی هم 127 بار بانی تشکیل حلقه شادی برای سرخ ها شده اند. طارمی زمان حضور در پرسپولیس دو بار آقای گل لیگ برتر شد و علیپور هم یک بار کفش طلا را از آن خود کرد.

عیسی آل کثیر- شهریار مغانلو: حالا اما نوبت شهریار مغانلو و عیسی آل کثیر شده که کنار هم قرار بگیرند و «احتمالا» با نظر یحیی گل محمدی زوج اصلی خط حمله سرخپوشان را بسازند. این دو نفر در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در چند بازی کنار هم قرار گرفتند و عملکرد خوبی داشتند. باید دید برنامه یحیی برای لیگ چطور است. آل کثیر فصل گذشته با درخشش خیره کننده در لیگ قهرمانان خودی نشان داد و مغانلو هم در این فصل از زمان پیوستن به پرسپولیس نشان داده فوروارد قابلی است. این دو نفر پتانسیل ماندگار شدن در ذهن هواداران را دارند، اما به فعل رسیدن این ظرفیت ساده نخواهد بود. ستاره های اسم ورسم دار زیادی در طول چند دهه گذشته به پرسپولیس یا استقلال آمدند و رفتند، اما رد پای روشنی از آنها نماند. آیا زوج عیسی و شهریار، به تاریخ سنجاق خواهد شد؟


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

بهترین بازیکن فصل بیستم پرسپولیس؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
استقلال دوشنبه
استقلال دوشنبه
ورزشگاه : جمهوری
داور مسابقه : ؟؟؟
سه شنبه, 23 شهریور 1400 / ساعت : 19:35
پیکان
پیکان
0 - 2
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهدای شهرقدس
داور مسابقه : موعود بنیادی فرد
جمعه, 8 مرداد 1400 / ساعت : 21:15

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی10
2مهدی عبدی9
3شهریار مغانلو4
4سیدجلال حسینی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن