اکسید هد

فنونی زاده: خط دفاع پرسپوليس فرمانده ندارد/ يكي از دلايل نيامدن دنيزلي وجود كريمي بود

- نظرات : 8 اظهار نظر - بازدید [ 4168 ] - شنبه, 24 تیر 1391
فنونی زاده: خط دفاع پرسپوليس فرمانده ندارد/ يكي از دلايل نيامدن دنيزلي وجود كريمي بود

بنگر با 33 سال سن به جای بازنشستگی با قرارداد میلیاردی به پرسپوليس آمده است! پرسپولیس مدرسه پیرمردها که نیست يكي از تماشاگران ويژه در بازي تداركاتي پرسپوليس و...

ارتش سرخ دات كام :

بنگر با 33 سال سن به جای بازنشستگی با قرارداد میلیاردی به پرسپوليس آمده است! پرسپولیس مدرسه پیرمردها که نیست
يكي از تماشاگران ويژه در بازي تداركاتي پرسپوليس و فولاد مرتضی فنونی زاده مدافع سال هاي گذشته پرسپوليس بود. فنوني زاده در دهه 60، سال ها با حضور خود در خط دفاعی تیم ملی و پرسپولیس بازی های شایسته ای را به نمایش گذاشت. او در کنار محمد پنجعلی آنچنان اطمینان و اعتمادی به این خط می بخشیدند که تماشاگران با خیال آسوده از عدم دریافت گل های ساده به فکر حمله ور شدن تیم شان و رسیدن به گل بودند. بی تردید خواندن نقطه نظرات او در خصوص تيم محبوبش و پستی که بازی می کرده و اینک دستخوش حوادث است می تواند راهکار مناسبی برای نسل جوان فوتبال ایران باشد.
بازی پرسپولیس و فولاد را چطور دیدید؟

بازی بدی نبود، با این حال من از تیم پرسپولیس آن صلابت گذشته را ندیدم. وقتی برای تماشای تمرینات پرسپولیس ندارم اما نوعی سردرگمی در خط دفاعی و بازی رو به عقب از سوی هافبک ها در سراسر بازی مشهود بود. ضمن اینکه به کارگیری بازیکنان در پست های غیرتخصصی فقط باعث اتلاف وقت می شود. تغییرات تاکتیکی این بازی هم نشان از همین مسئله بود. البته مربی جدید هنوز تیم خود را نشناخته و باید به او زمان بدهیم تا شالوده تفکرات او در بطن پرسپولیس نمودار شود.
ارزیابی تان در خصوص ساختار دفاعی حال حاضر پرسپولیس چیست؟

سیدجلال حسینی بازیکن خوبی است اما در پاره ای از موارد در حین بازی با بنگر فاصله زیادی می گیرد که این نقطه می تواند پاشنه آشیل یک تیم باشد. ضمن اینکه جابجایی های مداوم مدافعین کناری با هافبک ها نیز نمی تواند برای این تیم شاخصه قابل توجهی باشد. اگر پولادی مدام حمله ور شود، در بازگشت ها آیا جانشین او می تواند به وظایف دفاعی خود به خوبی عمل کند؟ جابجایی محیطی انفرادی در خط دفاعی پرسپولیس مشهود است اما این جابجایی به مجموعه تیمی تعمیم نمی یابد و این موضوع سرعت تیمی و هماهنگی بازیکنان را دستخوش رکود می کند.

آیا شما با حضور بازیکنان مسن در پرسپولیس موافقید؟

اگر وحید هاشمیان هم از این تیم نمی رفت دیگر جمع آنها جمع بود، البته علی کریمی و مهدوی کیا برایم احترام شان واجب است. اما بی پرده بگویم من فنونی زاده ، پرسپولیس برایم مهم تر از بازیکن است. وجود اینگونه بازیکنان برای پرسپولیس حکم سم را دارد. ساق های خسته، بدن های ناآماده و افکاری که دیگر برای بازی کارایی لازم را ندارند. انگیزش این بازیکنان به صفر رسیده است. بازی در تیم ملی و لژیونری را تجربه کرده اند. دیگر چه چیزی می تواند برای آنها خوشایند باشد. اینها باعث می شود شادابی یک تیم از بین برود مگر یک جوان هم نمی تواند وظایف این روزهای آنها را انجام بدهد. در همین بازی به غیر از یکی دو حرکت، خبری از آن علی کریمی ویران کننده نبود. اگر جواد کاظمیان هم گل زد به واسطه درخشش انصاری فرد بود که یک توپ را مثل هلو برای جواد ساخت. همین دوهزار نفر تماشاگر بازی هم می توانستند این توپ را به راحتی تبدیل به گل کنند. باور کنید یکی از دلایل اصلی نیامدن دنیزلی هم به حضور علی کریمی در تیم برمی گشت!

فکر نمی کنید پرسپولیس از عدم وجود یک فرمانده در خط دفاعی رنج مي برد؟

همینطور است. خط دفاعی نیازمند یک راهبر است. در دهه 40 ابراهیم آشتیانی، در دهه 50 بیوک وطنخواه، در دهه 60 محمد پنجعلی ، در دهه 70 افشین پیروانی و رهبری فرد و در دهه 80 شیث رضایی و نصرتی حافظ این مقوله بودند. اما مدتی است این خط یک فرمانده در شأن به خود ندیده است. نگین و حلقه گمشده پرسپولیس همین نقطه است. نقصان یک بزرگ تر در این خط پرسپولیس را به این حال و روز انداخته که در مواقع ضدحملات حریفان این ضعف به وضوح مشهود است. فوتبال امروز واقعا نیازمند این فاکتور است. مرور بازی های جام ملت ها می تواند پاسخ مناسبی برای این سوال باشد.

مدیریت رویانیان در پرسپولیس را چطور می بینید؟

رویانیان   انسان فرهیخته و باشخصیتی است. این درست که او از جنس فوتبال نیست اما وقتی برای هر کاری نظرات پییشکسوتان را مهم می داند و با نظرات آنها تصمیم گیری می کند، این خودش احترام به وجود می آورد. درست برعکس مدیرعامل استقلال که دوست دارد در تمامی کارها تصمیم شخصی اعمال کند.

آیا صرف هزینه های هنگفت در فصل نقل و انتقالات، زمینه ساز موفقیت پرسپولیس است؟

آخرین قرارداد من و درخشان با پرسپولیس 120 هزار تومان با ماهی 12 هزار تومان بود که همه تیم حتی تدارکات هم همین مبلغ را دریافت می کردند. به خاطر همین تنشی در تیم به وجود نمی آمد. بازیکنی که امروز 400 میلیون می گیرد به اندازه بازیکن میلیاردی دیگر عرق جبین نخواهد ریخت. سردار رویانیان می گوید چکار کنم پایه فوتبال پرسپولیس خروجی بازیکن ندارد اما خود من سال پیش در رده پایه مشغول به کار بودم. موقع سال تحویل رفتم دفتر باشگاه و چندرغاز پول گرفتم که شرم دارم مبلغ آن را بگویم. امسال پرسپولیس 11 بازیکن جذب کرده که 9 نفر از آنها ملی پوش اند. فاصله ذخیره ها باید 20 درصدی باشد. همین بازی امروز وقتی نیمه دوم قاضی به بازی رفت از انصاری فرد بهتر بود. خود این نزدیکی فنی بازیکنان در آینده بحران به وجود می آورد.

به نظر می رسد موافق جذب محسن بنگر نیستید؟

بله همین طور است چون من با 32 سال سن از پرسپولیس رفتم تا جا برای بازیکنان شایسته خالی شود اما بنگر با 33 سال سن به جای بازنشستگی با قرارداد میلیاردی به پرسپوليس می آید. او چه کمکی می تواند به پرسپولیس بکند؟ همین نورمحمدی می توانست با تمرین بیشتر در کنار جلال موفق باشد. پرسپولیس مدرسه پیرمردها که نیست!

در برهه فعلی کدام مدافع می توانست برای پرسپولیس موثرتر باشد؟

بی شک شیث رضایی! او از نظر فنی خوب بود اما اخلاقش کار دستش داد و کسی هم دست او را نگرفت. اگر شیث در زمان ما بازی می کرد یکی مثل علی آقا یک بار گوشش را برای همیشه  می کشید تا به بازی برگردد.

الان که وضع فوتبال ایران و ریخت وپاش هایش را می بینید، حسرت نمی خورید که ای کاش در این دوره فوتبالیست می شدید؟

از ته دل بگویم در زمینه بازیگری به حق خودم رسیدم. برای تیم ملی کشورم و تیم پرسپولیس سال ها بازی کردم اما امروز وقتی از محل کارم بدون وسیله به ورزشگاه درفشی فر آمدم، تحت تاثیر خودروهای گرانقیمت بازیکنان قرار گرفتم. به قول شاهرودی بازیکنی که 10 میلیون تومان یکجا ندیده با 800 میلیون هار می شود و دیگر نباید انتظار بازی از او داشت و او را کنترل کرد!

و صحبت پایانی شما؟

از امیر قلعه نویی گله دارم و دلخورم. در مراسم ختم پدرم حتی استقلالی ها هم سنگ تمام گذاشتند اما خبری از او نشد. به ستار همدانی هم گفته بود زود از ختم برگردد تمرین عقب نماند! روی سخنم با قلعه نویی فقط نصیحت پدرم است که خدابیامرز می گفت: «عروسی نرفتی نرو، ولی از مراسم ختم جا نمانی!!»

مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز
چيدمان به ترتيب :
 • ناشناس
  ناشناس :
  خیلی ببخشید ولی قشنگ معلومه چرت و پرت گفتی چه جوری یکی مثل نصرتی رو رهبر خط دفاعی میدونی من یکی که نمی فهمم. همچنین شیث رو .... در حالی که ما هنوز بازی های درخشان فصل قبل این 2 تا رو فراموش نکردیم.
 • ناشناس
  ناشناس :
  چطور حالا که آقایان خریدهای میلیاردی میکنند همه لالمونی گرفتن ؟ چطور سپاهانی ها نمیگن چقدر بابت خلعت بری پول دادن ؟وقتی پرسپولیس چند میلیارد به همین خلعتبری پیشنهاد داده بود شما چقدر دادید که به پرسپولیس نیامد ؟آقای فتح الله زاده چرا صدات در نمیاد ؟چرا دیگه به سردار نصبتهای گوناگون نمیدی ؟ چند میلیارد بابت نکونام دادی ؟
 • ناشناس
  ناشناس :
  آقای فنونی زاده پرسپولیس امسال چه در دفاع وچه در پست های دیگه خوب خریداری کردونیاز به تحلیل ندار. درمورد شیث ونصرتی بگم که کار اونا در فصل پیش دیدیم که4تا 4تا میخوردند.خواهشا حاشیعه درست نکنید
 • ناشناس
  ناشناس :
  جمع کن بابا همین بنگر یه تنه سپاهان رو بالا کشید الان شد پیر نکنه شیث پارسال اتوبان کرده بود شده رهبر خط دفاع با این ادم ها خواهشن مصاحبه نکنید
 • ناشناس
  ناشناس :
  برو بابا.... تو اینقدر ادم شدی که از داش علی انتقاد میکنی
 • ناشناس
  ناشناس :
  سی به شما احترام به پیشکسوت و بزرگتر رو یاد نداده؟از کدوم طویله ای اومدید که اینجوری با یه پیشکسوتی که سالها واسه این تیم زحمت کشیده صحبت میکنید.شما هم اگه انتقادی به حرفهاش دارید مثل آدم انتقاد کنید.خاک تو سرتون که آبروی پرسپولیس رو میبرید با این برخوردتون.
 • ناشناس
  ناشناس :
  معتاد جی میگی چرت وپرت نگو بنگر چقر گل 3 امتازی برای سپاهان نزد یادت رفته همیشه تو بازیها سوتی میدادی یادت رفته دو سال پیش توی خاطراتت گفته بودی که من از بچگی تاجی بودم ولی برادرم پرسپولیس بود
 • ناشناس
  ناشناس :
  با سلامجدا از متن مصاحبه فوق که چندان هم قابل اعتنا نیست روی سخنم با سردار رویانیان عزیز است.جناب سردار با توجه به اینکه تیم در پست هافبک دفاعی دچار فقر شدیدی است و اگر پولادی در این پست بازی کند هافبک چپ ششدانگ نداریم.پس جناب سردار همونطوری که گفتی اگر اراده میکردی خلعتبری را نیز جذب میکردی و با توجه به نداشتن هافبک دفاعی ششدانگ و برای اینکه یکبار دیگر پوز فتل را بزنی لطفا به هر قیمتی شده نکونام را جذب کن.با سپاس

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر پیکان کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
استقلال دوشنبه
استقلال دوشنبه
ورزشگاه : جمهوری
داور مسابقه : ؟؟؟
سه شنبه, 23 شهریور 1400 / ساعت : 19:34
پیکان
پیکان
0 - 2
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهدای شهرقدس
داور مسابقه : موعود بنیادی فرد
جمعه, 8 مرداد 1400 / ساعت : 21:15

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی10
2مهدی عبدی9
3شهریار مغانلو4
4سیدجلال حسینی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن