اکسید هد

نگاهی به آنچه در سه هفته اول لیگ برتر گذشت/ خوب، بد، متوسط!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 609 ] - چهارشنبه, 11 مرداد 1391
نگاهی به آنچه در سه هفته اول لیگ برتر گذشت/ خوب، بد، متوسط!

سه هفته از مسابقات لیگ برتر سپری شده و درحالی که برای پیش بینی و قضاوت در مورد سرنوشت تیم ها بسیار زود است اما رقابت های این سه هفته نشان می دهد که تیم های لی...

ارتش سرخ دات كام :

سه هفته از مسابقات لیگ برتر سپری شده و درحالی که برای پیش بینی و قضاوت در مورد سرنوشت تیم ها بسیار زود است اما رقابت های این سه هفته نشان می دهد که تیم های لیگ برتری هنوز نتوانسته اند از دوران بدنسازی خود را خارج کنند و این شرایطی است که مسئولان AFC به پیشنهاد فدراسیون ایران برای سطح فنی لیگ ها نمره 100 را قائل شده اند.

افت تیم های مدعی در هفته های ابتدایی ناامیدکننده است هر چند که نباید در این سه هفته نگاه خیلی سختگیرانه ای داشت و باید به این امید که به زودی تیم ها از حالت بدنسازی خارج می شوند و بدن بازیکنان روال طبیعی خود را پیدا می کنند، نشست.

در سه هفته ابتدایی لیگ 67 گل از خط دروازه ها گذشته که بیشترین سهم گل برای تیم فجرسپاسی شیراز است. شاید کمتر کسی قبل از شروع مسابقات می توانست تصور کند که پیشتاز هفته های اول لیگ حرفه ای ایران فجرسپاسی باشد. بیشترین گل خورده هم از آن پیکان است. تیمی که به دلیل حضور عبدالله ویسی در راس آن توقع می رود پدیده باشد نه قعرنشین جدول.

سه هفته اول ابتدایی نمایش تیم ها به اندازه کافی ناامید کننده بود و منطقی به نظر نمی رسد که باشگاه ها برای فرار از این شرایط مثل کشورهای عربی اقدام کنند و بلافاصله آستین را برای تعویض بالا بزنند. طبیعی است که در فضای آرام و بدون تنش است که سرمربیان می توانند اشکالات کار خود را برطرف کنند و اگر نیمی از بازی ها گذشت و تیمی نتوانست خود را از بحران خارج کند مشخص است که نیاز به تغییر دارد اما مدیران ایرانی نشان داده اند چندان صبور و با حوصله نیستند به خصوص که اگر کنار باشگاه ها دلالان و مربیانی باشند که برای خالی کردن زیر پای همکاران خود از هیچ اقدامی فروگذار نیستند و حتی خبرهایی است که برخی مربیانی که بی تیم مانده و یا سال هاست نتوانسته اند در عرصه لیگ برتر خودی نشان دهند برای این کار خیلی زود دست به کار شده اند.

در زیر نگاهی اجمالی به وضعیت 18 تیم حاضر در رقابت ها داریم:

1- فجرسپاسی

این تیم تا اینجای فصل شگفتی ساز لیگ بوده است. تیمی با کمترین بضاعت مالی. محمود یاوری با توجه به اینکه وضعیت فجر سپاسی دیرتر از همیشه مشخص شد تیم خود را آماده مسابقات کرد. تیم فجر را ستاره ها تشکیل نداده اند و مسئولان آن هم برای تقویت تیم خود دست به هر کاری نزدند. فجر صدرنشین فعلی لیگ با 9 امتیاز فعلا روزهای خوبی دارد اما همیشه لیگ در شروع و پایان فصل شکل متفاوتی دارد و بر اساس همین تجربه این مسئله مطرح است که آیا تیم جوان و با انگیزه فجر می تواند تا پایان به همین روند ادامه دهد؟ آیا اگر تیم های مدعی از خواب غفلت برخیزند به شاگردان یاوری امان می دهند که بیش از این یکه تازی کنند؟ از ذهن ها هرگز سرنوشت برق شیراز از یاد نمی رود. تیمی که چند فصل پیش مدت ها صدرنشین بود اما در همان فصل به لیگ یک سقوط کرد.

 2- سپاهان

قهرمان فصل گذشته با توجه به اتفاقاتی که در نقل و انتقالات رخ داد اگر چه 7 امتیاز اندوخته اما نگران کننده ظاهر شده است. سپاهان از سه بازی دو پیروزی و یک تساوی به دست آورده و با 7 امتیاز و با تفاضل گل مشترک با ملوان در رده دوم قرار گرفته است. بعید است کرانچار مثل فصل گذشته بتواند آهسته و پیوسته این تیم را جمع کند. ضمن اینکه طلایی پوشان اصفهانی در شهریور لیگ قهرمانان آسیا را هم در پیش دارند. از محمدرضا خلعتبری که برای بدست آوردن آن تیم ها سر و دست می شکستند که فعلا خبری نیست. آنچه مشخص است سپاهان در خط دفاعی مشکلاتی دارد  و این بر نگرانی نصف جهانی ها افزوده است اگر چه سپاهان همواره یک مدعی است و کرانچار نشان داده کارش را بلد است.

 3- ملوان انزلی

ملوان هم جزو تیم هایی بود که در آخرین لحظات تکلیفش روشن شد اما شاکله این تیم حفظ شده است. با حضور حسین هدایتی در این تیم وضعیت مالی باشگاه بهتر شده و بازیکنان هم شارژ مالی شده اند. ملوان فصل گذشته با تلاش و زحمت توانست جایگاه خود را حفظ کند. باید دید قوهای سپید در بازی های آینده هم می توانند این روند را ادامه دهند و یا دیر بسته شدن تیم در هفته های آینده تاثیر خود را می گذارد؟

 4- صبای قم

صبا از سه بازی، دو پیروزی و یک شکست بدست آورده است. این تیم با سرمربیگری یحیی گل محمدی هفته اول را با پیروزی مقتدرانه مقابل پیکان آغاز کرد. صبا که فصل گذشته با عبدالله ویسی توانست سهمیه آسیایی بگیرد با کمترین تغییر و تحول فصل را آهسته و پیوسته شروع کرده اما در اینکه تیم چهارم جدول بتواند به همین روند ادامه دهد یا خیر تردید وجود دارد. صبای قم مثل فصل گذشته در نقل و انتقالات ریخت و پاش نکرد و این نگرانی هست که اگر در لیگ قهرمانان آسیا حضور پیدا کند می تواند به عنوان نماینده ایران در آسیا خودنمایی کند یا خیر. هنوز برای قضاوت زود است و باید منتظر روزهای آینده بود.

 5- استقلال

در اینکه تیم های امیر قلعه نویی همواره از هفته های پنجم، ششم به بعد موتورشان روشن می شود شکی نیست. آنچه مسلم است این استقلال با فصل گذشته تفاوت هایی دارد. این تیم مهره هایی از دست داده اما مهره های دیگری جذب کرده و به همین دلیل همچنان از آبی ها به عنوان تیمی کهکشانی یاد می شود. خرید جواد نکونام این تیم را در جذب بازیکن چه به لحاظ وزنی چه قیمتی، همطراز با پرسپولیس کرد. با این وجود در این سه هفته بدون اغراق باید گفت بازی زیبا و قانع کننده ای از استقلال دیده نشده است. در مورد تیمی که سرمربی آن قلعه نویی است خیلی زود است که برایش نگران شد اما اینجا استقلال است و دندان های تیزی برای انتقاد می درخشد. به امیر قلعه نویی هم ثابت شده که معرفت مثل گذشته نیست و همین هوادار ممکن است هر آن با هر باخت بی صبر شود مثل تشویق مجیدی که قلعه نویی وادار کرد برخی هواداران استقلال را اهل کوفه بنامد.

6- داماش گیلان

به نظر می رسد هفته های اول تیم را باید به نام تیم هایی زد که دیرتر از همه بسته شده اند و در شرایطی که تیم های مدعی هنوز خودی نشان نداده اند به فکر جمع آوری امتیاز هستند. داماش هم جزو همین تیم هاست. تیمی که تا همین هفته قبل در مشکلات مالی شدیدی غوطه ور بود توانسته شرایط ایده آلی را در لیگ برای خود تا اینجای کار ثبت کند. این تیم با یک پیروزی و دو تساوی حداقل از برخی تیم های بزرگ بهتر بوده و با امید هرندی مربی بومی خود توانسته هوادارانش را راضی کند.

7- راه آهن

 راه آهن جزو آخرین تیم هایی بود که بسته شد ولی در حال نتیجه گرفتن است. برخی کارشناسان معتقدند این تیم به دلیل اینکه تمرینات فشرده بدنسازی نداشت در هفته های اول که سایر تیم ها خسته بدنسازی هستند نتیجه می گیرد و در هفته های باقی مانده روزهای سختی خواهد داشت. راه آهن با تغییر مدیریت فعلا توانسته شوک خوبی وارد کند اما این شوک تا کجا ادامه خواهد داشت، باید منتظر ماند و دید. هنوز در اول راهیم اما علی دایی گلایه مند وضعیت داوری است و می گوید 4 امتیاز را تا به حال داوران از راه آهن گرفته اند.

 8- تراکتورسازی

تیمی که نایب قهرمان فصل گذشته شده فصل را خیلی خوب آغاز نکرده است. تیم تبریزی که قرار بود ابتدا مربی ایرانی داشته باشد به یکباره اولیویرای پرتغالی را بر مسند مربیگری خود دید و هنوز چنگی به دل نزده است. پیروزی دیرهنگام مقابل مس کرمان به شدت به مجموعه تراکتورسازی کمک کرد تا از فشار روانی رهایی پیدا کنند. تراکتورسازی مدعی است که قهرمانی را می خواهد اما این تیم مقابل تماشاگران خودی هم چندان عرض اندام نکرده است. هر چند که سرمربی این تیم با فوتبال ایران آشنایی ندارد و برای قضاوت در هفته سوم خیلی زود است البته اگر مدیران تراکتورسازی تحت تاثیر جو قرار نگیرند و حمایت را بر تعویض سرمربی ترجیح دهند.

9- نفت تهران

تیمی که به طور کل کادرفنی اش تغییر کرده و منصور ابراهیم زاده را روی نیمکت خود دارد تاکنون یک پیروزی و دو تساوی بدست آورده و با 5 امتیاز در رده نهم قرار گرفته است. منصور ابراهیم زاده مربی با حوصله ای است و بی سر و صدا تیم هایش را هدایت می کند. ابراهیم زاده پس از سال ها کار کردن در اصفهان به نفت تهران آمده و نباید به این زودی او را به بوته نقد کشاند. هر چند که نفت تهران فصل پیش درحالی که دیر بسته شده بود و بازیکنان جویای نامی داشت در هفته های اول نتیجه بهتری گرفته بود.

10- پرسپولیس

پر سر و صدا ترین تیم نقل و انتقالات چه در عرصه مربیگری و چه بازیکن، خوب کار نکرده و هواداران چشمشان ترسیده که نکند اتفاقات فصل پیش بار دیگر برای این تیم تکرار شود. ژوزه گفته نیاز به زمان دارد و البته که اینگونه هم هست اما هر چه هست سایه تلخ فصل گذشته هنوز بالای سر سرخپوشان است. پرسپولیس در سه بازی اخیر خود در برخی دقایق توانسته خودی نشان دهد اما قصه خوردن گل های توصیف شدنی همچنان ادامه دارد. پرسپولیس ی که کهکشانی بسته شد اکنون 4 امتیاز دارد و همه به این امید هستند که تیم خیلی زود به هماهنگی می رسد اما اینجا هم مثل استقلال خیلی ها هستند که آتش بیار معرکه اند و منتظر یک لغزش. بازی مقابل گهر زاگرس زنگ خطری است که اگر مانوئل ژوزه نخواهد آن را بشنود باید منتظر روزهای بدتری باشد، هر چند او گفته جوجه را آخر پاییز می شمارند.

11- فولاد خوزستان

پس از سال ها با جدایی مجید جلالی فولاد را با همان چهره های جوان همیشگی این بار با تفکرات حسین فرکی می بینیم. تیمی که در سه هفته هم پیروزی کسب کرده هم شکست، هم تساوی. بازیکنان جدیدی به ترکیب فولاد اضافه شده اند اما هواداران این تیم خیلی زود از کوره در رفته اند. شاید آنها نمی دانند نفت تهران سال پیش با همین حسین فرکی به رده پنجم رسید.

12-سایپا

این تیم هم امتیاز با پرسپولیس و فولاد است اما به دلیل تفاضل گل منفی در رده پایین تری قرار دارد. تقوی همیشه نوساناتی داشته و شاید نباید چندان به وضعیت سایپا در هفته های اول خرده ای گرفت. از این تیم بازیکنانی کلیدی مثل انصاری فرد و منوچهری جدا شده اند.

13- آلومینیوم هرمزگان

آلومینیوم در شروع فصل نه خیلی خوب بوده و نه خیلی بد. اکبر میثاقیان پس از شکست در هفته اول مقابل استقلال که چندان هم مستحق باخت نبود تصمیم گرفت در دو بازی بعدی بسته تر به میدان برود تا حداقل نبازد. شاید او از تجربه خود کمک می گیرد تا در اول فصل گرفتار شکست نشود و بتواند در میانه راه تیم خود را جمع کند. این تیم برای ادامه قطعا به راه های بهتری برای نتیجه گیری نیاز دارد.

 14- گهر درود

گهر دومین تازه وارد لیگ برتر است. در لیگ حرفه ای ایران گهر در بازی های خانگی هم میهمان است. مهدی تارتار دو بازی اول را با شکست آغاز کرده اما مقابل پرسپولیس چنان بازی را به نمایش گذاشت که اگر کمک داور نبود با 3 امتیاز زمین را ترک می کردند. البته که برای قضاوت دباره گهر خیلی زود است.

 15- نفت آبادان

روزی روزگاری تیمی که در لیگ تخت جمشید می درخشید اکنون فقط یک امتیاز دارد. نمی دانیم مسئولان تیم آبادانی که جایگاه خودشان هم چندان مستحکم نیست تا چه زمانی این شرایط را تحمل می کنند اما آنچه مسلم است اینکه استحقاق نفت بیش از این جایگاه است. آنها در بازی اول مقابل پرسپولیس تیم برتر بودند اما به تجربه سرخپوشان باختند و به نظر هنوز نتوانسته اند از شوک این شکست خارج شوند.

 16- پیکان

عبدالله ویسی با توجه به تجربه اش در صبای قم در پیکان هم دست به جوانگرایی زد و از سهمیه لیگ برتری خود استفاده نکرده اما سه بازی اخیر پیکان و به خصوص گل های دریافتی نشان می دهد که ویسی کار خیلی سختی پیش رو دارد. البته هنوز برای مواخذه کردن تیم او زود است. تیم های مدعی هنوز نتوانسته اند خود را پیدا کنند و این بی انصافی است که ویسی را محاکمه کرد اما گواردیولای وطنی باید بداند وقتی فصل پیش توانسته چنین موفقیتی با صبا کسب کند در فصل جدید مسئولیت او سنگین تر است. باید دید در ادامه راه او برای رهایی از این بحران چه می کند.

 17- مس کرمان

اگر پیش از فصل بود بی تردید کسی نمی گفت مس کرمان بعد از سه هفته جزو قعرنشینان جدول آن هم بدون امتیاز می شود اما بر سر تیم ابراهیم قاسمپور با آن خریدهایش این بلا آمده است. به طور حتم یک جای کار ایراد دارد و باید دید این ایراد کجاست. قاسمپور مربی تازه کاری نیست و حتما به دنبال راه حلی است. باشگاهی که نقل و انتقالات را با خریدهایش بهم ریخته بود اکنون روزهای خوبی ندارد ولی این وسط چرا تماشاگران از این تیم حمایت نمی کنند معلوم نیست.

 18- ذوب آهن

رسول کربکندی بعد از سال ها به تیمی بازگشته که اصلا شرایط خوبی ندارد. به دلیل مشکلات مالی خیلی از بازیکنان خوب ذوب آهن از این تیم جدا شدند و باز به دلیل همین مشکلات مالی کربکندی نتوانست بازیکنان موردنظرش را جذب کند. از این مربی و ذوب آهن توقع نمی رود بدون امتیاز قعرنشین باشند اما مسئولان باشگاه حتما می دانند تیمشان چه مشکلاتی دارد و چطور می توانند تیم را از این وضعیت خارج کنند.

همان طور که در بالا اشاره شد این تحلیل بر مبنای عملکرد سه هفته اول لیگ است و طبیعتا در هفته های شاهد تغییراتی خواهیم بود.

مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر پیکان کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
استقلال تاجیکستان
استقلال تاجیکستان
ورزشگاه : جمهوری
داور مسابقه : ؟؟؟
سه شنبه, 23 شهریور 1400 / ساعت : 19:34
پیکان
پیکان
0 - 2
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهدای شهرقدس
داور مسابقه : موعود بنیادی فرد
جمعه, 8 مرداد 1400 / ساعت : 21:15

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی10
2مهدی عبدی9
3شهریار مغانلو4
4سیدجلال حسینی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن